İstanbul’un Gezilecek Yerleri

SON DURAK KİLYOS, İSTANBUL

Tatilimin geri kalanı sörfle devam ediyor. Türkiye’ye dönünce de peşini bırakmıyorum. Karadeniz’de Kerpe’de. Alanya’da ve İstanbul’da çok büyük bir komünite olmasa da sörf yapanlar olduğunu öğreniyorum. Sörf okulları, blogları. haritaları, her yıl yapılan bir sörf şampiyonası bile var. Henüz kültürü yaygın olmasa ve sörfe uygun günü sayılı olsa da. ülkemizde dalgaların sörfe izin verdiği yerler aranınca bulunuyor. İstanbul’da bu sporu öğrenebileceğiniz tek yer Kilyos Suma Beach’teki Surf School İstanbul. Hem ekipman kiralıyor, hem ders veriyorlar. Sahibi Cihan Akça kışları Endonezya. Bali’de. yazları Türkiye’de yaşayan bir sörfçü. Güzel İstanbul’da kovalarsan birçok sörf noktası bulabileceğimi bana anlatıyor. Sörf sonuçta bir kafa yapısı. Doğru dalgayı her yerde bulmak, denize ve doğaya aşina olduktan, bunu istedikten sonra mümkün. Türkiye’ye yakın birçok Avrupa bölgesinde de sörf yapmak mümkün. Ayrıca sanıldığının aksine bu bir yaz sporu değil. Dalgaların en iyi olduğu mevsimler ilkbahar ve sonbahar.

Karadeniz’de dalgalar okyanusa göre daha kısa, sörf yapmak daha zor. daha tehlikeli, akıntı var… Yani burada sörf yapmak biraz ekmeğini taştan çıkarmayı; daha hızlı ve daha iyi olmayı gerektiriyor. Kısa zaman içerisinde buna da ayak uyduruyorum. Siz bu yazıyı okuduğunuz günlerde ben hava el verirse, haftada biriki oradayım. Güneş batarken artık Kilyos’ta denizde sadece sörf yapanlar, bir de sahilde bize bakan bir sokak köpeği kalıyoruz…

Güneşin battığı yöne bakıp yine altın dalgaları görüyorum ve sonraki yerler, maceralar için planlarımı yapıyorum…

Bu yazı ile ne yenir?

Poke: Sushi. sashimi, tuna tartar ve ceviche’den sonra tuna balığının neslini tüketmeye kararlı son tehlike. Hawaii mutfağından çıkan bu yemek. Özellikle Amerika’da birçok modern menüde tartarın yerini almaya başladı. Poke barları bile var. Japon mutfağından etkilenmiş olan ve çiğ balık, susam yağı. lime, chili. deniz tuzu gibi içeriklerden hazırlanan bu yemek, ceviche gibi birçok değişik balık ve malzeme kombinasyonuyla yapılabiliyor. Doyurucu bir atıştırmalık; özellikle sörf ve spordan sonra protein ihtiyacınızı karşılıyor.

Bu yazı ile ne içilir?

Pale Lager Bira: Soğuk fermantasyon tekniğiyle yapılan ve açık renge sahip. ferahlatıcı, hafif ve kolay içimli bira. Düşük alkol oranı, deniz mahsulü ve her türlü yemek ile uyumu sebebiyle akşam sörften sonra bütün sörfçülerin tercihi. Çoğu tropik iklim ülkesinin birası bu teknikle yapılıyor.

İstanbul’un Gezilecek Yerleri Resimleri
İstanbul'un Gezilecek Yerleri _11.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _0.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _8.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _2.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _3.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _1.jpgİstanbul'un Gezilecek Yerleri _14.jpg

Yorum Yaz