Küçük Prens Filmi

KÜÇÜK PRENS KAÇ DİL KONUŞUYOR?

Dünya tarafından başucu ilan edilen kitabı “Küçük Prens”in devam niteliğindeki aynı adı taşıyan filmi için Capitol AVM’de özel bir gösterim ve özel bir koleksiyonun sergisi yapıldı. Filmden önce Antoine de Saint-Exupery’nin yeğeni Olivier D’agay’ın da katıldığı sergide onunla bir aradaydık. Birçok dile, hatta dillerin lehçelerine çevirilen “Küçük Prens” kitapları için ilk kez böyle kapsamlı bir sergi düzenlendi. Capitol İcra Kurulu Üyesi Selda Eremsoy’un her ayrıntısıyla ilgilendiği sergide Afrika’daki çocuklar için Afro-Amerikan Küçük Prens’in olduğu kitaptan, İngilizce minyatür serilere, aynadan tersten okunan özel bir basımdan, mors alfabesiyle yazılanından kabartma olanına yüzlerce çeşidi vardı. Film bittikten sonra da Olivier D’agay bize büyük amcasının “Küçük Prens”i anlattı.

Kitapta en sevdiğiniz bölüm hangisi?

Küçük Prens’in Tilki ile tanıştığı, beraber ağladıkları ve Prens’e sırrını verdiği bölüm, en sevdiğim kısım.

Her insanın Küçük Prens ile ilgili kişisel bir hikayesi var. Bu güç hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tutkulu bir hikaye. Hayranlar kişisel deneyimlerini internette, Facebook’ta ve başka gruplarda paylaşıyorlar. Bunları okumak çok güzel.

Film hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Küçük Prens” filmi bambaşka bir hikaye. Yeni jenerasyona ait bir öykü. Yönetmen gerçek hikayeyi modem bir hale getirdi. Kitabın özüne de sadık kalarak tabii ki. Ama bu yeni, farklı bir hikaye.

“Küçük Prens”in televizyonda yayınlanacak 52 bölümlük çizgi filmi için bize neler söyleyebilirsiniz?

Çizgi filminde öncelikli olan yeni jenerasyona hitap etmek. Filmden ve kitaptan ayrı bir hikaye var bu nedenle. Küçük Prens’in yeni problemlerini onun zekası ve hisleriyle çözmesini izleyeceğiz. Yeni karakterlerimiz olacak. Küçük Prens yeni gezegenlere gidecek. Çizgi filmin 8-9 yaşlarındaki çocuklar için olmasını planlıyoruz.

Peki video oyunu?

Çizgi filmle aynı hikayede ilerleyen bir oyun

“Küçük Prens”in sosyal sorumluluk alanında planları neler?

Büyük bir derneğimiz var. Üstelik çok şanslıyız çünkü “Küçük Prens” çok ünlü, global bir isim. Demek de dünyanın ömrünü uzatmak, dünyada barış, çocuklar ve eğitim üzerine çalışmalar yapıyor.

Kitap hem gerçek dünyaya hem de hayal dünyasına nasıl hitap ediyor? Bunun formülü ne?

bir hikayeye dayanıyor. Amcam aynı kitaptaki pilot gibi çölde susuz kalıyor ve başına gelen bu olaydan sonra “Küçük Prens”i yazmaya başlıyor. Ancak tabii ki hayalgücünün kuvveti bunu besliyor, ilham kaynağı içerisindeki güçlü felsefesi.

Sergi hakkında ne düşünüyorsunuz? Dünyada ilk kez böyle bir sergi düzenlendi. Bütün çevirilerin olduğu tek koleksiyon. Aşağıdaki etkinlik alanı harika! Ayrıca tüm dünyadaki “Küçük Prens” koleksiyonerlerinden ilk beşinde iki Türk’ün olması da çok harika. Bu şehri çok sevdim.

Sıkı bir “Küçük Prens” hayranı olan Tuba Ünsal özel gösterimden önceki sergide kitaplan merakla inceledi. Yazar

koleksiyonerlerin bir araya getirdiği kitaplara ilgi yoğundu.

“Küçük Prens”in kahramanlan da sergideydi. Davetliler bu heykellerle fotoğraf çektirdiler.

CAPİTOL AVM’DEN BÜYÜK GECE

Film gösterimi ve serginin yanında AVM’de büyük bir etkinlik alanı da oluşturan Capitol İcra Kurulu Üyesi Selda Eremsoy her aynntıyla

KÜÇÜK PRENS’İN GÜL’E AŞKI

Küçük Prens’in Gül’e olan aşkı ve kavuşamamalan bütün izleyicilerin etkiledi. Devam niteliğindeki film bittiğinde gözler yaşlıydı.

Küçük Prens Filmi Resimleri
Küçük Prens Filmi_1.jpg

Yorum Yaz