Aslı Tandoğan

Aslı Tndoğn’ı insnlr sorduğumd herkesin önce yüzüne büyük bir gülümseme yerleşiyor. Sonr onun ne kdr ttlı olduğunu nltmy bşlıyorlr. Bu insnlrın çoğu Aslı’yı sdece televizyondn tnıyor. Duru yüzü insnlrın içindeki sflık ryışını krşılıyor. Bu cildin rksınd hiçbir kozmetik ürünü yok. Bütün vücudun, sçın hindistn cevizi yğı sürüyor mesel. Am doğllık meselesine sdece burdn yklşmıyor. Aslı bmbşk ihtiyçlrımızı gidermeye çlışıyor. İnsnlık olrk eksikliklerimizi htt. Kdın hklrı, engelli hklrı, hyvn hklrı, çocuk hklrı için ktif olrk shd. İnsnlrın bilinçlenmesi, bu konud sdece fikir üretmek ve sosyl sorumluluk projelerine ktılmnın dışınd mesleğini de bu lnd kullnrk ypmmız gerekenin ltını çiziyor.

Oğlu Atls dh çok küçük. Ve Aslı on oln bütün sorumluluklrını yerine getirirken bu işlerin de peşini bırkmıyor. Yni isterseniz her şeye vkit bulbilirsiniz, diyor snki. Frkınd değiliz m bu duyrlılıklr ship olmk hepimizin ihtiycı. Aslı Tndoğn bunun bulşıcı olduğunu düşünüyor. Bu röportjı okuyn birilerinin de ondn etkilenip hrekete geçeceğine emin!

Melek ile Serht iki MS (Multiple Skleroz) hstsının hikyesiydi. Birbirlerinden hstlıklrını sklyn iki hst htt. Bu konud duyrlılığımızı hstlrın bile bunu birbirinden sklmsı üzerine kurmlıyız? İnsnlrın bu konud çık olmsı için hngi dımlr tılmlı?

Doğldır ki insn, olylrı, yşdıklrı ve bildikleri kdr değerlendirebiliyor. Bilmediği şeylerden korkuyor ve ürküyor, bu noktd ne kdr çok şey bilirsek, okursk, öğrenirsek hyt dh frklı yönlerden bkbiliriz, bu d dünyyı dh yşnılbilir bir yer ypmk için dımlrdn biri olbilir. Bilmediğimiz konulr hkkınd fikir beyn etmek yerine bilmediğimizi kbul edip rştırmlıyız. Bunun için özveri şrt. Düny kocmn bir bhçe, onun sğlıklı ve güzel bir bhçe olmsı için özenle tek tek her çiçeğe bkmk, vkit yırmk ve en önemlisi sevmek gerekir.

Bende bu bğlmd toplum bilincini rttırıcı, insnlr fydmın olbileceği projelerde yer lmy gyret gösteriyorum.

Nsıl hzırlndın Melek krkterine?

Proje geldiğinde MS’le ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyorudum. Kulktn dolm bilgilerimin de birçoğunun ynlış olduğunu sonrdn öğrendim. Projeye hzırlnmk için bol bol okudum, videolr seyrettim, MS’lilerle ve uzmn doktorlrl buluşup rhtsızlıklrı ve yşdıklrı problemlerle ilgili sohbet ettim. Senryo MS’lilerin bşlrın gelen gerçek olylrdn derlenip esprili bir şekilde kleme lınmış. Elbette bu olylr MS hstlrı ve ykınlrının yşdıklrı ttsız, klp kırıcı ve üzücü olylrdn derlenmiş. Melek ile Serht mini bir diziydi ve istediğimiz mesjı verdik.

“Bilmediğimiz konulr hkkınd fikir beyn etmek yerine, bilmediğimizi kbul edip rştırmlıyız.”

Kdın hklrı, hyvn hklrı, engelli hklrı, Hyller Gerçek Ols projesi, Kürkünü Çıkr, Geleceğe Işık Tut… Adını birçok sosyl sorumlulukt dh duyuyoruz. Neler ypıyorsun? Bizi birz bilinçlendirir misin? Bir insnın sosyl sorumluluk dın ypbileceği en bsit dım nedir?

Dumnl hberleşme seviyesinden bir hber için bzen ylrc t üzerinde koşturn ulklrdn sonr şimdi de sosyl medy syesinde insnoğlunun elinde fikrini neredeyse düşündüğü nd, milyonlr ulştırbileceği bir güç vr. Anck hberdr olmk yetmiyor. Durum üzerine birilerinin hrekete geçmesi gerekli. Oturduğum yerden iyilik ypıyorum düşüncesi insnlrd ynı zmnd bir rehvet ortmı d yrtıyor. Çözümden uzklştırıyor. Ekrn bşınd khrmn olmk ylnızc Mtrix de yşnıyor. Gerçekten yrrlı olbilmek için hrekete geçmeli, elimizi gerçek nlmd tşın ltın koymlıyız.

Duyrlı olmk bütün insnlrın görevi slınd. Anck bu eylemi profesyonelce tşımk bşk bir şey. Seni bu yol iten neydi? Eminim bu bilince ulşmnı sğlyn bir nın vrdır.

Bn göre duyrlı olmk düşünceden değil hrekete geçmekle lklı bir konu. Herkesin içinde iyilik ypmk, kendi çıkrın olmyn bir fyd sğlmk vrdır. Am herkes bu düşünceyi hyt geçirecek bir fırst bulmz. Belki de hrekete geçmek için doğru bir knl y d kendilerine uygun bir

“Mümkün olduğunc huzurlu ve skin meknlrd bulunuyorum, pozitif ve duyrlı insnlrl hytımı geçirmeye özen gösteriyorum.”

yol rkdşı bulmmış olbilirler. Ben iyilik ypmnın bulşıcı olduğunu düşünüyorum.

Bu röportjı okuduklrınd ilhm lıp bir çocuğu mutlu edebilir, yrdım muhtçı birine kol knt gerebilir y d mutsuz birini sevindirebilirler. Bunun için üşenmeden yğ klkıp “sonr yprım” mntığını bir kenr bırkmlıyız.

Birz nnelik hkkınd konuşlım. Proje çocuk nnelerinden misin yoks çocuğu yönelimleri, yetenekleri konusund özgür mü olcksın?

Atls henüz 19 ylık, illerleyen yıllrın ne getireceğini bilemiyorum. Ve böyle düşünüyorsm snırım proje nnesi değilim. Ben oğlumun fikri, vicdnı, irfnı hür yetişmesini istiyorum. Okumyı ve sntı seven, merklı, sportmen bir çocuk olmsı için elimden geleni ypcğım. Elbette ruhu ve krkteri onun nsıl bir insn olcğını belirleyecek. Bunun evrimini izlemek de nnelere verilmiş bir hediye bence.

İkinci çocuk konusund sıcksın. Annelikle kdınlığı nerede bğdştırıyorsun? Annelik içgüdüsü sdece doğurmkl lklı olmz değil mi? Dünyy bir şey getirme dürtüsü diyebilir miyiz?

Bir tek nedeni olmyck kdr geniş bir bğ ve sevgi benim için. Sf bir zihnin öğrenmesine shitlik etmek, bilmediğim duygulr hissetmek onunl öğrenmek ve güzelliklerle dolu bir ruh yoldşlık etmek slınd güzel oln.

Her kdın nne olmlı mı sence?

Çocuk shibi olmnın güzellikleri kdr sorumluluklrı d symkl bitmez. Am her kdının hyttn bekledikleri, istedikleri frklıdır, bu her kdının kişisel tercihidir.

Televizyon r veriyorsun. Seni ekrn küçük ziyretlerinde görüyoruz. Yeni sezond seni sinem, televizyon, tiytro vs nsıl projelerde göreceğiz?

Atls hytım girdiğinden beri sinem filmi ve birkç dizide konuk oyunculuk yptım. Açıkçsı uzun soluklu bir şey ypmk istemedim. Oğlum çok küçük ve ben bu süreçte onun ynınd olmyı tercih ettim.

Am rtık ekrn dönmemin zmnı geldi. Bir şeyler plnlıyoruz.

Genelde iyi, temiz kızı cnlndırıyorsun. Özellikle televizyond. Tm tersi bir rol gelde kbul eder misin? Kbul edeceğin bu rolü düşündüğünde, ekrnd ne kdr değişebilirsin?

Profesyonel bir oyuncu olrk inndığım projede her türlü rolü kbul edebilirim. Rolleri de iyi ve kötü olrk yırmmk gerektiğini düşünüyorum. İyi yzılmış, derinliği oln rollerde kötü denilen krkterin kendi içinde bir tutrlılığı ve neden sonuç ilişkisi olmlıdır. Eğer bu şekilde bir rolü oynmk istersem rol beni nereye götürüyors o kdr değişebiilrim.

Hytımız bir yndn kolylşıyor, istediğimiz şeylere ulşmmız dh bsit nck stres fktörlerimiz de rtıyor. Senin bu negtif fktörlerle bş etme yöntemin nedir?

Ben bunun için şehirden uzkt oturmyı tercih ettim. Belki uzk olmnın zorluklrı vr m köyde yşmk insn dinginlik veriyor. Doğyl iç içe olmk beni mutlu ediyor. Küçük bir sebze bhçem vr. Atls’l bhçede bol bol vkit geçiriyorum. Mümkün olduğunc huzurlu ve skin meknlrd bulunuyor, pozitif ve duyrlı insnlrl hytımı geçirmeye özen gösteriyorum.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz