Botoks Uygulaması Nedir

Botoks ya da Botulinum toksini, Ciostridiumbotuiinum ad L bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, çok sulandırılmış (hafifletilmiş! bir durumda kas kasılmalarına karş rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde, FDA bu ilacın kullanımın onaylamıştır. Dünyada en çok uygulanan estetik müdahaledir. ETKİ MEKANİZMASI Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerin yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindek deriye yapışıktır. Yaşlanma ile birlikte kullanım sonucu kaslar, üzerlerindeki deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar ‘oluştururlar.Deriye bağlı yüzeysel kaslar gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşmas engellendiği gibi daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar. Zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı yavaşlatır. Bu madde zerk edildiği kasları geçici olarak gevşetmektedir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasın önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki bağlantıyı geçici olarak durdurarak etki eder.

Botoks uygulaması, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Ayrıca istenmeyen bir etk gelişebilme olasılığına karşı, elde edilen sonuç geri dönüşümlü olmalıdır. UYGULAMA ALANLARI Tedavi için en uygun bölgeler alın, göz çevresi ve kaşların arasıdır. Botoks ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındak kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır. UYGULAMA ŞEKLİ Uygun dozda sulandırma sonrası 15-20 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlarır.Sulardılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen bölgedeki kaslara enjekte edilir. Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken çok hızlı bir şekilde uygulanır. Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak botoks ilacının zerkedilen yerde kalmasını sağlamak açısından çok önem taşır. ETKİ SURESİ Botoksenjeksiyonu ile aşırı çalışan mimik kasları gevşer ve çizgiler azalır. Uygulanan Botoks’un etkisi 2-7 günde görülür. Bu etki 3-6 ay sürer. Bu süre sonunda yeni e njeksiyonla raihtiyaç duyulur. Yapılan çalışmalar peşi sıra yapılan enjeksiyonların, tedaviler arasındaki aralığı uzattığın göstermiştir. İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenl uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kasların daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanmas gerekebilir. Genellikle, botoksenjeksiyonlar sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ” eğitilirler “. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az botoks kullanmak yeterli olur.

BOTOKS ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar alınmamalıdır. Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayınız. Alkol de kanama veveya çürük(morarma) görüntüsü oluşma olasılığını arttırabilir. BOTOKS SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Öncelikle tedavi alanına uygulama sonrası 2-3 saat dokunulmamalıdır. Ayrıca hasta 2- 3 saat boyunca dik pozisyonda kalmalı ve mimik kasları çalıştırmalıdır. 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır. Uzm. Dr. Melda Demirtaşoğlu Özel Derim Dermatoloji Dal Merkezi BOTOKS ENJEKSİYONLARI AĞRILI MIDIR? Bu kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Baz hastalar botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. UYGULAMA SONRASI MİMİKLERDE KAYBOLMA OLUR MU? Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır. İlacın özellikleri, uygulama yöntemleri ve uygulamayı yapan kişinin tecrübesi başarıy etkileyen en önemli faktörlerdir. Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse hafif hareketli halde uygulanabilir.

Yüzün diğer kasları botokserjekslyorlardar etkilenmez. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir. BOTOKS’UN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR? Botoks enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir. Hatal uygulamaya bağlı olarak botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu çok nadir olarak görülen bir yan etkidir ve 2-4 hafta arasında geriler. KİMLERE BOTOKS UYGULANMAZ? Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılmas istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar botoksenjeksiyonları için uygun adaylar değildir.

Botoks Uygulaması Nedir Resimleri
Botoks Uygulaması Nedir_2.jpgBotoks Uygulaması Nedir_9.jpgBotoks Uygulaması Nedir_27.jpgBotoks Uygulaması Nedir_7.jpg

Yorum Yaz