Anti-Aging Nedir? Yaşlanma, Hormonlar, Beslenme

Genç bir fiziğe kavuşmak mı yoksa geç ve genç yaşlanmak mı? Anti-aging dünyası, bütüncül yaklaşımın üzerinde duruyor. Yani sağlığınızı göz önünde bulundurarak beslenmenizden egzersiz rutininize ve stres yönetimine, size özel planlanmış bir programla 10 yaş daha genç görünmeniz mümkün. Üstelik yaşam enerjisiyle dolmak da bu yaklaşımın bonusu! Gençlik dosyamızdaki özel önerileri mutlaka okuyun.

ANTI-AGING’İN TEMELİ NEDİR?

Yapılanyapılması gereken bütün biyolojik, radyolojik, psikolojik ve genetik testler genel durumunuzu iyileştirmek amaçlı. Çünkü sağlıklı kalmak formda olmak anlamma geliyor.

“50 yaşındayken 60-65indeki birinin damar yapısına sahip olabilirsiniz. Bu da psikolojik yaşınızın kronolojik yaşınızdan çok daha yüksek olduğunu gösterir” diyor kendi adıyla kurduğu enstitünün sahibi ve “Longue Vie!” (Uzun Yaşam) kitabının yazan Dr. Christophe de Jaeger. “Genel check-up kalp, akciğer, kas ve kemik sistemlerinin program sayesinde, belirlenebilmiş başlıca dengesizlikleri düzeltmek çoğunlukla mümkün. “Yüksek kolesterole yatkınlık ileride mutlaka kalp-damar hastalığına yakalanacağınız anlamına gelir.


Önleyici Kliniği’ni kuran Dr. Jacques Proust. Yatkınlığın bilincinde yaşamak, bu düşük risk faktörünün ileride yükselmemesi adına kişiyi hayat biçimini değiştirmeye teşvik ediyor.

BU YAKLAŞIM KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR?

Proust gözlemlerini, “İnsanlar bize kırışıklıkların belirmesinden, fiziksel, entelektüel veya cinsel performans düşüklüğüne kadar çeşitli rahatsızlıklarını danışıyorlar” diye açıklıyor. Peki, temelden bir değişim için ne yapılmalı? “Yaşlanmayla savaşa istek duyulmalı, yani bazı alışkanlıkları değiştirmek şart” diye belirtiyor De Jaeger. “Kişi kendini ne kadar adarsa o kadar fazla yol alır” diye ekliyor Monaco Anti-Aging Dünya Kongresi Bilimsel Yöneticisi Dr. Claude Dalle. “Kabul ediyorsa kişiye metabolizmasını, kalp, damar ve beyin sistemini korumaya yönelik diyor.

HANGİ TESTLER YAPILIYOR?

Kapsamlı check-up’ta araştırması leniyor? “Hastanın yaşı, şikayeti, ne dar ödeyebileceği” diye belirtiyor De iyi beslenmeyle ilgili öğüt alır komple bir kontrol yapılmayac Testler klasik kan kontrol!

“Bazı testler kolesterol oranı normal olsa bile yağ asidi metabolizmasındaki bir düzensizliği ortaya çıkarabiliyor veya normal gli-semiye rağmen insülin direnci başlangıcını saptamaya yardım ediyor” diye belirtiyor R-Revolution Sante sağlık optimizasyonu merkezinden Dr. Dominique Bourgouin. Buna bazen genellendirilmesi için yapılan tıbbi görüntü testleri de eklenebiliyor.

Çünkü standart bir anti-aging kontrolü henüz mevcut değil. “İnsanın biyolojik yaşının psikolojik yaşından çok farklı çıkabileceği epeydir bilinen bir gerçek, hatta yaş organdan organa bile farklılık gösterebilir” diyor Longevite Charles Foix Enstitüsü Müdürü Dr. Jean Mariani: “Patolojik risk faktörlerini ortadan kaldırmak iyi fikir. Vücuda ihtiyaç duyduğunu vermek üzere yapılan özellikle hormonal bazı düzeltmelerden bahsedebiliriz. Yükleme değil tabii ki, bu tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”

ANTİ-AGİNG PROGRAMI NASIL OLMALI?

Sağlık kuramlarında anti-aging konusunda uzman doktor check-up’ı, sizin için planlanmış egzersizleri ve bakımları içeren bir kür alabilirsiniz. En önemlisi, doktor kontrolü ve muayenesi.

FAYDALARI NELER?

Anti-aging programı, yaşlanmayı hızlandıran sigara içmek, hareketsizlik gibi kötü alışkanlıklarınızı daha dengeli bir hayat tarzıyla değiştirmeniz için sizi cesaretlendirir. Bu “sağlık dönüşümü yapmak uzmanlarla dolu bir ortamda çok daha kolaydır.

TUM BU ANALİZLER GEREKLİ MI?

Sonuçta tüm bu programlar sizi yediklerinizi dengelemeye, hareket etmeye ve stresi yönetmeye davet eder. Peki neden bu pahalı analizleri yaptırmadan önce harekete geçemiyoruz? “En azından sigarayı bırakarak, yüksek tansiyonu, tip 2 diyabeti düzenli doktor kontrolü altında tutarak, önerilen ilaçları kullanarak daha sağlıklı kalmak mümkün aslında. Bunlar vücudumuza, damarlarımıza ve beynimize ciddi zararlar veriyor” diyor Mariani. Sağlıklı ve uzun yaşam için önemli faktörlerden biri de hayatla ilgili pozitif bakış açısı geliştirmek.

Az ve öz beslenmenin öneminin de altını çizmek şart. Kalori alimim sınırlamak sağlıklı yaşayacağınız süreyi artırır.

Neden burası? Kardiyolog Dr. Demet Erdyes koordinatörlüğünde doktor ve diyetisyen konsültasyonuyla başlayan sağlıklı yanan “Chenot Metodu” temelinde kişiye özel programlar. Neler yapılıyor? Uygulamalar öncesinde vücuttaki toksin bazında inceleniyor. Veriler ışığında bedende içeriden iyileştirme yaratmak amacıyla kişiye özel masaj ve bakım terapileri, hid-roaromaterapi ve beslenme programları düzenleniyor. Ciltteki kolajen seviyesi düşükse ayrıca radyo frekans uygulaması yapılıyor. Tek başına da alınabilen programların üç veya yedi günlük paket fiyatları 1450-3850 lira arasında değişiyor.

Ya sonra? Risk faktörlerini ve bunlarla nasıl savaşabileceğinizi öğrenmiş olarak geri dönüyorsunuz.

INSTITUT DE JAEGER, PARİS

Neden burası? Fizyolojik yaşınızın değerlendirilmesine vücut kitle ölçümüyle başlanıyor (250 avro). Metabolik, hormonal ve fizyolojik durumunuzu anlamak adına komple bir ölçüm de mevcut (2400 avro). Ayrıca uzman doktorlara botoks ve hyalüronik asit enjeksiyonları uygulatabiliyorsunuz.

Neler yapılıyor? Geçmiş tıbbi bilgileriniz de baz alınarak gerçekleştirilen tetkikler hangi kapsamlı konsültasyon gerektiğini ortaya koyuyor (150 avro).

NESCENS SPA, CENEVRE

“Better Aging” kürü boyunca Genolier Kliniği’nin Yaşlanmayı Önleme Merkezi tarafından geliştirilen Nescens bakım ürünleri kullanılıyor (2952-8763 avro).

Neler yapılıyor? Biyolojik, osteopatik, oksidatif ve beslenmeyle ilgili kontrollerden sonra, tıbbi uzmanlar tarafından kişiye özel bir program belirleniyor. Daha sonra sıra günde minimum beş saat olmak üzere yapılan fiziksel aktivitelere ve bakımlara geliyor. Bunlar 90 dakikalık toksin atıcı drenaj masajlarını, bal-neoterapiyi (kaplıca tedavisi), kişisel antrenörünüzle veya grup dersleriyle yapılan kardiyo, kuwet egzersizleri ve dansı da içeriyor. Sonunda sağlıklı olduğu kadar lezzetli bir yemekle günü noktalıyorsunuz.

Yorum Yaz