En İyi Moda Stil Tasarımları

YARATICILIĞIN BUYUK GİZEMİ

Tüm bu örneklerde görüldüğü üzere anne figürü, ka rakteri, giyimi, stili, tarzı ve duruşuyla tasarımcıların yaratıcılık sürecinde önemli rol oynuyor. Bir kesimde, zarif bir elbisede, bohem bir stilde ya da yünlü bir kumaşta annenin ruhu varlığını sürdürüyor. Ama buradan yola çıkarak her kıyafetin arkasında mutlaka annenin bulunduğunu da söyleyemeyiz. Hele ki yaratıcılığın ve dehanın sonsuz ve bilinmeyen gizemle her sezon ve her koleksiyonda şaşırtmaya ve milyonları hayran bırakmaya devam ettiğini düşünürsek, bu büyük gizemin sadece anneden miras kalan etkilerle sınırlı kalmadığını daha iyi anlarız. Yaratıcılığın sırrını modanın peşinde koştukça aramaya devam edeceğiz.

TASARIMCILAR VE ANNELERİ

• Tayvan asıllı Amerikalı tasarımcı Alexander Wang’a ilk dikiş makinesini annesi Yin Wang’ın hediye ettiğini biliyor muydunuz?

• Ekolojik bilinciyle dikkat çeken, sıkı hayvan hakları savunucusu ve vejetaryen yemeklerle ilgili pek çok kitap yayımlayan Stella McCartney’nin annesi Linda McCartney’nin kızının tasarım felsefesi üzerindeki etkisi büyük. Tasarımlarında asla kürk ve deri kullanmayan Stella McCartney annesinden nasıl feyzaldığını anlatıyor: “Eskizlerimde sanki annemi çiziyorum. Vintage ve modern parçaları yorumlama tarzı, bohem stili, cesareti ve duruşuyla benim rol modelim.” 1953 yılında Rosita ve Ottavio Missoni tarafından kurulan Missoni markası, çiftin kızları Angela Missoni ve onun kızı, marka elçisi, aksesuar tasarımcısı Margherita Missoni tarafından yaşatılmaya devam ediyor.

• Fendi’nin ünlü “baguette” çantalarının yaratıcısı Silvia Venturini Fendi, annesi, İtalyan tasarımcı Anna Fendi’nin kendisi için efsane olduğu söylüyor: “Çocukken annemi daha sık görmek için ödevlerimi yanıma alıp Karl Lagerfeld’le birlikte çalıştıkları atölyeye gider, onları izlerdim.” Silvia Fendi’nin kızı Delfina Delettrez’in mücevher tasarımcısına dönüşmesi moda ve stilin aile geleneği halinde nesilden nesile iletildiğini gösteriyor. Geçtiğimiz ağustos ayında hayata veda eden, örgülerin kraliçesi olarak anılan Fransız modacı Sonia Rykiel, kendisiyle birlikte çalışan, markanın artistik direktörü kızı, ilham perisi, sağ kolu Nathalie Rykiel’a kadın özgürlüğü ve cesareti üzerine şekillenen moda felsefesini miras bıraktı.

• Fransız tasarımcı Simon Porte Jacquemus,

“Valerie” ismini verdiği Resort koleksiyonunu 19 yaşındayken kaybettiği annesine adadığını, koleksiyonun modeli Joana Preiss’in annesini çağrıştırdığını söylüyor. Jacquemus, koleksiyonlarıyla resmettiği çocuk-kadın”ın annesinin güzelliğine, doğallığına ve duygusallığına gönderme yaptığını anlatıyor.

 

En İyi Moda Stil Tasarımları Resimleri
En İyi Moda Stil Tasarımları_33.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_32.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_26.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_18.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_31.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_15.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_20.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_10.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_4.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_0.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_5.jpg

En İyi Moda Stil Tasarımları_3.jpg

Yorum Yaz