İstanbul’un Gezilecek Yerleri

SON DURAK KİLYOS, İSTANBUL

Ttilimin geri klnı sörfle devm ediyor. Türkiye’ye dönünce de peşini bırkmıyorum. Krdeniz’de Kerpe’de. Alny’d ve İstnbul’d çok büyük bir komünite olms d sörf ypnlr olduğunu öğreniyorum. Sörf okullrı, bloglrı. hritlrı, her yıl ypıln bir sörf şmpiyonsı bile vr. Henüz kültürü yygın olms ve sörfe uygun günü syılı ols d. ülkemizde dlglrın sörfe izin verdiği yerler rnınc bulunuyor. İstnbul’d bu sporu öğrenebileceğiniz tek yer Kilyos Sum Bech’teki Surf School İstnbul. Hem ekipmn kirlıyor, hem ders veriyorlr. Shibi Cihn Akç kışlrı Endonezy. Bli’de. yzlrı Türkiye’de yşyn bir sörfçü. Güzel İstnbul’d kovlrsn birçok sörf noktsı bulbileceğimi bn nltıyor. Sörf sonuçt bir kf ypısı. Doğru dlgyı her yerde bulmk, denize ve doğy şin olduktn, bunu istedikten sonr mümkün. Türkiye’ye ykın birçok Avrup bölgesinde de sörf ypmk mümkün. Ayrıc snıldığının ksine bu bir yz sporu değil. Dlglrın en iyi olduğu mevsimler ilkbhr ve sonbhr.

Krdeniz’de dlglr okynus göre dh kıs, sörf ypmk dh zor. dh tehlikeli, kıntı vr… Yni burd sörf ypmk birz ekmeğini tştn çıkrmyı; dh hızlı ve dh iyi olmyı gerektiriyor. Kıs zmn içerisinde bun d yk uyduruyorum. Siz bu yzıyı okuduğunuz günlerde ben hv el verirse, hftd biriki ordyım. Güneş btrken rtık Kilyos’t denizde sdece sörf ypnlr, bir de shilde bize bkn bir sokk köpeği klıyoruz…

Güneşin bttığı yöne bkıp yine ltın dlglrı görüyorum ve sonrki yerler, mcerlr için plnlrımı ypıyorum…

Bu yzı ile ne yenir?

Poke: Sushi. sshimi, tun trtr ve ceviche’den sonr tun blığının neslini tüketmeye krrlı son tehlike. Hwii mutfğındn çıkn bu yemek. Özellikle Amerik’d birçok modern menüde trtrın yerini lmy bşldı. Poke brlrı bile vr. Jpon mutfğındn etkilenmiş oln ve çiğ blık, susm yğı. lime, chili. deniz tuzu gibi içeriklerden hzırlnn bu yemek, ceviche gibi birçok değişik blık ve mlzeme kombinsyonuyl ypılbiliyor. Doyurucu bir tıştırmlık; özellikle sörf ve spordn sonr protein ihtiycınızı krşılıyor.

Bu yzı ile ne içilir?

Ple Lger Bir: Soğuk fermntsyon tekniğiyle ypıln ve çık renge ship. ferhltıcı, hfif ve koly içimli bir. Düşük lkol ornı, deniz mhsulü ve her türlü yemek ile uyumu sebebiyle kşm sörften sonr bütün sörfçülerin tercihi. Çoğu tropik iklim ülkesinin birsı bu teknikle ypılıyor.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz