KİLO VEREMIYORSANIZ HORMONLARINIZI SIFIRLAYIN!

Düşük krbonhidrt, düşük yğ, düşük vey yüksek protein, Dukn, Pleo, Akdeniz… Neredeyse bütün diyetleri denediniz. Bşlrd fyd gördüğünüzü düşündünüz nck çok geçmeden tılmyn kilolr ve çökmüş metbolizmyl bş bş kldınız. Hni bzılrımız yediği onc pizzy rğmen 10 yıl önce stın ldığı 34 beden jen’i-nin içine hl girebiliyorken bzılrımız su içse yrıyor y, işte bu

“Neden kilo veremiyorum?!” sorusunun ynıtı hormonlrınızd. “Hormone Reset Diet” kitbının yzrı Dr. Sr Gottfried, onlrı 21 günde fbrik yrlrın geri döndüren beslenme şekliyle idel kilonuz ve sğlığınız kvuşbileceğinizi söylüyor durumun bilimsel çıklmsı vr: Hormonlr! Yğı nerede (ve ne kdr) depoldığımızdn tutun doymk bilmez işthımız, yeme isteğimiz, gut bkterisi ve htt herhngi bir yiyecek için hissettiğimiz bğımlılığ kdr kilo lımını etkileyen hemen her şeyi hormonlr yönetiyor. Dolyısıyl sğlıklı kilonuz geri dönmeniz, beslenme şeklinizde ypcğınız değişikliklerle hormon seviyenizi düzenleyerek mümkün.

RÖPORTAJ: ELİF TUNCEL

YEDİ HORMON NASIL “SIFIRLANIYOR”?

New York Times’ın en çok stnlr listesindeki “The Hormone Reset Diet” (HrperOne,) ve “The Hormone Cure” (Scribner,) kitplrının yzrı Dr. Sr Gottfried, yedi hormonun (kor-tizol, tiroit, testosteron, büyüme hormonu, leptin, insülin ve öst-rojen) verimli çlışmsını ve yeni hormon reseptörlerinin gelişmesini sğlyn beslenme şekliyle dnışnlrının 21 günde yklşık yedi kilo verdiğini belirtiyor.

Üç günlük evrelerden oluşn bu diyet, sıryl et ve lkol, şeker, meyve, kfein, thıl, süt ürünleri ve toksin içeren gıdlrı tüketmeme prensibine dynıyor. Yni ilk üç gün et ve lkol lmıyor, böylelikle östrojen seviyelerinizi dengeliyorsunuz.

Sonrki üç gün şekeri hytınızdn çıkrrk insülini, sonrki

“HORMON DÜZENLEYİCİ DİYET” NEDİR?

“The Hormone Reset Diet’’ kitbının yzrı Dr. Sr Gottfried nltıyor:

“Bu diyet bize, yediklerimizle hormonlrımızı optimize etmenin nsıl mümkün olbileceğini ve sğlıklı kilod klmnın yollrını öğretiyor. 21 gün boyunc her üç günde bir beslenmemizden bzı gıdlrı çıkrıyoruz (öncekileri de 21’inci günün sonun dek tüketmemeye devm ediyoruz). Metbolizmy zrr veren belli gıdlrın yerine dh sğlıklı besinler ldığımız zmn çlışm ritmi hsr görmüş hormonlrımızı dengelemiş ve vücudumuzun uyum içerisinde çlışmsını sğlmış oluyoruz.” üç gün meyve yemeyi bırkrk tokluk hissi veren ve yğ ykımını rtırn leptin hormonunu düzenlemiş oluyorsunuz. 21 günü tmmldığınızd, rtık birbiriyle uyum içinde çlışn hormonlrınızın ve iyileşmiş metbolizmnızın olumlu yn etkisi olrk fzl kilolrdn ve depresif ruh hlinizden kurtuluyorsunuz. “Hormon Düzenleyici Diyet” hkkınd tüm merk ettiklerimizi Gottfried’l konuştuk.

3K MODA: Hormonlrın sğlığımızdki rolü nedir?

SARA GOTTFRİED: Hormonlr, tıpkı cep telefonu mesjlrı gibi, vücudumuzd kn rcılığıyl iç slgı bezlerinden hedef hücrelere gönderilen kimysl mesjlrdır. Mesel kişiyi skinleştirmek iç;n yumurtlık vey böbrek üstü bezlerinden beyne gönderilen progesteron hormonunu örnek verebiliriz. Hormonlr dvrnışı, duygulrı, beyin kimysllrını, bğışıklık sistemini etkilemenin yn sS, ldığımız gıdyı ykıt mı yğ mı çevirdiğimizi de Jlelirliyı sı gerektiğimsöylüyor.”HORMONLAR DÜZENSİZSE YAĞ DEPOLARIZ”

3K MODA: Yediklerimizle hormonlrımız rsındki ilişkiyi çıklr mısınız? S.G.: Her şeyden önce zyıf beslenme biçimi hormonlrd dlglnmy neden olur ki bu kilo lmk nlmın gelir. İşlenmiş gıdlr, rfine krbonhidrtlr, şeker, şekerin yerine geçen ürünler ve lkol tüketimi hormon seviyelerinde hsr verici etkiye sebep olbilir. Örneğin lkol, kortizol ve östrojen seviyelerini rtırmsıyl bilinir. Aşırı korti-zol bel bölgesinde yğlnm ypr. Östrojen fzllığı, göğüs ve klç bölgelerindeki yğ birikimiyle iliş-kilendirilir ve meme knseri riskini rtırbilir.

3K MODA: Hormonlrdki işleyiş bozukluğu kilo rtışını nsıl etkiler? S.G.: Hormonlr istenen seviyede olmdığınd vücudumuzd bir tür hormon nrşisi bşlr ve metbolizmd sorunlrl krşılşılır. Bu durumd d ne yprsk yplım yğı vücudumuzd depolrız. Bun direnmek için mücdele veriyorsnız, hormonlrınızı dikkte lın derim!

3K MODA: “Hormon Düzenleyici Diyet”i nsıl keşfettiniz?

S.G.: 30’lrımd tıp lnındki çlışmlrımı sürdürürken bir gün hstlrımı dinleyemediğimi frk ettim. Birçok kdın gibi ben de gecesini gündüzüne ktn, vr gücüyle çblyn iki çocuklu bir nneydim. Hmileyken ldığım kilolrdn kurtul-mıyordum. Bir prtisyen hekimle görüştüğümde bn ntidep-resn lmk gibi çok ynlış bir öneride bulundu. Tıp lnındki bilgi birikimimle kendime odklndım ve hormonlrımın tm bir kos içinde olduğunu gördüm: kortizol’um yüksekti; göbeğimin ynlrındki srkmlr d, hfızmın zyıflmsı d bu nedenleydi. Tiroidim sınırdydı ve kendimi depresif hissetmeme, sçlrımın dökülmesine neden oluyordu. Östrojenim fzlydı ve kilo kybın krşı vücudumu dirençli kılıyor, seks isteğimi de zltıyordu. Tüm hormonlrımın temposunu yolun koymm 21 günümü ldı. Bunu bşrdığımd yeniden doğduğumu; sinirli ve drgın değil, mutlu, özgür ve dünyy merk duyn bir kdın olduğumu htırldım. Bu süreçte 12 kilo verdim. Ardındn yeni yklşımımı diğer kdınlrl pylştım ve evet oldu!

Dr. Sr Gottfried, “The Hormone Reset Diet” isimli kitbınd, hormonlrın beslenmeyle nsıl düzenlenebileceğini nltıyor.

HANGİ BESİNİ KESMEK HANGİ HORMONU SIFIRLIYOR?

1-3. Günler: Et ve lkol tüketmeyerek östrojen seviyenizi sıfırlıyorsunuz.

3-6. Günler: Şekersiz beslenerek insülini dengeliyorsunuz.

6-9. Günler: Meyveyi beslenmenizden çıkrrk tokluk hissi veren ve yğ ykımını rtırn leptin hormonunu düzenliyorsunuz.

9-12. Günler: Kfeini bırkrk stres seviyenizi düşürüyor, kortizol hormonunu dengede tutuyorsunuz.

12-15. Günler: Thıl yemeyerek tiroit hormonunu yeniden ktive ediyor, insulin ve leptin’i düzenliyorsunuz.

15-18. Günler: Süt ürünlerini keserek büyüme hormonunu sıfırlıyorsunuz.

18-21. Günler: Toksin içeren her şeyden uzk durrk testosteron hormonunu norml düzeye çekiyorsunuz.

“İÇTİĞİNİZ SUDA BİLE TOKSİN OLABİLİR”

3K MODA: Diyetin son dımı toksinsiz beslenmeyi içeriyor. Bu şmd nelere dikkt etmek gerek?

S.G.: Tükettiğimiz gıdlrın birçoğu genetiğiyle oynnmış, böcek ilcın mruz klmış ve suni gübreyle yetiştirilmiş olbilir. Evde bunlrdn kçınmy özen gösterseniz bile restorn gittiğinizde cıv ornı yüksek ton blığı vey GDO’lu gıdyl beslenmiş, sentetik hormon enjekte edilmiş bir hyvnın etini sipriş verme ihtimliniz vr. Toksinler ylnızc gıdyl d sınırlı klmıyor, zrrlı kimysllr kozmetik ürünlerde de bulunuyor. Aslın bkrsnız bir kdın günde ortlm 515 sentetik kimysl mruz klıyor. İçtiğimiz sud (ısınn plstik şişelere dikkt edin) ve evimizi temizlerken kullndığımız ürünlerde de toksin bulunbilir. Toksinlerle dolu çevre diybetten knsere belli hstlıklrın oluşum riskini doğurur ve kişiyi kilo vermeye krşı dirençli kılr.

3K MODA: 21 günün sonund ne oluyor? Sonuçlr kişiye vey cinsiyete göre değişebiliyor mu?

S.G.: Sekiz yıl boyunc bu progrmı kendi tıbbi uygulmlrımd ve bire bir gerçekleşen grup çlışmlrınd test ettim. Beş binin üzerinde kişi (kdın ve erkek) progrmı tmmlyrk yedi kiloy kdr kilo verdi, belini 10 cm inceltti ve kn şekerlerinde ortlm 21 mg düşüş yşndı. Üstelik tükettikleri gıdlrl ilişkilerini kontrol ltınd tutmk için kendilerince bir besin kodu geliştiriyor ve böylelikle kilo vermeyi sürdürebiliyorlrdı. Elbette erkekler kdınlr nzrn dh fzl kilo veriyor. Bzı kdınlrın hormonlrındki kırılm dh uzun sürebiliyor. Fkt onlr d beslenme kurllrını ltı hfty yyrk olumlu sonuç elde edebiliyorlr.

3K MODA: Etkisi ne kdr sürüyor? Tekrrlmk gerekiyor mu?

S.G.: Hormonlrı düzene soktuğumuz zmn sonuçlr klıcı oluyor. Hedef, büyük dönüşüme ktkı sğlmk için zmn içinde ufk değişiklikler ypmk olmlı. Ben bu diyetin üç yd bir tekrr edilmesinden ynyım. Bu uygulm kendini çbuk toprlyn sğlıklı bir ypı, mutlu genler, hormonlrl reseptörleri rsınd mükemmel bir moleküler ilişki için önem tşıyor.

“GIDALARA TEKRAR BAŞLARKEN GÖZLEM YAPIN”

3K MODA: Bu diyeti herkes ypbilir mi?

S.G.: Bu herkese yönelik hzırlnn bir beslenme şekli nck yine de 18 yş ltındki gençler, hmileler vey bebek emziren kdınlr için tvsiye etmiyoruz.

3K MODA: Bzı besinler hormonlrı yoldn çıkrıyors, bu durumd ör neğin kn testlerinde tiroit hormonu düzensizliği görülen kişi rtık sürekli thılsız mı beslenmeli?

S.G.: Tiroit bozukluğu teşhisi konulmuşs, thıllr otoimmün riskini ve Hşhimto tiroidi gibi otoimmün tiroit koşullrını tetiklediğinden thılsız beslenme şeklinin hyt boyu uygulnmsını öneririm. Bzı kişiler kn testlerinde tiroit sorunlrıyl krşılşmdn d thılsız beslenmeyle dh iyi bir yşm sürdüklerini görebiliyorlr. Gıdnın vücud yeniden giriş sürecinde test yptırılbilir ve vücudun verdiği tepkiler gözlemlenebilir.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz