Tasarımcı Zeynep Erdoğan

Tasarımcı Zeynep Erdoğan’la İtalya seyahati Roma’yı, buraya defalarca giden tasarımcı Zeynep Erdoğan’dan dinledik.

İtalya’nın en popüler, sevilen ve ziyaret edilen; filmlere, şiirlere, şarkılara konu olan, aşk denince akla gelen şehri Roma’yı bir bilenden dinlemek her zaman keyiflidir. Henüz Roma’yı görmemiş ya da tekrar gezmeyi düşünenler için pek çok öneride bulunan tasarımcı Zeynep Erdoğan için gerçek bir Roma aşığı (ve uzmanı) desek yanlış olmaz.

3K: Roma’ya ilk ve en son ne zaman gittiniz? ZEYNEP ERDOĞAN: Roma’ya ilk kez yaklaşık 10 yıl önce gitmiştim. Milano’da yaşadığım dönem arkadaşlarla sık sık seyahat ederdik. En son Roma’yı bu yıl beşincisi yapılacak Türk Film Festivali’nin hazırlıkları için en yakın arkadaşım Zeynep Sungur’un peşine takılıp geçtiğimiz haziran ayında ziyaret et miştim.

Roma şehri adeta açık hava müzesi! Gitmişken antik Roma’nın geliştiği bölge Roma Forumu (üstte, solda), Konstantin Kemeri (üstte, sağda) ve Traianus Sütunu’nu (solda) mutlaka görmeli.

ROMA AJANDASI

Tasarımcı Zeynep Erdoğan bu şehri ziyaret etmeyi düşünenler için birkaç faydalı ipucu da verdi.

Nerede konaklamalı? “Romanın tarihi merkezindeki tüm oteller ve B&B mekanlar konaklama için çok uygun. Ev kiralama sitesi, Airbnb de iyi fikir olabilir. Böylece şehrin içinde gerçek bir Romalının evinde yaşıyorsunuz.”

Ne yemeli/içmeli? “Carbonara, amatriciana, burrata, mozzarella al bufala, carciofi al forno, melanzana.”

Neler almalı? “Porta Portese pazarından eski objeler veya vintage aksesuarlar.”

3K: En çok nesini sevdiniz? Roma’yı nasıl tarif edersiniz?

Z.E.: Sokaklarını, parklarını, evlerini, balkonlarını, kepenkleri-ni… En çok da (ki bu, İtalya’nın her yeri için geçerli) Roma’nın renklerini severim. Evlerin bir-birleriyle uyumu, toprak, kiremit, kahve tonları, pasteller ve turuncu çatılar… Binaları birbirine bağlayan avlular, her köşe başında karşınıza çıkan çeşmeler, büyük küçük meydanlar…

Özellikle küçük ara sokaklarda yer alan meydanlardaki barlar… Masa örtüleri, küçük şarap kadehleri… Herhangi bir sokağı bitirip sağa ya da sola döndüğünüzde karşınıza çıkan ihtişamlı ya da sakin sade kiliseler, müzeler, kitapçılar…

Sokak sanatçıları, rengarenk dondurmalar… Brokoli şeklindeki dev ağaçlar (fıstık çamları)! Ve tabii ki semt pazarları, ikinci el dükkanları, çiçekçiler…

Saymakla bitmiyor. Roma için kısaca eşsiz diyebiliriz. Adeta bir masaldan çıkmış gibi.

3K: Roma’da neler yaptınız, şehri nasıl gezdiniz?

Z.E.: Roma’ya indiğim gün Villa Borghese Parkı’na gidip bir uçtan bir uca yürüdüm. Parkın içindeki Modem Sanat Galerisi’ni gezdim. Parkın içinden kiraladığım bisikletimle Tiber Nehri boyunca pedal çevirdim. Oradan geçerken çok sevdiğim VVilliam Kentridge’in “Triumphs and La-ments” isimli ve 500 metreyi bulan bir friz şeklinde yaptığı, Roma’ya adadığı eseriyle karşılaştım. Akşam yerneği için arkadaşınım vazgeçilmez mekanlarından Trastevere’deki Trattoria da Teo’ya gittim (Piazza del Ponziani’de). Her sabah erkenden kalkıp kaldığım getto bölgesindeki minik meydanlardan Piazza delle Tartarughe’deki Bar del Tartarughe’de kahvaltı ettim. Burası aynı zamanda harika bir aperativo (akşam üzeri açık büfe atıştırmalık ve içki) mekanı. Altı gün kaldığım Roma’da zamanımın çoğu pedal basmak, ara sokaklara girmek, yorulduğumda yeni keşfettiğim mekanların şaraplarını tatmak ve ikinci el pazarlarını gezmekle geçti.

İTALYA AŞKI

3K: Şehir size ilham verdi mi?

Z.E.: İtalya uzun süre kaldığım, çoğu bölgesini gezdiğim, iyi tanıdığım bir ülke, en önemlisi mesleğime başladığım yer. O yüzden her anlamda ilhanı aldığını bir kültür.

3K: Roma’da alışveriş yapmayı seviyor musunuz:

Neler malzeme olarak kadifenin ve koyu renklerin hakim olduğu yeni kış koleksiyonundan üç güzel örnek. Lacivert kadife elbise, *1750, kırmızı elbise, *1250, siyah işlemeli “robe de chembre”, *2250, hepsi ZEYNEP ERDOĞAN.

Girişindeki begonvilleriyle çok romantik görünen Salotto 42 adlı mekan. 2. Meşhur İspanyol Merdivenleri. 3. San Giovanni in Laterano Kilisesi’nin içinden bir detay. 4. Collesium manzaralı Ristorante Aroma. 5. Tasarımcının çok sevdiği sanatçı William Kentridge’in “Triumphs and Laments” eseri.

Z.E.: Roma da neredeyse her gün bir semtte ufak ikinci el pazarlar bulabilirsiniz. Devasa bitpazar-larının yanı sıra bu sürprizli pazarları da çok seviyorum, hem daha tenha oluyorlar hem de daha mahalle havasında takıla-biliyorsunuz. Son gidişimdeki ganimetlerim vintage bir Armani güneş gözlüğü ve elde dikilmiş ipek siyah bir ceket oldu.

3K: Roma hakkında aklımızda tutmamız, “bunları bilseniz iyi olur” dedikleriniz var mı?

Z.E.: Forum Romana, Collesium, Bocca alla Verita ve Piazza dei Cavalieri di Malta’da Aventino tepesindeki Il Buco di Roma mutlaka görülmeli. İki akşamı Trastevere ve getto bölgelerine ayırmak gerek. Pazar sabahı erkenden, üşenmeden dev Porta Portese ikinci el pazarına gidilmeli.

3K: Genel olarak nelerden ilham alırsınız? Hayal gücünüzü coşturan nedir?

Z.E.: Seyahatler ve retro eşyalar, bitpazarları ve müzik.

3K: Kış koleksiyonunuza dair birkaç ipucu istesek…

Z.E.:-17 sonbahar-kış kolleksiyonunun en belirgin özelliği kadifeler, koyu ve doygun renklerin üzerinde ışıldayan el işlemeleri ve nakışlar. Formlar son derece feminen, renkler koyu; lacivert, mürdüm, bordo ve kırmızılar hakim. En belirgin parçalarsa “robe de chambre” tarzı kuşaklı kadife ceketler.

3K: Seyahat ederken ne giyersiniz?

Zeynep Erdoğan’ın Roma’daki favori adreslerinin listesi uzun: Tasarımcı, “Şehrin olağanüstü manzarasını seyretmek için Co del Gianicolo tepesine gidin” diyor. Kokteyllerini ve kapısının etrafını saran begonvillerini çok sevdiği Sallotto 42’de (Piazza di Pietra) akşamüstü içkisi, Via del Corso taraflarında olanların uğramasını önerdiği, şarküteri dükkanı Vini&Cucina Blasi (Via di Torre Argentina, 12), yine şarküteri ve şarap denildiğinde aklına ilk gelen La Roscioli (Via dei Giubbonari 21/22), akşam yemeği için Molto (Viale dei Parioli), “gecemiz romantik olsun diyenlere La Veranda (Borgo Santo Spirito, 73), Fontana di Trevi’ye yakın, yerel Roma mutfağı Piccolo Arancio (Vicolo Scanderbeg), Collesium’un manzarasına hakim Ristorante Aroma, pizza için Via Banchi Nuovi’deki Da Baffetto (Via del Governo Vecchio) gibi mekanları seyahat defterinize not edin. Zeynep Erdoğan, “Roma yerlilerinin uğrak yeri, pizzası müthiş Ai Marmi’yi (Viale di Trastevere) atlamayın. Roma mutfağı tadabileceğiniz Testaccio bölgesindeki Perilli a Testaccio’yu (Via Marmorata, 39) da öneririm” diye ekliyor.

Roma’ya kışın gitmeyi planlayanlar Tiber Nehri’nin rüzgarı için boyna atkı ya da fular almayı unutmasın.

3K: Size her zaman ilham veren kişi/şehir/yer var mı?

Z.E.: Bu röportaj için ismini unuttuğum yerleri sorduğum en yakın arkadaşım Zeynep Sungur ve İstanbul, her şeye rağmen bana her zaman ilham veriyor.

Z.E.: Yazın seyahat ediyorsam espadril, kışsa spor ayakkabıyla dolaşırım. Alışveriş yapacağımı düşündüğüm yerlere giderken yanımda fazla giyecek taşımam, oradan satın aldığım yeni kıyafetli

İtalyan mutfağı sevmeyen var mı? Roma’yı iyi bildiğini söyleyen Zeynep Erdoğan bu şehirde yaşayanların uğrak yeri mekanları öneriyor.

Tasarımcı Zeynep Erdoğan Resimleri
Zeynep-Erdoğan-Özel-Tasarım-Kıyafetler2.jpg

Zeynep-Erdoğan-Özel-Tasarım-Kıyafetler1.jpg

zeynep-erdogan.jpg

Zeynep-Erdoğan-Özel-Tasarım-Kıyafetler11.jpg

Zeynep-Erdoğan-Özel-Tasarım-Kıyafetler3.jpg

Zeynep-Erdoğan-Özel-Tasarım-Kıyafetler.jpg

Yorum Yaz