İş Kadınlarına Mükemmel Tüyolar

Moda

Neşeli Olun

Televizyondki yeni meslek hytımın bir gereği olrk her yıl muzzm bir progrmcılık ve sponsorluk toplntısın ktılıyorum. Toplntıyı UTPD, yni Ulusl Televizyon Progrmcılrı Demeği düzenliyor. Bir sonrki yılın nlşmlrı bu toplntıd ypılıyor. İlk ktıldığım yıl, her gün iki st boyunc Yrgıç Aylin stndmd oturup imz dğıtmktn bşk şey ypmmıştım. İmz tmktn ellerim uyuşuyordu, t ki kfyı çlıştırıp durumu kendi denetimime lbileceğimi frk edene kdr. İkinci yıl, işin bşındkilere sdece bir st süreyle imz vereceğimi bildirdim. Yine de çok yorucuydu.

İlk gün stndd otururken, üç büyük ptronun, ynı bşımdki toplntı lnınd dikilmiş, çok yoğun görünen bir zirve toplntısı ypmkt olduğunu frk ettim Erkeklerin toplntılrı dim çok yoğun görünür.

Bunlr, Worldvision Enterprises’ın yönetim kurulu bşknı olup Yrgıç Aylin progrmını gerçekleştiren John Ryn, Big Ticket TV’nin yönetim kurulu bşknı Lrry Lyttle ve Spelling Entertinment bşknı Peter Bchmnn’dı. O sırlr ben de sözleşme için görüşmeler ypmktydım, çünkü progrmım çok tutulmuştu. Stndd oturmuş imz dğıtırken, şu büyük ptronlrı birzcık dürtükleyeyim, dedim kendi kendime. İnsnlr durmdn ynım gelip progrmı ne kdr beğendiklerini söylüyorlrdı.

Krrımı verdikten sonr imz için yklşn ilk kişiyi durdurup “Şurdki üç dmı görüyor musunuz?” dedim. “Mdem progrmımı beğeniyorsunuz, giderken ynlrın uğryıp bunu onlr d söylerseniz çok mkbule geçer. Teşekkür ederim.” İsteğimi yerine getirdi kdın ve ptronlrın gülümseyerek kflrını slldığını gördüm toplntılrı kesildi diye birzcık rhtsız olmuşlrdı snki.

Erkekler bir ry geldikleri zmn rhtsız edilmekten hoşlnmzlr. Onlrın üzerinde konuştuğu her şey çok önemlidir de ondn kendileri için tbii. Erkekler için kendi zmnlrı çok değerlidir. Bir de tbii, ry biri girince kflrı çbuck krışıverir.

Stnd yklşn bir sonrki kişiden de ynı şeyi isterken bütün bunlrı hesb ktmıştım. Ondn sonrkinden, sonr ondn d sonrkinden hep ynı şeyi istedim. Çok geçmeden stnd gelenler, ptronlrın önünde kuyruk oluşturmuşlrdı. Onlr sıryl ptronlr yklşıp konuşmlrını keserek “Yrgıç Aylin progrmın byılıyorum!” derken, göz ucuyl izliyordum. Önce hngisi uynck diye merk etmeye bşlmıştım. İlk uynn, Spelling’in ptronu Peter Bchmnn oldu. Konuşmlrı dördüncü kez kesildikten sonr benden trf dönüp dudklrınd bir yrım tebessümle, birz kfsı krışmış gibi bktı. Sonr bşk insnlr d ynlrın gidip konuşmlrını böldü. Nihyet üç büyükler, toplntı lnındki konfernslrını bırkıp n slonun dışınd, dh kuytu yerlere çekilmek zorund kldılr. İmz stim son erince tm gidiyordum ki, ptronlrın “toplntı’lrını yeni bitirmiş olduğu yn ody çğrıldım.

Lrry ynım gelerek konuştu. “Hey, ne iştir bu böyle? İmz dğıtmk hoşun gitmiyor mu?” Bu sözler üzerine hem John Ryn hem Peter Bchmnn gülmeye bşldı. Pek şirindiler.

Gülümseyerek, “İmzmı, ‘Emrine Nkden Ödenecektir.’ sözlerinin tm tepesine tmyı tercih ederim.” diye cevp verdim. Hepsi khkhlr boğuldu. Onlrı silhsız bırkmış mıydım? Evet. Mermımı nltmış mıydım? Evet! İşte bunu öğrenmeli kdınlr. İşi gittiği yere kdr götürmekten çekinmeyin.

Hedefe dikktle yöneltilmiş bir prç lycılık, kimseyi incitmez. Progrmımın üçüncü yyın dönemi bşındki reytinglere bkıp d bütün rekorlrı kırdığımı görünce sevinçten hvlr uçmuştum. Eminim Lrry Lyttle d uçmuştur, gerçi ben bunu bilmiyordum çünkü hiçbirşey söylemedi. Sonund onu ryıp telesekreterine mesj bırktım. Reytingleri öğrendiğimi söyledim ve şöyle devm ettim. “Çiçekler için skın ödeme ypm, Lrry. Getirmediler.”

Lrry’nin kfsının nsıl işlediğini biliyordum. Önce klı krışcktı. “Çiçek mi?” diyecekti. “Ne çiçeği?” Uzun uzun düşündükten sonr jeton düşecekti. “Ahh, çiçekler.”

Bbm durmdn fıkr nltırdı. Diş hekimi olduğu için müşterileri susup dinliyorlrdı tbii. Ben de dinleye dinleye onun temposunu, ritmini, eğilimlerini kptım. Bence mizh duygusu denen şeyde önemli yer tutr bunlr. Konu, gerçek hyttn bir durumu lıp komik trfını görebilmekte. Sonrd hikâyeyi dh komik hle getirmek için birz süsleyip püs ler, birz brtırsınız, olur biter.

Ne demişler, bir khkh, bir pirzol.

[gllery ids="51008,51009,51010,51011"]

 

Yorum Yaz