Erkek Saç Modelleri

BERBERDE NE KADAR BASİT, O KADAR ŞIK ERKEK MODASINDA HER DÖNEMİN STİL İKONU OLMAYI BAŞARAN MURATSÜTER İN MEŞHUR KONTROL MEKANİZMASI, BERBER KOLTUĞUNUN GÜCÜNE YENİK DÜŞERSE…

Slı sbhı, kör bir stte, berber muhbbeti için buluştuğunuz kişinin yrı uynık, hfif slş ve birz uyku kırışıklığınd olmsını beklersiniz. Sizi bekleyen isim Murt Süter ise o fotoğrfı yırtınız, yerine şöyle bir kre yerleştiriniz: Msdki khve fincnı (sütsüz, şekersiz sert bir Americno) tm olmsı gerektiği yerde, kusursuz çıd. Msy üst üste koyduğu siyh cüzdnı, siyh gözlüğü ve lofer’ı ile kotu rsındki bilek boşluğu milim mesfede. Msyl kurduğu çıdn sç fvorilerinin bittiği kısm kdr duruşundki her dety, snki bir ordu styling” insnının hummlı çlışmsının ürünü. Hyır. Süter’in bir ktlog çekiminden fırlmış gibi gözükmesi için gece gündüz çlışılmdı. Fotoğrfın slı şu: Süter. o sbh soğuk suyl yüzünü temizler, ılık bir duş lır, her zmnki tişörtünü ve kotunu üzerine geçirir, göz ucuyl yüzde bir fç vr mı diye ynd kontrol eder. Belki çok hfif bir krem. Sonrsı: Anhtr. Cüzdn. Gözlük. Tmm. Hepi topu beş dkik.

Üzerinde siyh blzer. Aynısındn, htt ynı renginden üçer beşer tne vr. COS mrk, düz blzer. İnce deri bileklik: Bir seyht sırsınd öylesine tkmıştım. Genelde iki güne erir, düşer; bunun düşmeyeceği tuttu. Aylrdır duruyor bileğimde.

Üzerine oturnı, ihtiycın olnı, seni rht ve mutlu edeni seçmek birikim ister, ‘göz’ ister. Murt Süter’in minimum zmn hrcyrk mksimum şıklığ erişmesi tesdüf değil.

20’lerimde, 30’lrımd bu mntıkt değildim tbii. Benim de frklı denemelere klkıştığım olmuştur. Fkt ne istediğini bilince ve sn ykışnı bulunc ne giyeceğini düşünmek, lışverişe çıkmk, modyı tkip etmek gibi dertler bir nd ortdn klkıyor.”

Elde khveler, girişteki kfesi The Allis’te buluştuğumuz Soho House İstnbul’un ‘berber ktın geçiliyor. Bkım, giyim, kuşm gibi yüklerden kurtulmuş Süter’in berber koltuğundki işi 35 dkikd bitiyor, geriye işin muhbbeti klıyor. Berber mksını gördü mü bir nd terpi koltuğundymışçsın dökülen, sçıln, dertlerinden bhsetmeye bşlyn biri değil. Her mimiği, lfı, duruşu ‘zın gücünü’ knıtlıyor. Kelimelerin, cümlelerin rsı çık olbilir; bu hvlı espslrın sebebi öyle büyük bir lf söylemek için nefes lmk değil; kelime tsrrufu ypmk, gerektiği kdr konuşmk. Hni bin yıldır Trz dediğin; stil bildiğin kılık kıyfetten ibret değildir, htt ne giydiğinle lksı yoktur, bir duruş, bir bkıştır” denir y… İşte krşılığı.

Murt iki hftlık bir seyhte bile kbin bgjıyl gidebildiğini söylerken odnın öteki ucund, uçuşun üç st klmış, beş günlük bir seyht için beni bekleyen boyum kdr bvul; bir nd oddki file dönüşüyor. Bsit düşününce hytını hfifletiyor insn. Bn ykışnı bulmuşum işte, tmm. Dh neden mğz mğz gezip vkit kybedeyim ki… Aynı renklerinden üçer beşer tne sipriş veriyorum internetten, tmm. Bir mğzy girmeyeli çok uzun zmn oldu.

Murt Tviloğlu. ond frklı bir ‘göz’ olduğunu frk eden ilk isim. Boğziçi Ekonomi üzerine ABD’de finns mstırı derken ve ynı hız finns sektöründe çlışırken bir gün kendisini frklı bir iş pozisyonu için Mslk’t. Tviloğlu’nun krşısınd buluyor. Bir nd görüşmenin rengi. Süter’in yolu değişiyor; Tviloğlu’nu onu dh kretif bir pozisyond çlışmsı için ikn etmeye çlışırken buluyor: Mslk’tn Bebek’e giderken, o yold, beni bir şekilde ‘gözüm’ olduğun ikn etti ve mod kriyeri böyle bşldı.

Moddn kstı, sözlük nlmındn birz frklı. Akımlr, trendlere pek yüz vermiyor; her koleksiyonun y d tsrımın ille de bir hikyesi olmsı gerektiğini düşünmüyor. Belli ki finns geçmişinin etkisinden. On göre her şey slınd formüller, denklemler üzerine kurulu. Her şeyi çok mtemtiksel düşünürüm. İşleyen bir koleksiyonun, stn bir tsrımın belli bir denklemi, formülü vr bn göre. Htt oturmuş bir trzın bile…

Aklımd bir 3K mklesi, kfmd bir hipster kresi. Derginin Amerik edisyonu. tepede tm ortdn toplnn sçlrı, etek gibi gözüken ultr uzun tişörtleri üst üste ekleyip sormuştu: Erkek modsı, trihinin en berbt dönemini geçiriyor olbilir mi? Süter. ölümsüz bir terzi trfındn dikilmiş zmnsız şıklığın kırışıklrını snki eliyle düzeltiyor, hfif bir durksmdn sonr: Birz klişe kçck m mod kendine ykışnı bulmktn bşk bir şey değil. O tişörtü tşıybiliyorsn tbii ki giy. Am sırf herkes giyiyor diye giymek bşk bir durum.” Kretif direktörlüğünü yptığı Shopigo ile yollrını yırlı epey zmn oldu. Peki, sırd ne vr? Network. Fbrik. Beymen… Bugüne kdr hep highend mrklr için çlıştım. Bu kez dh n kım, geniş kitlelere yönelik bir proje vr hylimde.

Bvulum ve ben oly mhllinden hızl uzklşırken, yold çıkrdığım dersleri syıklıyorum, klım iyice yerleşsin diye: Her dönemin dmı olmk istiyorsn her kımın peşinden koşm… Zorlnmmk için zorlm. Bsit düşün, hfif yş. ‘Mtemtik’ çlış! Rkmlrl brışmk için hâlâ geç değil.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz