IPHONE 7

Bu bşlık iPhone’un yeni iki frklı siyh tonundn dolyı tılmdı slınd. iPhone 7’nin lnsmnınd ve onu ynsıtn promo görsellerde bir frklılık vr. iPhone 7’nin temesi gece, neon ışıklr, btn güneşin göğü yldığı o son stler. Tm bir gençlik telefonu olmyı y d tüketici yelpzesini değiştirmeyi düşündüğünden dolyı değil, öylesine bir efor yok ortd. Am zrfetin ön pln çıktığı iPhone lnsmnlrı ve görsellerinin yerini hşinlik lmış 7 ile birlikte. Gece hytındn bolc kre ve yeni siyh renk seçenekleri bunun en net temsilcileri. Tmm tmm, yeni renklerden bşlyrk iPhone 7’ye geçiyorum rtık. Biri fırçlnmış mt lüminyumdn gelen, diğeri ise cml lüminyum rsınd ilginç bir prlklıkt klmyı bşrmış iki siyhımız vr. Mt olnı “Siyh”, prlk olnı ise “Simsiyh” kod isimleriyle krşımızdlr, bundn sonr d yzıd böyle bhsetmeyi tercih edeceğim zten. Diğer bulunn üç renk yelpzesine eklenen bu iki siyhımızl birlikte iPhone 7’nin piysdki renk seçeneği syısı beşe çıkmış durumd. ÇİFT KAMERANIN GETİRDİKLERİ iPhone 7 ile birlikte cihzlrın kmerlrını yrı yrı değerlendirmeye bşlıyoruz. Çünkü rd rtık ufk MP y d OIS frklrı yok. iPhone 7 modelleri 12MP’lik, f/1,8 diyfrm değerine ship bir kmeryl geliyor. İki cihz d dört tonlu LED flşl dontılmış durumd. Sfit kristl olrk dlndırıln kmer koruyucu cm d ynen duruyor. Am iPhone 7’nin 6S’ten en büyük frkı yzılım değil, dijitl bir optik imj dengeleyicisine (OIS) ship olmsı. Eskiden bu iş yzılıml çözülüyordu, büyük modellerde donnımdn yrdım lınıyordu çünkü. Ön kmerd ise iki cihz ilesi de 7MP’lik 1080P çekim ypbilen bir teknolojiye geçmiş durumd. Hem ön, hem de rk kmerd HDR’ın oluşu d grntilenmiş bu sefer.

Am sıl heyecn iPhone 7 Plus’l gelen çift kmer teknolojisinde ytıyor. Biri geniş çılı, diğeri ise telefoto iki kmeryl dontılmış durumd 7 Plus. İkisi de 12’şer MP’lik, toplmd 24MP potnsiyel sunuyor kmery. iPhone 7 Plus, bu ikili kmer teknolojisini iki önemli noktd kullnıyor. İlki derinlik lgısı. Çekilen fotoğrflrd ortm ve kişilerin birbirinden yrılmsı için kullnıln bu sistem yıl sonun doğru gelen bir güncellemeyle rk fonun flulştırılmsı gibi bir çekim şeklini de hytımız sokck. Lnsmnd bu özelliğin kullnıldığı fotoğrflr oldukç bşrılıydı. İki kmernın diğer becerisi ise yeni gelen optik zoom kpsitesinde. Çok bir şey beklemeyin, sdece 2X’lik bir imkân vr optik zoom’d m dijitlde 10X’e kdr çıkbiliyor bu değer. Kontrolü de koly, rht şekilde ypılbiliyor.

YİNE Mİ EN İYİ iPHONE?

iPhone 7’de 4,7 inç 326ppi’lık, 7 Plus’t ise 5,5 inç 401ppi’lık ekrnlr %25 dh zengin renklere ve bugüne kdr gördüğümüz en bşrılı ydınltmy shipler. Am bun rğmen pil ömründe gelişmeler de vr. iPhone 7, 6S’e göre 2 st dh uzun ömürlüyken Plus trfınd bu gelişim sdece 1 st olbilmiş. Bunun dışınd “Home” tuşu yenilenmiş, rtık titreşimli geri dönüş sunmsı çısındn bir motorl desteklenmiş. Tptic Feedbck konusundki splntısını iPhone’lr d tşıyor yni Apple. Peki o motor nereye sığıyor? Hh, geldik uzun süredir sızıntılrın gösterdiği yeni lt tsrım. iPhone 7 ilesinde rtık 3,5 mm’lik ses jk girişi bulunmuyor. Onun yerine kulklığımızı y Bluetooth’tn y d Lightning girişinden bğlycğız. 3,5 mm jkın gidişinin ise iki özelliğe ktkısı olmuş Apple cephesinde. İlki, Home tuşun eklenen titreşim 1 motoru. İkincisi ise elimizdeki cihzın yeni sertifiksınd gizli. iPhone 7’nin IP67 sertifiksı vr. Ordki 67, slınd iki frklı rkmın yn yn yzılmsı sonucund oluşuyor ve endüstrideki toz ve suy dynıklılık değerlerini belirliyor. “6”, tozun tnımlyıcısı ve sektörün en üst değeri. iPhone 7’ler toz ve ufk tneciklere krşı tümüyle kplı hlde geliyor yni. IP67’nin “7”si ise cihzlrın suy dynıklılık ölçeğini belirliyor. Smsung Glxy S7’nin IP68 değerini htırlıyorsnız eğer, iPhone 7’nin onu geriden tkip ettiğini rhtç söyleyebilirsiniz. S7 su ltınd 1,5 metrede 30 dkik kdr dynbiliyorken iPhone için bu derinlik 1 metre olrk belirlenmiş. Ard çok büyük bir frk yok, şunu d htırltmk gerekli ki bu iki cihz d su ltınd kullnılmk için yrtılmmışlr. Bu değerler suyl tems ettiğince cihzın ne kdr dynbileceğinin bilgilerini veriyor. Gerçekten su ltınd çekim ypmk istiyorsnız lmnız gereken şey düzgün bir korumsı oln ksiyon kmersıdır örneğin.

Etkinlikte tnıtıln bir diğer ksesur ise yenilenmiş Apple Wtch idi. Am cihzlrı nsıl yırcğımızl bşlylım Apple Wtch mevzusun. Eski ürünlere Seri 1 derken Apple yeni stlere Seri 2 dını vermeyi tercih ediyor. Tsrımd çok değişiklikler ols d dış görünüşte bir frklılık bulunmuyor bu rd. Tüm tuşlr, genel tsrım hep ynı şekilde. Am Seri 1’de sdece su sıçrmsın dynıklı oln st Seri 2’de yüzmeye uygun hle getirilmiş. İçerisindeki hoprlörün de ynen korunduğu yeni tsrımınd ekrn teknolojisinde de gelişmeler vr. 1.000 nit prlklığ çıkn yeni ekrnın ynınd elden geçmiş oln iki çekirdekli yeni S2 işlemcisi de bulunuyor. Bu işlemci ile %50 dh hızlı bir stle krşı krşıyyız ki, wtchOS 3 ile birlikte zten hızlnn stleri dh verimli kullnbileceğimiz bir hle geleceklerdir. Suy dynıklılık ynınd ynı zmnd gelen yüzme ntremnlrı d kullnıcılr yeni bir yol çıyorlr. Bu suy dynıklılık mevzusunun ynınd telefondn dh fzl bğımsız olmyı kfsın koymuş oln Wtch Seri 2, rtık kendi içinde GPS vericisine ship. Yni telefonunuzdn bğımsız sizin hreketinizin kydını tutbiliyor, dh sonr telefonl eşleştiğinde bulunduğunuz koordintlr göre bir prkur bilgisi sunuyor, çeken telefon httı olms bile sizi ntremndn koprmıyor. Çok büyük bir yenilik mi bu? Evet. Am sdece Apple’ özgü olduğunu snmyın. Bu yzıyı yzrken kolumd tkılı oln Smsung Ger Fit 2’de de ynı özellik vr mesel. Önemli m gecikmiş bir özellik diyebiliriz yine de bunun için.

Am stin bşk yenilikleri vr bunlrın bşınd Hermes’in hrikulde yeni bntlrı, yenilenmiş gövde ypısı ve Nike’ özel bir stın tnıtımı bulunuyor. Hermes’in kyışlrı gerçekten zrif ve mody uygun tsrımlrl stinizi dh d çekici hle getirmek için çlışıyorlr. Diğer bir gelişme ise uzun zmndır Apple’ın ortklş çlıştığı firm Nike’tn geliyor. Apple Wtch Seri 2’nin özel bir sürümü, Apple Wtch Nike+, m kendi içinde dört frklı modelle Nike trfındn dh sıkı destekleniyor olck. Artık her kesimden insnın hytın giren koşu deneyiminin (Türkiye’de hnimiş koşu yolu!) ynsımsı olrk topluluk hlinde ypılbilecek Nike+ Run Club uygulmsıyl insnlrı eften püften sebeplerle gz getirme çbsı görülüyor. Kötü bir şeymiş gibi söylediğime bkmyın, slınd hreket etmenin ne kdr önemli olduğu ve bu konunun hytımızd ne kdr eksik kldığı bir gerçek. Bunu işlevsel olduğu kdr kozmetik özelliklerle de destekliyor Apple Nike+. Nike’ özel st kdrnlrıyl, delikli ve sportif st bntlrı tsrımlrıyl güzel düşünülmüş bir ürün gmı vr krşımızd. Üstelik fiytlrı d 1.399TL’den, yni Wtch Seri 2 ile ynı noktdn bşlıyor bu stlerin. Doğl olrk tüm bu yenilikler yüzünden ilk nesil stler ucuzlmış durumd.

Üstelik bu ucuzlmnın ynınd donnım olrk S2 işlemci çipini de bünyesine ktmış olrk gelecek Seri 1 stler. Yni piysdn klkmıyor, ucuzluyor, gelişiyorlr. Akıllı stleri denemek için hiç fen bir seçenek değil şimdi, yln değil.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz