Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Yardım İster Misin?

Yaygın inanışın aksine, maalesef her soruna uygun tek bir çözüm bulunmuyor. Ancak rastgele seçilmiş görünen bu beş soru sayesinde güçlü bir iç görüye sahip olabilirsin. Kendine özgü çözümünü yaratmak için verdiğin cevapları kullan.

Yaşam Koçu Gretchen Rubin

Çok satan Mutluluk Projesi kitabının yazarı. Bu yazıyı, yazarın Mart ayında yayımlanan Better Than Before: Mastering the Habits of Our Everyday Lives kitabından derledik.

Hemen şimdi masana bir bak. Daha çok boş alan mı var, yığılmış eşyalar mı? Diyelim ki, hedefin biraz para biriktirmek. Eğer cevabın boşalanlarsa, muhtemelen “daha az” düşüncesi sana cazip geliyor ve bazı şeylerden feragat ederek para biriktiriyorsun. Bolluk severler ise “daha fazla” düşüncesini heyecan verici bulurvefedakârlık yapmak yerine ekstra kazançiçinekbirişe başlayabilir.

Konu filmlere geldiğinde tercihin…

A/Aynı filmleri tekrar tekrar seyretmek.

B/Her seferinde yeni bir film seçmek.

B şıkkını seçenler, uzun süreli tekbir alışkanlık edinmektense, kısa vadeli birden fazla aktivite yapma konusunda daha başarılı olur. A insanı olanlar ise, örneğin blog tutma alışkanlığı edinmek istiyorsa bir blog oluşturur ve haftanın altı günü düzenli bir şekilde sayfasında bir şeyler yayınlar. B insanları ise bir sürü yeni site keşfeder ve bunlara kaydolmayı tercih eder.

HANGİSİ DAHA TAT EDİCİ?

A/ Yeni bir şişe şarap açmak

B/ Fıstık ezmesi kavanozunun dibini sıyırmak

Bu basit soru, başlatıcı mı (yeniliklerden heyecan duyan) yoksa bitirici mi (tamamlama hastası) olduğunu belirliyor.

Ruh hayvanın bir…

Kaplumbağa mısın (uzun mesafe koşucusu) yoksa bir tavşan mı (sprint uzmanı)? Bu ayrım, iş hayatında oldukça önemli. İnsanlar bir işi halletmek için genelde son dakikayı bekler. Ama eğer sen bir sprint uzmanıysan, bu davranışı sürdürmende sıkıntı yok; çünkü yaratıcılığını ortaya çıkarman için ihtiyaç duyduğun tek şey baskı. Uzun mesafe koşucuları ise bir işi halletmek için daha uzun süreye ihtiyaç duyuyor.

Gündüz insanı mısın yoksa gece mi?

Gündüz insanları ve gece insanları günün farklı saatlerinde daha verimli oluyor ve planlarını da buna göre yapmaları gerekiyor. Örneğin arkadaşlarınla vakit geçirmeyi seven bir gece insanıysan, brunch sözü vermekyerine arkadaşlarınla geceleri buluşmayı seçersin.

ALIŞTIR KENDİNİ

Karakterin ne olursa olsun, yazar Gretchen Rubin’in tavsiyeleri, hayatında istediğin değişiklikleri yapmana yardımcı olacak.

1/ Uyku, egzersiz, diyet ve düzenli olmak, iyi alışkanlıklar edinmenin en temel noktaları. Bir arkadaşım, “Dolabımı temizledim. Şu an her şeyi başarabilirim” demişti. Ne demek istediğini anlayabiliyor musun?

2/Yeni başlangıçlar sırasında yeni alışkanlıklar edinmek çokkolay; iyi de olsa, kötü de olsa. Yeni bir iş, bir Pazartesi günü, bir ayrılık, hatta eşyalarını yenilemek bile çok iyi birer fırsat olabilir.

3/ Doğru yapmayı daha kolay, yanlış yapmayı daha zor hâle getir. Örneğin su içmeyi unutmamak için masanda birşişesu bulundur veya kurabiyeleri ulaşılması zor bir yere kaldır.

4/ Alışkanlık geliştirmede en faydalı araç “eğer” diye düşünmektir: “Eğer yemeğe davetliysem, gitmeden önce ufak bir şeyler atıştırmalıyım ki, çokacıkıp yemeği fazla kaçırmayayım.”

Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? Resimleri
Kendinizi Tanımak

Yorum Yaz