Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’tan İyı Yaşam Günlüğü

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın hazırladığı “iyi Yaşam Günlüğü”,versiyonu ile raflardaki yerini aldı. Her kadının çantasında yer alması gereken bu günlükle ilgili merak ettiklerimizi uzmanımıza sorduk.

Söyleşi: Sibel Yeşilçay

Öncelikle İyi Yaşam Günlüğü’nü bu yıl kullanmaya başlayıp çok keyif aldığımı söylemek istiyorum. Hazırlık süreci de sizin için keyifli miydi?

İyi Yaşam Günlüğü içinde pek çok oyuncak var. Mesela günlük sticker seçeneği veya haftalık değerlendirme notlarında, diyet yapanların alışık olduğu bazı terimlerin biraz espri ile vurgulanıyor olması ajandayı çok eğlenceli bir hâle getiriyor. Biz de tasarım aşamasında bu yüzden çok keyif aldık.

İyi Yaşam Günlüğü fikri nasıl doğdu ve gelişti?

Fikir yılında oluştu ve ilk baskımız yılında yapıldı. Amerika’da gördüğüm bir örnekten yola çıktım ve yıllar geçtikçe İyi Yaşam Günlüğü kendini geliştirdi, içerik genişledi. Yeni yıl hediyesi olarak pek çok insanın klasiği hâline geldi. Bazı yıllarda boyut büyüdü, bazı yıllarda kalem ekledik.

yılında ilk defa erkek ve kadın için ayrı basım yapıldı. Bu ihtiyaç nasıl ortaya çıktı?

Geri dönüşler içinde kadın ve erkeklerin oranına baktığımda genelde kadın olması dikkatimi çekti ve sebebinin içerik olabileceğini düşündüm. Bu sebeple bu yıl ilk defa kadın ve erkek için ayrı içerik ve özel tasarım yaptık.

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, İyi Yaşam Günlüğüne dair merak ettiklerimizi cevapladı.

İYİ YAŞAM GÜNLÜĞÜ KULLANICILARA NASIL FAYDALAR SAĞLIYOR?

Günlük kullanıcılarından aldığınız geri dönüşler nasıl?

O kadar çok teşekkür geliyor ki… Arkadaşına hediye edenler var, kendisi için, eşi için alanlar var. Günlükteki bilgiler pratik ve her gün ufak yönlendirmeler hatırlatıcı özelliği ile kişiyi sıkmadan, yormadan iyi yaşamı gösteriyor. Bu disiplin yerleşince kişi kendini sorumlu hissediyor.

Siz de günlük kullanıyor musunuz?

Teknolojiyi ve hayatımıza getirdiği kolaylıkları çok sevmekle birlikte ben hâlâ elimde defter, kalem yazı yazmanın keyfinden vazgeçemiyorum.

Dijital dünyaya geçtiğimizden beri önce fotoğraf albümleri kalktı, sonra not defterleri azaldı, giderek azalan günlük kullanma alışkanlığı ise kaybolmak üzere. Bu anlamda da bu geleneğe devam etmek beni heyecanlandırıyor.

Yeni kitap projeniz var mı?

Bu yıl içinde yeni kitap geliyor, şu an üzerinde çalışıyorum. Söz, ilk haber verdiklerimden birisi siz olacaksınız.

Metabolik hızını ve ideal kilonu hesaplamana yardımcı oluyor, günlükalman gereken kaloriyi söylüyorve bu kaloriyi hangi besinlerden ne ölçüde yiyerek alman gerektiğini gösteriyor. Egzersiz seviyen ve günlük yaşam aktivitelerinle ne kadar kalori harcadığını hesaplayabiliyor ve yediğin besinlerin kaç kalori olduğunu da günlük sayfalarında bulabiliyorsun. Bilgi tekrar ettikçe yerleşir; bu sebeple günlüğün sayfalarını karıştırarak beslenmeye ait doğruları tekrar gözden geçirmek çok etkili bir öğrenme şekli. Okuduğumuz bir kitabı rafa kaldırıyoruz, oysa iyi Yaşam Günlüğü ‘ne her gün en az iki, üç kere açıp bakıyorsun.
Trendus özel röportajı: Dilara Koçak 3KModa

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’tan İyı Yaşam Günlüğü Resimleri
Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’tan İyı Yaşam Günlüğü

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak \uDiyet Doktorum 3KModa

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’tan İyı Yaşam Günlüğü

Yorum Yaz