ÖZLEM İKİIŞIK

Divrese Genel Müdür Yrdımcısı Özlem Ikiışık, gönülden İzmirli oln bir profesyonel yönetici. Divrese mrksının 1980’li yıllrd ilk mğzsını İzmir Alsnck’t çmsının d işiyle rsındki bğlılığın güzel en büyük knıtı. 1920’li yıllrın ykkbılrın hyt veren bir koleksyonun d isim nnesi olmsı onun bşrısının ne büyük göstergesi. Röportj Mukddes Ky Güney A ykkbı dünysıyl tnışmdn —önce nsıl bir kriyer plnı _Z_ m rİ7riinİ7? Mimr Sinn Üniversitesi Tiytro Dekor ve Kostüm Bölümünü bitirdikten sonr İtly’nın Mrche bölgesinde ykkbı tsrım teknik eğitimi gördüm. 20 yıldır ykkbı üretimi, koleksiyon gelişimi ve perkendesinde çlışıyorum. 1.5 yıldır Ay Mrkd Divrese opersyonundn sorumlu Genel Müdür Yrdımcısıyım ve 2 yşınd i muhteşem bir kızım vr. “Muhteşem 20’ler” fikri nsıl doğdu? İşe bşldığımd mrknın hikyesini ve trihini rştırdım 1800’lü yıllr kdr uzndığını gördüm. Eski reklm fişlerini buldum yrıc bu konuy ilgi gösteren sektörden insnlrl bn rşivlerinden dokümnlr gösterdiler. 1920’ler, 1940’lr ve 1960’lrın reklm fişlerini görünce dh d çok heyecnlndım. İtly’d bzı shflrdn bulup ldıklrı dmglı Divrese reklm fişleri vrdı ellerinde ve muhteşemdiler. İtlyn köklerinden beslenerek geliştirelim ve üzerine yeni kurgulr ekleyelim diye sürekli rştırdım. Meslekten dolyı İtly’y sürekli gidip geliyorum. Milno’dki bir furd Ferrgmo’nun limitli syıd üretilmiş ykkbılrını görmüştüm, o zmn bu fikir klım geldi.

Bu kdr eski bir geçmişi oln bir mrk oln Divrese için biz de, 1920’lerden repliklr yplım ve bir koleksiyon hzırlylım diye bir fikirle gittim. Birzcık fikir nnesiyim diyebilirim. 6 yd bir yenilenecek içinde koleksiyoner hissi oln müşterilerimize böyle bir hoşluk yplım istedik. 20’ler çok özel ve modd Chnel fırtınsının bşldığı, hrik bir dönem. İkinci lnsmnımız Ksım yınd büyük bir sürprizle geliyor, bmbşk bir dönem ile olck. Sonuç olrk, yıld 2 kez ykkbı-çnt elegn koleksiyonumuzu mğzlrımızd göreceksiniz.Divrese mrksının kökleri 1870’lerde İtly’nın Vrese şehrine dynıyor, Divrese’in büyük bir geçmişi vr. Mrknın rşivlerini incelerken 1920’lerden itibren ypılmış reklm ve tnıtım fişlerini bulduk. Bu fişlerde ykkbı resimleri de vrdı. Çok zrif ve şık modeller üretilmiş o dönem Divrese’de. zten 20’ler benim için mod trihinin en şık ve en ylın dönemidir. Birkç yıl önce Milno Corso Como 10’d Ferrgmo Müzesi için sınırlı syıd üretilmiş Slvtore Ferrgmo’nun kült tsrımlrının repliklrının stıldığını görmüştüm.

Repliklrını ypıp, koleksiyon ypmy değer kıymetli ürünleri (collector’s item) 20‘ler Koleksiyonunun belirgin özellikleri nelerdir? “Muhteşem 20’ler” koleksiyonu için 9 ykkbı. 2 çnt modelinin repliklrını ürettik. Aykkbılrın her modeli sdece 45 çift üretildi. Bu ykkbılrın her yeri deri, tbnlrı d kösele olrk tmmı el işçiliğiyle ypıldı. Altındki numrlr kçıncı det olduğunu belirtiyor. Bunlrı giyen hnımefendi, Türkiye’deki 45 kişiden biri olck.Dönemin hfif metlik efektli derileri, kdeh ökçeleri, düğmeleri, işlemeleri çok önemliydi. Tmmen el ypımı oln bu ykkbı ve çntlrın Ylın m gösterişli, zrif ve şık olmsın dikkt ettik. Yeşil, ntik bronz ve ltın renkler hkim. Son derece şık ve zrif bir seri oldu. 20’ler ile 2020‘ler rsındki frk nedir? Teknoloji olrk zten innılmz bir çğ girdik. Yşm şrtlrı bizim çok dh rht olmmızı istiyor. O dönemlerde her şey deri ve el ypımıydı. Şimdi gelişen teknolojiyle poliüretn, plstik mlzemeler ile seçenekler çoğldı, konfor sğlyck teknolojik mlzemeler oluştu kıscsı.

Nefes ln kumşlr ve mlzemeler çıktı, insn hytın şehir ve yşm koşullrın dh conformist bir hyt girdik bu yüzden bizim 20’ler koleksiyonunu trihi yştmsı çısındn çok önemsiyorum. İtlynlrın moddki üstünlüğü sizce nedir? Onlr Rönesns’ın çocuklrı. İtly’d estetik olmyn hiçbir şey yoktur çünkü genlerinde estetik vr. çirkin bir şey ypmıyorlr. Dediğim gibi Divrese mrksının d kökleri 1870’lerde İtly’nın Vrese şehrine dynıyor ve büyük bir geçmişi vr. Divrese’de bir Rönesns yşıyor diyebiliriz, köklerini lıp tekrr orty çıkrtıyoruz çünkü çok sğlm. Ülkemizde 1980’lerde mğzcılık serüvenine bşlmış. Boyner – Benetton ile işbirliği ypılınc Divrese de Türkiye’ye geliyor. Htt ilk mğz İzmir Alsnck’t çılmış. Kliteli deri, rht, şehir insnının zmnsız trz ve çlışn hnımlrın yönelik bir mrkyız ve mottomuzu ‘Zmnsız Seksi İtlyn’ olrk belirledik.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz