IPHONE 7 NASIL?

IPHONE 7: PİL OMRU UZADI

Apple, 7 Eylülde, San Francisco’da, yenilenen akıllı telefonu iPhone 7, iPhone 7 Plus modellerini ve yepyeni bir akıllı saat deneyimi sunan Apple Watch 2’yi tanıttı. İlk defa lifestyle ve moda dergilerini de efsanevi sunumlarına davet etmeye karar veren Apple buluşmasına böylece ben de katılma fırsatı buldum. Şanslı hissediyorum.

Dik yokuşları, eğlenceli tramvay sistemi, festivalleri, sokak sanatı, hoşgörülü insanları ve tabii ki Golden Gate Köprüsü, San Francisco denince aklıma ilk gelenler. Buna Apple markasını da ekleyebiliriz sanırım. Çünkü Apple, filmlere bile ilham olmuş, efsane haline gelmiş tüm sunumlarını yıllardır San Fransisco’da, Bill Graham Civic

Auditorium’da gerçekleştiriyor.

Üç günlüğüne de olsa dünyanın gerçekten öbür ucuna gitmek için çok geçerli bir sebebim var. Şu ana kadar dünyaya tam bir milyar adet telefon satan Apple, sunumuna ilk defa lifestyle ve moda dergilerinin önde gelen editörlerini davet ediyor. Bunu medyada, Apple moda dünyasıyla daha da yakınlaşmak istiyor diye yorumlayanlar da oldu. Kanımca daha ne kadar yakınlaşabiliriz, bilemiyorum, çünkü moda sektöründe çalışan çoğu insanın elinde zaten bu telefonlar var. Bu güzel detay dolayısıyla etkinlik sabahı uyandığımda, katılımcılara neredeyse minik bir törenle verilen binaya giriş kartı elime geçtiğinde biraz heyecan yapıyorum. Binanın önünde toplanan kalabalığı ve sektörün tanınmış yüzlerini etrafta ellerinde kahveleriyle veya bir ısırık aldıkları elmalarıyla dolaşırken görünce heyecanım biraz daha artıyor. Çok havalı bir ortam var mekanda. Herkes birazdan görecekleri ve duyacaklarına odaklanmış durumda.

Gelelim bu yeni akıllı telefonların özelliklerine.

IPHONE 7: PİL OMRU UZADI

Genel olarak en çok şikayet edilen bir detayla ilgili gelişmeyi ilk başta söyleyeyim: iPhone 7’nin şarj ömrü uzadı! Önceki modele göre yüzde 50 daha az enerji harcayan yeni model aynı zamanda (ve buna rağmen) üç kat daha hızlı ve verimli çalışıyor. 16 Gb’lık iPhone’lara elveda. En düşük seviye 32 GB depolama kapasitesi özelliğiyle kullanıcılar daha rahat edecek. Bu telefonla karanlık ortamlar ve düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekebileceğiz. Yenilenen modellerde kulaklık girişi de tarih oldu. Çünkü artık kulaklıklarımız kablosuz. Bu sevimli kulaklığın ismi AirPods. Şarj etmeden beş saat kullanım ömrüne sahip AirPods, şarj kutusundan şarj edilerek 24 saat kullanılabiliyor. Peki ya eski kulaklıklarımızı çöpe mi atacağız? Hayır tabii ki. Yeni telefonunuzun kutusunda bulacağınız dönüştürücü ara kabloyu kullanmanız yeterli gelecek.

Peki ya ses kalitesi? Arayan kişinin veya sesli kayıtların netliğinden mükemmellik bekliyorsanız bu yeni telefon tam size göre. iPhone 7’nin stereo hoparlörleri var. Yani artık plajda boş boş denizi seyredip hayallere dalarken ya da sabah yürüyüşümüzü yaparken David Bowie tam yanı başımızda söyleyecek şarkılarını.

Üstüne üstlük bu telefon artık suya ve toza da dayanıklı. Denize mi düşürdünüz? Problem değil, kurulayın gitsin.

Telefon siyah, simsiyah, roze altın, altın ve gümüş renk seçenekleriyle satışa sunuluyor. iPhone 7’nin Türkiye’de piyasaya çıkış tarihi henüz belli değil ve satış fiyatının 3800 lira civarında olması bekleniyor.

IPHONE 7 PLUS: ÇİFT KAMERA

Gelelim fotoğraf kalitesine. Görsel paylaşımların adeta altın çağını yaşadığı günümüzde hepimiz en güzel, en kaliteli, en çarpıcı fotoğrafları çekmeyi çok umursuyoruz. İlk iPhone’a göre 120 kat daha hızlı iPhone 7 Plus, çift kamerasıyla bu manada çıtayı yükseltmiş. Biri yakın plan, diğeri geniş açı iki adet 12 megapiksel çözünürlüğüne, f/1.8 diyafram aralığına sahip çift kamera özelliğiyle benim kalbimi çalıyor. Moda sektöründe çalışan arkadaşlara müjde! Artık moda haftalarında fotoğraf çekerken profesyonel makinelere pek gerek kalmadı. Yeni iPhone 7 Plus’la fotoğraf çekerken alan derinliği yaratmak, yani ön objeyi netleyip arka planı flu hale getirmek müm-

IPHONE 7 NASIL? Resimleri
IPHONE 7 NASIL?_3.jpgIPHONE 7 NASIL?_1.jpg

Yorum Yaz