YASEMIN BLOGEN

46 dizi projesiyle ekranlara enerji dolu bir geri dönüş yapan genç ve güzel isim Yasemin Ailen ile yakın arkadaş kontenjanından sohbete J koyulduk, önerim bir yaz kokteyli veya kahve eşliğinde bu röportajın tadını çıkartmanız yönünde… RÖPORTAJ BUKET BAYDAR bu ket® besty lemagazi ne.com FOTOĞRAFDENİZ ÖZGÜN. MODA EDİTÖRÜHAKAN ÖZTÜRK, SAÇYILDIRIM BOZÜYÜK. MAKYAJGÜLÜM ERZİNCAN, MODA EDİTÖRÜ ASİSTANIFIRAT GENÇDOĞAN. BACKSTAGESARPER KESİM BACKSTAGE DRONE ÇEKİMFINDIK YAPIM .BİSEZEYNEP TOSUN açıyor sanki (gülüyor). Son bir yıldır pek değişimden geçtiğimi hissediyorum, yıllarında yaşadığın çalkantıların, seni : 20’li yaşlara taşıdığı şeyler olur ya biraz ‘Bu benim karakterim mi oldu artık?’, mi bu hırslar’ diye bazı şeylerin istersin de. nasıl değiştireceğini bir türlü ezsin ve bu yüzden de kendi içinde isyan çıkarırsın ya. açıkçası herkes gibi ben de böyle bir dönemden geçtim. Anda yaşamanın da, öyle herkesin söylediği kadar kolay bir meziyet olmadığını her gün yeniden anlıyorum. Peki, kendin için neler yapıyorsun? Somut, siyah ya da beyaz düşünmemeye başladım.

Hayatın potansiyellerden ibaret olduğunu farketmeye başladığım anda, kendimi daha güçlü hissettiğimi anladım. Küçük küçük yönlendirmelerle, tohumlar ekerek, hayatımın istediğim yönde gideceğini biliyorum. Olacak mı? Olmayacak mı? tedirginliğiyle değil de; sanki hayat bana karşı çalışıyormuş ya da şansım yaver gitmezse kurduğum her şey yıkılacakmış gibi olsa bile benim değerim hep aynı yerde, bunu biliyorum. Böyle düşünmeyi nasıl başarıyorum; arkadaşlarıma dönerek, maneviyata odaklanarak, güzel güzel anılar paylaşarak… Şu sıralar böyle bir dönemdeyim, bazen keşke 21 yaşımda böyle olsaydım diyorum ama sanırım 21 yaşında bir kızın ermiş gibi davranması pek hoş olmazdı (gülüyor). Kendini iyi hissetmek adına yaptığın teknik birşeyler Meditasyon ve nefes çalışmalarına başladım ama bu konuyu çok abartmıyorum. Sürekli herkesin meditasyon yapıp, birbirine pür sevgi ile bağlı yaşadığı bir ortamda yaşamıyoruz. Bu ortamlarda; başarı isteği var, para kazanma hırsı var, herkes bizim gibi düşünmüyor. İnsanlara karşı çok naif olursan, darbeye de açık oluyorsun. Ben, sakin olmayı öğrendim biraz. Nefes çalışmaları onun için iyi oluyor. Hem oyunculuk performansı için, hem de normal hayatta zaten herşey bedenden geçiyor. Bedenini sakinleştirmesini bilirsen, düşüncelerinde ona göre uyum sağlıyor. Haziran’da gidiyoruz bence (gülüyoruz). En son gittiğin seyahat rotalarından konuşalım mı? Moda haftası için Paris’teydim en son. Geçen yıl Ağustos. Eylül. Ekim 3 ay Londra’daydım. Çok şanslıydım; Londra için senelerdir geçirilen en güzel yaz sonu ve sonbahar başıydı. Hava sıcacıktı.

Orada oyunculuk ve senaryo yazımı workshop’larına katıldım. 21 Gram adlı filmin yazarı Guillermo Arriaga’nın iki günlük bir semineri vardı, ona katıldım. Pek çok farklı insan tanıdım. Londra’yı yeniden keşfettim. Londra’ya devamlı gidip geldim ama orada, tek başıma uzun süre kalıp kafamda oluşmuş o halini biraz kırmak istiyordum, 46 dizisi için geri döndüm, bu proje beni oldukça heyecanlandırıyor. 46 nasıl bir proje, biraz anlatsana… 46 çok güzel gidiyor. Hikayesi hakkında zaten epeydir konuşuyorduk. Selin karakterine de en az projenin kendisine olduğu kadar heyecan duydum. Hem hikaye, hem de benim hikaye içindeki görevim ve Selin’in zamanla alacağı hal beni çok heyecanlandırdı. Yeni bölümler yayınlanmaya devam ettikçe heyecan da katlanarak artıyor. 46’da bir aşk hikayesi var mı? 46’da aşk hikayesinden, insanların birbirine olan tutkusundan dolayı yaratılan dramdan ziyade. insanların girdikleri arayış, iyilik ve kötülük, doğru ve yanlış adalet kavramlarıyla boğuşmaların dahil olduğu bir senaryo yazmak istediler.

Ben de bu projede Selin isimli bir komseri canlandırıyorum ve işin adalet kısmını yansıtıyorum. Böylesine güçlü bir kadın karakteri oynamak çok hoşuma gidiyor. Bu projede müthiş bir ekip buluşması var. Biraz da set ortamından konuşalım mı? Ekipte herkes harmoni içinde. 1 saatlik bir proje çektiğimiz için, çalışma şartları çok insancıl. Sahnelere odaklanabiliyorsun, doğru düzgün çalışabiliyorsun. Gecenin bir vakti senaryo gelip de. sabah 8’de sette olunacak gibi durumlar yok. Zaten oyuncu olarak anca bu şartlardan sonra gerçek performansını gösterebiliyor, potansiyelini ortaya koyabiliyorsun. Bu ülkede kadın olmakla nasıl başa çıkıyorsun? Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Bazı ülkerde feminist hareketin başlaması, topluma entegre olması çok uzun yıllar önce yaşandı. Hatta şimdilerde feminizmin evrilmiş hali tekrar devreye giriyor. Bu kısım. Kim Kardashian gibi örnekler üzerinden bakacak olursak biraz teşhircilik üzerinden bile yürüyor. Ben o ikisinin çok bağdaştığını düşünmüyorum; Bedenimizin saklamamız gereken bir şey olduğunu açığa vurmak kadar, ben hiç utanmıyorum demek de uç bir nokta.

Bu noktada beden gücünün farkında olduğun kadar, aklını fikrini kullanan kadın olmaktan da korkmayacaksın. Ben nasıl başa çıkıyorum; Bu konuda her yerde bir terör var; Kimi ülkelerde flörtöz bir laf atış, kimi ülkelerde daha agresif bir yaklaşım şeklinde olabiliyor. Bununla nasıl başa çıktığın sana kalmış. Daha travma yaratan taraflarından ya da çeşitlerinden bahsetmiyorum ama onlar apayrı konular. Fiziksel olarak senin istemediğin bir şekilde sana yaklaşılması kesinlikle insani bir yanlış. Siyah ya da beyaz düşünmemeye başladım. Hayatın potansiyellerden ibaret olduğunu farketmeye başladığım anda, kendimi daha güçlü hissettiğimi anladım. “İlk kaçmak istediğin yer?” diye soracak olsam… Tekrar Japonya’ya gitmek istiyorum tekrar. Seneler önce gitmişim, Japoncamı tekrar tazeleyip gitmeyi düşünüyorum. 6 sene Japonca okiMHmlmamer olarak Türkçe’ye epey benziyor.

Bir de Buenos Aires’e gidip tango yapmak istiyorum. Benim için bir yere gidiyorsam muâİffihun bir sebebi olmalı. Mesela bu. bir yerin yemeğiyken başka bir yerin dansı olabilir. Sporla aran nasıl? Spora tekrar başladım, çok iyi geliyor. Muhteşem bir hoca buldum; Fitnşjie&fit ve cardio yapıyorum. Kilo vermektense kaslarımı esnek ve şâpjffŞ]utrnaya özen gösteriyorum. 25 yaşından sonra vücut, inşana ‘beni ihmal ediyorsun’ diyor. İlgi alanların neler? Resimle ilgileniyorum, bol bol resim yapıyorum. Belki ileride sergi bile açarım. Hayatımdaki güzelliklere odaklanıyorum; Bir yandan müzikle de ilgileniyorum, arkadaşlarımla stüdyoya giriyorum, düet yapıyorum. Kreatif bir insan olarak müzik konusunda da kendimi keşfediyorum; Müzikte nasıl bir yol alabilirim, ona nasıl bir şey katabilirim diye… Peki Yasemin, gözlerini kapattığında sen kendini nerede görüyorsun? Bir tane Jazz barım olsun isterim ileride; Arkadaşlarım gelsin gitsin, oturalım sohbet edelim..vs. İsim olarak Michael Fassbender ile oynamak isterim. Çizgi romanları okuyarak, çizerek büyüdüm dolayısıyla bir süper kahramanı oynamak isterim. Ama şunu biliyorum ki her türlü mutlu olmaya çalışırım, başarı odaklı bir kaygım olmaz benim. Bu yazdan beklentilerin neler? Dediğim gibi Buenos Aires’e gitmeyi çok istiyorum. Gezmek, eğlenmek de bonus’u olsun diyorum (gülüyoruz).

YASEMIN BLOGEN Resimleri
YASEMIN BLOGEN_16.jpgYASEMIN BLOGEN_1.jpgYASEMIN BLOGEN_23.jpg

Yorum Yaz