Sağlıklı kilo vermenin yolları

Sağlıklı kilo vermek için beslenme programınızda mutlaka sebze ve meyvelere yer vermemiz gerekiyor. Çünkü organik sebze ve meyve tüketimi en başta kendi sağlığımız için faydalı. Bu besinler, içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanser, cilt hastalıkları ve inflamasyon ile mücadeleye yardımcı oluyor. Mineraller ve fitokimyasallar açısından zengin olan meyveler ve sebzeler sindirim sistemimizin de gelişmesine yardımcı oluyor. Biryandansa kan basıncının dengelenmesini sağlıyor. Özellikle kadınlar için de kemik ve eklem sağlığı için yuksek derecede önem taşıyor. Bu sekilde bir beslenme planı uyguladığımız takdirde hem sağlıklı bir şekilde kilo vermiş oluruz hem de bir yandan vücudumuzu arındırabiliriz. Lezzetli detoks suyu örnekleri : DETOKS 1 MALZEMELER: Maydanoz, ıspanak ve kereviz sapı, 1 adet yeşil veya sarı elma, Bir tutam karabiber, Yarım çay kaşığı tuz YAPILIŞI: Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Ardından karabiber ve tuzu ekleyin. YARARI: Vitaminler, mineraller, lifler ve proteinler açısından zengin kaynaklar olan sebze ve meyveler antioksidan özellikleri de olduğundan vücuttaki toksinlerinde atılmasında önemli rol oynar.

Sindirim sistemini düzenler ve bağışıklığımızı güçlendirir. DETOKS İÇECEKLER Yaz aylarında sağlıklı kilo verme önerileri ve detoks içeceklerlele beraber biraz da egzersiz şart. Bu nedenle Beslenme Koçu Serra Yücel’den yaz için iki tane detoks içecek tarifi aldık ve bunları nasıl tüketmemiz gerektiğini öğrendik. Esra Özübek esra@bestylemagazine.com Beslenme Koçu Serra Yücel DETOKS 2 (Bu tam bir yaz detoks içeceği) MALZEMELER: 7-8 adet çilek, 3 adet tarçın çubuğu, Yarım lime, Küçük parça zencefil, Nane yaprağı , 1 litre su YAPILIŞI: Ağzı kapalı bir mug veya soğuk su termosu içerisine çilekleri doğrayip suyu ve nane yapraklarını sonrada tarçın çubuklarını ekleyin.

Buz dolabında bir gece bekletin. Sabah içerisine sıkılmış yarım lime ve ezilerek suyu çıkarılmış zencefili ekleyin. Sonra da afiyetle için. YARARI: Çileğin içerdiği C vitamini, yüksek lif ve magnezmum sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücudun ürettiği iltihabı önleyen anti enflamatuar ve antioksidan özelliğe; lime ve nane ise yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Tarçınsa antioksidan, anti pıhtılaşma, antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra vücut arındırmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerini de dengeler. Beslenme Koçu Serra Yücel, işte bu detoks içecekeri tarifinden sonra bazı açıklamalar yapmayı zorunlu buluyor. Ona göre “Bu tarz detoks içeceklerle yaz aylarında vücudunuzu arındırabilir, kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.

Ancak yaptığımız araştırmalardan ve deneyimlerden yola çıkarak sizlere şöyle bir önerim olacak, bu tarz detoksları uygulayacaksanız; mutlaka doktor kontrolünden geçmeli ve üç günden fazla sürdürmemelisiniz. Tam detoks programına girmek isterseniz, öğün olarak detoks içecekler tüketebilirsiniz. Ancak besin değerlerine, içeriklerine çok dikkat etmeli bütün bunların yanı sıra bol su içmelisiniz . Bu da en az iki litre olmalı. Eğer detoksa üç günden fazla devam ederseniz kilo verdiğinizi görseniz bile bıraktığınızda fazlasıyla geri alma olasılığınızı yükseltirsiniz.

Aynı zamanda, kilo vermeye başladığınız andan itibaren detaylı vücut ölçümü yaptırmak da önemli. Niye diye sorarsanız; kilo veriyorum diye sevinirken bir bakarsınız ki, o kilolar yağdan değil kastan gitmiş olur.” Özetle, yaz aylarında ayda bir kere üç gün olmak şartıyla detoks yapabilir. Kendinize yaz sebze ve meyvelerinden oluşan arındırıcı aynı zamanda da besleyici bir beslenme programı yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve detokslara başlamakla beraber, günlük en az 40 dakikalık tempolu yürüyüş ve yapacağınız 5 dakikalık ‘plank’ egzersizleri ile vücudunuzu daha hızlı şekillendirebilir ve daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermenin yolları Resimleri
Sağlıklı kilo vermenin yolları _0.jpgSağlıklı kilo vermenin yolları _7.jpgSağlıklı kilo vermenin yolları _2.jpgSağlıklı kilo vermenin yolları _5.jpg

Yorum Yaz