Kapadokya Tatil Rehberi

MODA DESTİNASYONU

BU İŞİN EN GÜZEL YANI

DÜNYACA ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILARIN VE YAPIMCILARIN İLHAM PERİSİ, BU SAYIDA BİZİM DE ÇEKİM İÇİN AKLIMIZA GELEN İLK YERDİ. ÇÜNKÜ KAPADOKYA’NIN DNA’SI İNCELEMEYE VE YAŞAMAYA DEĞER.

BİRAZ NEVADA, BİRAZ UZAY; BİRAZ ORTAÇAĞ, BİRAZ MAD MAX… ÜSTELİK ARTIK EZBERLENEN İMAJINI DA DEĞİŞTİRDİ. BİNLERCE YILLIK MAĞARALARINDAN MÜZİK SESLERİ GELİYOR, ŞAHSİYETLİ VE ÇEVREYE SAYGILI OTELLERLE DÜNYA LİGİNDE ŞAMPİYONLUĞA OYNUYOR.

Bir moda ekibi için Kapadokya’dan güzel set olamaz. Sabahın ilk ışıklarında yükselen balonlar, nerede durursanız durun arkanıza fon olan peri bacaları, kaç kere görürseniz görün bir kez daha sizi tavlayan Uçhisar, Star Wars filmini anımsatan Göreme, uçsuz bucaksız sarının her tonu ve mavi.

Bu arada oraya kadar gitmişken bahsedelim. Kapadokya çok değişti. Bulundukları çevreyi koruma ve güzelleştirme girişimindeki oteller. Cappadox gibi bir festival (bilmeyenler için aşağıda açıklayacağız), yerel lezzetlerle çağdaş yemekler sunan restoranlar, şehirden kaçıp yerleşenlerle artık farklı bir havaya bürünmüş ve kendisiyle ne kadar övünse az. Örneğin biz Uçhisar’da çekim noktası ararken muazzam bir projeyle karşılaştık: Kadın Evi. Yörede yaşayan kadınlar kullanılmayan iki okul binasının çatısı altında bir lokanta açmış. Projeyi belediye ve Doğuş Grubu destekliyor. Burada sadece kadınlar çalışıyor ve gayet lezzetli, geleneksel yemekler yapıyorlar. Lokantanın hemen arkasındaki binada kuruttukları domatesleri, kuruyemiş ve tarhanaları paketleyip satıyorlar.

Etnik desenler, örgü parçalar, toprak tonlarıyla dolu bir sezonda buradan daha iyi bir lokasyon düşünülemezdi. Dolayısıyla ‘Göçebe’ trendinin çekim yeri Kapadokya oldu. Fotoğrafçı Koray Birand, küçük bir ekiple gelmeyi yeterli buldu. Büyük ışıklara, fazla fazla ekipmana gerek yoktu, burası sihirli Kapadokya’ydı. Moda sayfalarında gördüğünüz 16 sayfalık çekim 5 saatte bitmişti. Çekim yerlerimiz, aynı zamanda konakladığımız Argos İn Cappadocia çevresi. Uçhisar ve Avanos Yolu’ydu. Bu arada çekimin ‘göç’ detayına gönderme yapan çekik gözlü modelimiz Luke (Jester) White. ne Anadolu’dan ne de Orta Asya’dan; Londra’nın merkezinden. Select Model Agency’den geldi.

Cappadox

NEREDE KALINIR?

Argos İn Cappadocia: Uçhisar’daki muhteşem otel. Kapadokya’nın en açık vadisine bakıyor. Burası aslında bir yenileme ve yeniden biçimlendirme projesi. Altı konak yamaca kademeler halinde konumlandırılmış. Yaşam alanlarını tünel ve taş sokaklar birbirine bağlıyor. Proje üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülü alan Turgut Cansever’in sanat danışmanlığı altında yürütülmüş. Mekan, mahalle yerleşkesi konseptini koruyarak her geçen gün büyümeye devam ediyor. Otelin Seki restoranın altındaki müthiş mahzeni, akustiğiyle hepimizi etkisi altına alan konser alanı, manastırı, yemekleri, dekorasyonda kullanılan tüm yerel detaylar; büyüleyici.

argosincappadocia. com

NE YAPILIR?

Cappadox: İki yıldır Mayıs ayının sonuna doğru hayatımızı güzelleştiriyor. Festival sırasında Uçhisar. Göreme ve çevresi üç gün boyunca müzik, sanat ve outdoor meraklısı bir kitleyle buluşuyor. Enteresan saatlerde birçok olağanüstü tecrübe yaşıyorsunuz. Bölgenin yerel kaynakları ve sanatları, özgür ruhlu festivalin odağında. Cappadox.’de yine aynı tarihlerde gerçekleşecek. Ülkemize ait birçok yerel lezzet, etkinlik ve yeteneğin buluştuğu festival uluslararası arenada da duyuldu. Önceden rezervasyon şart.

cappadox.com

Travel Atelier: Murat Özgüç ve ekibi Ürgüp’teki ofislerinde bölgeyle ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak hizmeti veriyor. Bize de yardımcı oldular. ATV. bisiklet, balon turları, trekking. binicilik ve dahası.

travelatelier.com

NEREDE YENİR?

Seki Restoran: Argos İn Cappadocia’nın muhteşem manzaralı fine dining restoranı.

argosincappadocia.com

Ziggy’s: Bir Ürgüp klasiği. Nefis mezeler, nefis sahibesi Nuray Hanım için gidiniz.

ziggycafe.com

Babayan Evi Restaurant: Harika manzarasıyla, en iyi geleneksel mutfaklardan… Her zaman açık değil, gitmeden sahibi Ayşegül Koçdemir’i arayın: 0536 208 18 97

Seki Restor.

Kapadokya Tatil Rehberi Resimleri
Kapadokya Tatil Rehberi_1.jpgKapadokya Tatil Rehberi_0.jpgKapadokya Tatil Rehberi_3.jpgKapadokya Tatil Rehberi_6.jpgKapadokya Tatil Rehberi_5.jpg

Yorum Yaz