1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Bir hafta da yedi kilo verdiren diyetimizi mutlaka uzman doktorunuza danışarak uygulamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca da haftada 1 hafta da 7 kilo verdiren diyet listesi şeker, kalp ve böbrek hastaları için uygun değildir.

1. Gün:

Kahvaltı:

1 dilim kepek ekmeği , kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir , 1 tane açık çay şekersiz kahvaltımız diğer günler içinde aynı uygulanacaktır.

1. Gün Öğle:

Söğüş domates ve salatalık , 2 tane katı pişirilmiş yumurta ,

Akşam:

Yağsız etten 5 adet köfte tavuk da olabilir bol yağsız limonlı yeşil salata

2.Gün

Öğle: 1 bardak ayran , 1 simit

Akşam gene tavuk ve bol yeşil salata limonlu yağsız

3.Gün

Öğle:

1 kase yağsız yoğurt , 1 dilim kepekli ekmek , yeşil salata ilave edilebilir

Akşam:

Yeşil salatamız ,2-3 dilim yapsız et dilimi

4.Gün

Öğle:

Bugün sürpriz olarak patates salatası

Akşam:

Yine et olarak 5 tane pirzola ve yeşil salatamız

5.Gün

Öğle:

2 adet yumurta ile omlet, yeşil salat

Akşam:

Haşlanarak yapılmış yağsız makarna ve yoğurdumuz.

Günümüz beslenmesinde karbonhidratlarla ilgili en büyük problem birçoğunun işlenmiş olmasıdır. Beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç, kurabiyeler, kekler, şekerlemeler… Beyaz un ve beyaz şeker günümüz karbonhidrat tüketiminin çoğunu oluşturmaktadır. Akdeniz’de de kadınlar ekmek yerler ancak bizlerin yediği yumuşak beyaz ekmeği ekmek olarak tanımlayacaklarını zannetmiyorum.

 

Tabii ki beyaz somun ekmeklerimizi seviyoruz ancak onlar genellikle beyaz un ve mayalanmış hamurdan yapılır ve az miktarda yenmelidir. Ülkelere göre farklılaşmasına rağmen, Akdenizli kadınlar işlenmemiş tahıllarla zenginleştirilmiş köy ekmeklerini, ev yapımı hamur işlerini, bulguru, baharatlarla pişirilmiş sebzelerle servis edilen kuskusu çok severler.
Tahılların işlenmemiş hali sizin için çok daha besleyici ve sağlıklıdır. Onlar hem karbonhidrat açısından hem de genel anlamda besleyicidirler. Tahıllar vitaminler, antioksidanlar ve sağlığa faydalı, kansere karşı bedeni koruma özelliği olan birtakım özel maddeler içerirler.
Tahılların en önemli özelliklerinden biri lif yönünden zengin olmalarıdır. Yüksek lif oram içeren beslenme biçimleri birçok kronik hastalığı önlemektedir. Lif, kandaki kolesterol miktarını düşürür, kalp krizi olasılığını azaltır, tansiyonu düşürür, insülin seviyesini dengede tutar, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır (özellikle bağırsak kanseri), sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve kilo kontrolünde kişinin başarı yüzdesini artırır.

Lif, sindirim sisteminizin düzgün işlemesini sağlar. İşlenme miş tahıllann sindirimi daha uzun süre aldığından, şeker ve rafine edilmiş tahıllar gibi kandaki insülin miktannı ani olarak yükseltmezler. Kandaki insülin miktan ani sıçrayış yaptığında yemeğinizden kısa bir süre sonra tekrar açlık hissedersiniz. Düşük karbonhidratlı beslenme çılgınlığının önlemeye çalıştığı konu bu insülin artışıdır ancak buna engel olmak için devamlı et ile beslenmenize gerek yoktur. İnsülin seviyenizi dengede tutmak için tahıllan doğanın onlan bize sunduğu şekliyle tercih etmeniz yeterlidir: bütün olarak, işlenmemiş şekilde.
Sağlık konusunu bir kenara bırakırsak, işlenmemiş tahıllar aynı zamanda çok daha lezzetlidir. Lezzetleri daha zengin ve daha dokuludur ve eğer sadece işlenmiş tahıllarla besleniyorsanız tatları sizi gerçekten şaşırtacaktır. İşlenmemiş tahıllarla yemek hazırlamak da çok zevklidir çünkü zengin lezzetleri ve farklı dokulan ile sizi tam anlamıyla doyurduklarından öğünlerin merkezini oluşturacaklardır. Akdeniz yemekleri küçük miktarlarda işlenmemiş tahıl üzerinde yine küçük miktarlarda soslu et veya balığın birleşiminden oluşur. Tabağın geri kalanında ne mi vardır? Tabii ki taze, renkli yeşillikler ve sebzeler.

Yorum Yaz