Chanel Takı Koleksiyonu

YILDIZ DİZİLİMİ

Robert Goossens, mücevher ustalarına çıraklık yaptığı süre boyunca metali işlemek kadar cam ve mine işçiliğine, heykele de merak sarmış, eliyle ürettiği sürece mutlu olmuştu. Sipariş üzerine modaevlerine parçalar hazırlarken, ünlü olmayı değil sadece zanaatını icra etmeyi amaçlıyordu. 1950’lere gelindiğinde artık kendi atölyesini kurmuş ve değerli taşlara kıyasla “bijuteri” diye adlandırılarak ikinci sınıf görülen kuyuma sınıf atlatmak için kolları sıvamıştı. İşte, tam da bu dönemde hayatına Gabrielle Chanel girdi.

Chanel’e ait siparişleri aldığı aracı mücevher ustası kepenk kapatınca, o sıralar Antik Çağ ve Bizans takıları üzerine denemeler yapan Goossens modaeviyle birebir çalışmaya başladı. Ne de olsa, Venedik’e yaptığı seyahatlerden Bizans kültürüne hayran kalarak dönmüş olan tasarımcı için mükemmel bir ortaktı!

Ayrıca, mücevherin bir zenginlik göstergesi olmasına karşı çıkan Chanel, imitasyon inci kolyeleriyle başlattığı akımı sürdürecek ismi de sonunda bulmuştu. İkili arasındaki ortaklıktan doğan “değersiz” taşlı tasarımlarla yeni jenerasyon mücevherin önü böylece açıldı.

Küçük atölyesinde tek başına çalışan Robert Goossens, 1960’lardaıı sonra müşteri portföyünün genişlemesiyle kendine bir ekip kurdu. Oğlu Patrick ve kızı Martine’i de zamanla işin içine katarak, Maison Goossens olarak anılmaya başladı. Cristobal Balenciaga ve Yves Saint Laurent gibi moda devlerinin tercihi olan, dekorasyon objeleri üreten ve Guerlain gibi güzellik markalarına şişeler hazırlayan marka 90’lara gelindiğinde artık yaşayan bir efsaneydi.

Yves Saint Laurent’ın bile Haute Couture koleksiyonlarına son verdiği 90’ların sonunda Maison Goossens de siparişlerinde büyük düşüş yaşadı. Ancak yılında Chanel tarafından tıpkı kuş tüyü ustası Lemarie ve dantel efsanesi Lesage gibi koruma altına alındı. Bugün başında Patrick Goossens olan maison, tıpkı Gabrielle Chanel gibi, “geleneksele kafa tutan isim” olarak anıldığı kitaplara ilham vermeye devam ediyor.

Chanel’in ikonik parfümlerinden Chance evrim geçirmeye devam ediyor. Marka, yılına özel olarak bu özel parfümü yeni 35 ml’lik şişelerde sunuyor. Chance (35ml), Chanel

Chanel Takı Koleksiyonu Resimleri
Chanel Takı Koleksiyonu _1.jpgChanel Takı Koleksiyonu _0.jpgChanel Takı Koleksiyonu _3.jpgChanel Takı Koleksiyonu _5.jpgChanel Takı Koleksiyonu _6.jpgChanel Takı Koleksiyonu _9.jpgChanel Takı Koleksiyonu _7.jpgChanel Takı Koleksiyonu _8.jpgChanel Takı Koleksiyonu _4.jpgChanel Takı Koleksiyonu _2.jpg

Yorum Yaz