Botoks Uygulaması Nedir

Botoks y d Botulinum toksini, Ciostridiumbotuiinum d L bkteriden elde edilen bir ilçtır. Bu ilç 20 yılı şkın bir süredir, çok sulndırılmış (hfifletilmiş! bir durumd ks ksılmlrın krş rhtltm sğlmk mcıyl tıbbi olrk kullnılmktdır. Amerik Birleşik Devletlerinde, FDA bu ilcın kullnımın onylmıştır. Dünyd en çok uygulnn estetik müdhledir. ETKİ MEKANİZMASI Yüzümüzün mimiklerini ve hreketlerin ypmmızı sğlyn kslr, üstlerindek deriye ypışıktır. Yşlnm ile birlikte kullnım sonucu kslr, üzerlerindeki deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklr ‘oluştururlr.Deriye bğlı yüzeysel kslr gevşeterek, kırışıklıklrı rhtltmk ve yumuştmk mümkündür. Kslrın gevşemesi ile dh fzl kırışıklık oluşms engellendiği gibi dh huzurlu ve dh genç görünüm orty çıkr. Zmn içinde giderek dh uzun süreli etkiye ship olrk yüzün üst kısmındki yşlnmyı yvşltır. Bu mdde zerk edildiği kslrı geçici olrk gevşetmektedir. Botoks, sinir uçlrınd iletimi sğlyn mddelerin slgılnmsın önleyip, sinirler ile sinirlerin ulştığı kslr rsındki bğlntıyı geçici olrk durdurrk etki eder.

Botoks uygulmsı, cerrhi olmyn bir uygulmdır. Ayrıc istenmeyen bir etk gelişebilme olsılığın krşı, elde edilen sonuç geri dönüşümlü olmlıdır. UYGULAMA ALANLARI Tedvi için en uygun bölgeler lın, göz çevresi ve kşlrın rsıdır. Botoks yrıc boyun çizgileri, burun kenrlrındk kırışıklıklr, burun ucu kldırm, dudk üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklrınd d kullnılır. UYGULAMA ŞEKLİ Uygun dozd sulndırm sonrsı 15-20 dkik kdr kıs bir sürede işlem tmmlrır.Sulrdılmış ilcın çok küçük bir miktrı tedvi edilen bölgedeki kslr enjekte edilir. Bu prosedür tedvi odsınd, siz dik bir pozisyond otururken çok hızlı bir şekilde uygulnır. Tedviden sonr 1-2 st süreyle dik bir pozisyond klmk botoks ilcının zerkedilen yerde klmsını sğlmk çısındn çok önem tşır. ETKİ SURESİ Botoksenjeksiyonu ile şırı çlışn mimik kslrı gevşer ve çizgiler zlır. Uygulnn Botoks’un etkisi 2-7 günde görülür. Bu etki 3-6 y sürer. Bu süre sonund yeni e njeksiyonl rihtiyç duyulur. Ypıln çlışmlr peşi sır ypıln enjeksiyonlrın, tedviler rsındki rlığı uzttığın göstermiştir. İlk uygulmlrd 4 yd bir, tekrr eden uygulmlrd 6 yd bir, düzenl uygulmlrdn sonr yıld bir ypılck botoks uygulmlrı son derece bşrılıdır. Dh büyük yüz kslrın ship oln hstlrd (erkekler gibi) vey yüz kslrın dh fzl kullnn, çok mimikli kişilerde tedvinin dh sık rlıklrl uygulnms gerekebilir. Genellikle, botoksenjeksiyonlr sonucu yüz kslrı fzl hreket etmemek konusund det ” eğitilirler “. Zmn içerisinde, çizgileri rhtltmk için dh z botoks kullnmk yeterli olur.

BOTOKS ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Aspirin vey spirin içeren ilçlr lınmmlıdır. Uygulm öncesi bir hft süre ile lkol lmyınız. Alkol de knm vevey çürük(morrm) görüntüsü oluşm olsılığını rttırbilir. BOTOKS SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Öncelikle tedvi lnın uygulm sonrsı 2-3 st dokunulmmlıdır. Ayrıc hst 2- 3 st boyunc dik pozisyond klmlı ve mimik kslrı çlıştırmlıdır. 24 st süreyle zorlyıcı egzersiz hreketlerinden uzk durulmlıdır. Uzm. Dr. Meld Demirtşoğlu Özel Derim Dermtoloji Dl Merkezi BOTOKS ENJEKSİYONLARI AĞRILI MIDIR? Bu kişinin ğrı eşiğine göre değişir. Bz hstlr botoks enjeksiyonlrının ypılmsı sırsınd sızlm hissedebilirler. Anck, tedvi sonrsınd cı hissedilmesine çok ndir rstlnır. UYGULAMA SONRASI MİMİKLERDE KAYBOLMA OLUR MU? Alınck sonuç enjeksiyon ypıln bölgeye ve verilen ilç miktrın bğlıdır. İlcın özellikleri, uygulm yöntemleri ve uygulmyı ypn kişinin tecrübesi bşrıy etkileyen en önemli fktörlerdir. Alınd ve kşlrd kırışıklıklr neden oln hreketler (mimikler) engellenecektir, rzu edilirse hfif hreketli hlde uygulnbilir.

Yüzün diğer kslrı botokserjekslyorlrdr etkilenmez. İlç sdece uygulm ypıln bölgede etkilidir. BOTOKS’UN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR? Botoks enjeksiyonlrının yn etkisi yok denecek kdr z ve geçicidir. Hfif bir bş ğrısı, birkç günde iyileşen ve mkyjl kptılbilen morrm olbilir. Htl uygulmy bğlı olrk botoks, göz kpğın ykın bir nokty doğru kyrs, üst göz kpğının geçici olrk şğıy srkmsı gibi bir durum orty çıkbilir. Anck bu çok ndir olrk görülen bir yn etkidir ve 2-4 hft rsınd geriler. KİMLERE BOTOKS UYGULANMAZ? Hmile oln vey bebek emziren kdınlr enjeksiyonlrı yptırmk için beklemelidirler. Nöromüsküler rhtsızlıklrı vey knm problemleri olnlr, tedvi ypılms istenilen bölgede deri hstlıklrı olnlr botoksenjeksiyonlrı için uygun dylr değildir.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz