New York’ta Tatil

ŞEHİR ATLASI ONUR BAŞTÜRK

NEW YORK’A DAİRENTAZE DOLAŞMALARA BUYRUN

GEÇEN HAFTA ANLATMAYA BAŞLADIĞIM NEW YORK MACERAM DEVAM EDİYOR. BU KEZ ANLATACAK DAHA ÇOK ŞEYİM VAR. ÇÜNKÜ O KADAR ÇOK MEKANA, SERGİYE, KONSERE GİTTİM Kİ EĞER BU HAFTALARDA YOLUNUZ NY’A DÜŞECEKSE BU YAZIYI KESİP SAKLAYIN DERİM…

New York çetemize Toronto’dan bir arkadaşım da katıldı: Merve Karahan. Cool kadın Merve, New York’ta en son ne açılmış, ne olup bitiyor; hepsine hakim. Geldiği gün apar topar Whitney Museum’un Meatpacking’deki yeni yerine gittik. Terastan New York manzarası muhteşem, içeride “America is Hard to See” adlı toplu sergi vardı. 1920’lerden günümüze Amerikan modern sanatını anlatan sergi eğlenceliydi ama çarpıcı değildi. Whitney çıkışı hemen yan taraftaki Santina’ya uğradık. Santina hayli popüler. Ama bana sorarsanız sadece bir içkiye uğranır… Oradan yürüyerek Hudson civarındaki Jane Otel’e gittik. Malum Jane’in barı NY gece hayatında popüler yerlerden biri. Sonra otelin içindeki Gitane’a oturduk. Gitane’ın Fransız-Fas karışımı havasını seviyorum.

YE İÇ SONRA ÇILGIN GİBİYÜRÜ!

Ve sırada West Village’taki Happiest Hour var. Buranın hamburgeri ve bar kalabalığı çok meşhur dediler (tabii ki NY Times), bakalım dedik, eksik kalmayalım. New York’a gelince hep böyle oluyor! Her mekanı görmek, menüde neler var neler yok tatmak istiyorsun. Bir ara, Lower East Side’da konuşlanmış Tijuana Picnic’teki yemek sırasında resmen Merve’nin omzunda uyudum. Tabii ki beş dakika filan! Bu hızlı uyuklama sonrası sorduğum ilk soru şuydu: “Ee nereye gidiyoruz?”

DIRTY FRENCH VE OMAR’S

Umut Evirgen sağolsun, birkaç yıl içinde New York’ta La Boom’u açmayı planladığı için “Nereye gidiyoruz?” sorusunu asla yanıtsız bırakmayanlardandı ekip içinde. Hemen, “Şöyle bir mekan varmış, ilginçmiş” diyordu ve biz oraya… Dirty French böyle yerlerden biriydi mesela… Omar’s da güzel mekandı. Yemeğine çok baydmadık ama kitlesi tam bizlikti. Popüler NY insanları; hepsi hoş, bakımlı filan…

VE DİĞER ŞEYLER…

• Kahvaltı için Buvette’e Bubby’s’e, Friend a Farmer’a, Joseph Leonard ve Egg Shop’a gitmelisiniz. Hepsinde ayn lezzette ve orijinallikte kahvaltı var.

• Yeni bir eğlence şekli çıkmış: Bingo Party! Bildiğin tombala partisi. En cool insanlar masalara kurulup tombala oynuyor.

Ama işin içine müzik ve dans katmışlar.

• Diamond Horseshoe’daki özel partileri takip etmek gerekiyor. Burada hafta sonları “Sleep No More” oyunlarına bayıldığımız Punch Drunk ekibi “Queen of The Night” gösterisini yapıyor.

Bu gösteri yemekli. Bayağı dress code’u var. Şık gitmeniz gerekiyor.

• Ve son iki tavsiyem:

1. Biraz bildik hattın dışına çıkın ve Harlem’e gidin. Harlem’deki pazar brunch’ları gospel koroları eşliğinde yapılıyor, inanılmaz zevkli.

2. New York Botanical Garden’daki “Frida Kahlo: Art, Garden, Life” sergisine gidin. Yer, Bronx’ta. Evet uzak, ama değiyor. ®

New York’ta Tatil Resimleri
New York'ta Tatil_0.jpgNew York'ta Tatil_6.jpgNew York'ta Tatil_29.jpg

Yorum Yaz