Evde Cilt Bakımı ve Doğal Cilt Bakım Yöntemleri

evde cilt bakimi ve dogal cilt bakim yontemleri 2

Evde Cilt Bkım Rutini Nsıl Ypılır?

Cilt bkım rutinlerini düşündüğünüzde, hemen klınız ne geliyor? En yygın dımlr nelerdir? Benim ve nnem gibiyseniz, muhtemelen temizlikle bşlr. Merk etme! Bu mkle, bir cilt bkım rutininin dımlrını bştn son nltck, böylece kıs sürede kendinize it bir bkım ship olbilirsiniz.

Cilt Bkımı

Cilt bkımı, vücudunuzdki cilde iyi bkm sürecidir. Bu, sbun ve suyl yıkmktn kremler, losyonlr ve mskeler kullnmy kdr her şey nlmın gelebilir. Cildinizi sğlıklı tutmk önemlidir çünkü sizi güneş hsrındn, cilt knserinden ve diğer cilt sorunlrındn korumy yrdımcı olur.

Evde Cilt Bkımı nsıl ypılır?

Cilt bkımı ihtiyçlrınızı krşılmk için bir kuföre gitmenize gerek yok – hepsini evde ypbilirsiniz! Sğlıklı, prlk bir cilt elde etmek için tbileceğiniz 5 dım:

1. Yüzünüzü nzik bir temizleyici ile temizleyin. Sert kimysllr ve sülft içermeyen bir sbun seçin. Cildinizi thriş edebilecekleri için yüz peelingi kullnmktn kçının.

2. Yüzünüze nemlendirici sürün. Güneşten ek korum için içinde SPF bulunn birini seçin. Özellikle göz ve ğız çevresine cömertçe uyguldığınızdn emin olun.

3. Cildinizi yşlnm krşıtı bir serum vey kremle renklendirin. Bu, kırışıklıklrın ve yşlılık lekelerinin görünümünü zltmy yrdımcı olcktır. Cildinizde koyu lekeler vrs ydınltıcı mddeler de kullnbilirsiniz. Ürünü her gece ytmdn önce uygulyınız.

4. Güneş kremi ile cildinizi güneşten koruyun. Sdece prkt yürüyüşe çıkıyor olsnız bile, güneş kremini her gün bolc uygulyın. Ekstr korum için PABA içermeyen ve E vitmini gibi ntioksidnlr içeren bir güneş kremi seçin.

5. İstenmeyen lekeleri leke vey leke bkım kremi ile giderin. Clersil gibi lekeler için ypılmış bir leke tedvisi kullnbilirsiniz. Sivilce izleriniz vrs, onlrı yumuştmk için glikolik sit ve slisilik sit içeren bir cilt bkım ürünü uygulyın.

[gllery ids="106861,106862,106863"]

İşte evde cilt bkımı ypmk için bzı ilve ipuçlrı:

-Yüzünüzü ılık su ve yumuşk bir sbunl yıkyın. Kir ve yğlrı temizlemek için diresel hreketler kullnın. Soğuk suyl durulyın.

– Her gün yüzünüzü yıkdıktn sonr nemlendirici kullnın. Temiz cilde eşit olrk uygulyın. Cildin üzerinde 5 dkikdn fzl oturmsın izin vermeyin. İşiniz bittiğinde, kendinizi bir hvluyl kurulyın.

-Kırışıklıklrı önlemek için her sbh ve kşm ytmdn önce yşlnm krşıtı krem ​​kullnın. Cildi hsrdn korumy yrdımcı olmk için içinde ntioksidnlr bulunn birini seçin.

-Cildiniz gerçekten kuruys, nemlendirici yerine her gün nemlendirici bir yğ kullnın. Önce elinize sürün sonr yüzünüze sürün. Göz çevrenizi unutmyın!

-Fzl kullnmktn kçının.

Seçenekleriniz nelerdir?

Evde cilt bkımı rutini ypmnın birçok yolu vrdır ve bu gerçekten sizin bireysel ihtiyçlrınız bğlıdır. Bu ipuçlrındn bzılrını denemek isteyebilirsiniz:

-Yüzünüzü ılık su ve sbunl yıkyın. Hsss bir cildiniz vrs nzik bir ovm kullnın.

-Yıkdıktn sonr nemlendirici sürün.

-Dışrı çıkcksnız güneş kremi sürün.

-Cilt bkım ürünlerinizde yğlr, esnslr ve özler gibi doğl mddeler kullnmyı deneyin. Bunlr ticri ürünlerden dh uygun fiytlı ve bulunmsı dh koly olbilir.

– Cildinizi derinlemesine temizlemek için hftd bir vey iki kez mske kullnın.

Günlük Rutininizde Neler Vr?

Günlük Rutinimiz tipik olrk cilt bkımınd en z 4 dım içerir. Aşğıd bu dımlrın her birini özetleyeceğiz ve bunlrı evde nsıl ypcğınız dir ipuçlrı vereceğiz.

Birinci Adım: Temizleyin

Yüzünüzü nzik bir temizleyici ile temizleyin. Cildiniz için en nzik oln su bzlı bir temizleyici kullnmnızı öneririz. Sert ovmlrdn vey cildin doğl yğlrını çok fzl çıkrck herhngi bir şeyden kçının.

İkinci Adım: Ton

Temizledikten sonr cildinizi hfif bir nemlendirici ile tonlyın. Cildinizi güneşten korumk için hfif bir SPF nemlendirici kullnmnızı öneririz.

Üçüncü Adım: Eksfoliye Edin

Nzik bir ovm vey eksfoliytör kullnrk cildinizi hftd bir kez pul pul dökün. Bu dım, birikmiş ölü deri ve klıntılrın giderilmesine yrdımcı olur ve yrıc sğlıklı hücre döngüsünün desteklenmesine yrdımcı olur. Hsss ciltlerde ekstr korum için şekersiz ve yğsız bir peeling kullnmyı deneyin.

Dördüncü Adım: Güneşten Koruyun

Güneşe çıkmdn önce her zmn güneş kremi sürmenizi öneririz. Güneşe krşı mksimum korum sğlmk için SPF 30 vey dh yüksek içeren bir güneş kremi kullnın. SPF’li hrik bir nemlendirici rıyorsnız, kneye meyilli ciltler için en iyi güneş kremleri listemize göz tın.

Bu ürünler yerel ecznenizden stın lınbilir.

Neden Evde Cilt Bkımı?

Cilt bkımı genel sğlığın önemli bir prçsıdır ve hepimizin dikkt etmesi gereken bir şeydir. Cildimiz bizi sdece güneşten, rüzgrdn ve yğmurdn korumkl klmz, ynı zmnd vücut ısımızı düzenlemeye ve genç görünmemize yrdımcı olur.

Evde cilt bkımı rutinleri ypmnın pek çok frklı yolu vrdır ve her biri kendi ihtiyçlrınız ve tercihlerinize göre uyrlnbilir. İşte bşlmk için birkç ipucu:

– Temel bir temizleyici ile bşlyın. Cildiniz için yeterince nzik m yine de kiri ve mkyjı temizlemede etkili oln bir şey seçin.

– Bir nemlendirici ile tkip edin. İyi bir nemlendirici sdece cildinizi nemlendirmekle klmz, ynı zmnd onu elementlerden korumy d yrdımcı olur. Yğlı cildiniz vrs, hfif ve yğsız bir tne bulduğunuzdn emin olun.

– Elementlere krşı ekstr korum sğlmk istiyorsnız, her gün bir güneş koruyucu losyon kullnmyı deneyin. Güneş kremi özellikle cilt knserine ytkınsnız önemlidir çünkü hstlığın gelişmesini önlemeye yrdımcı olcktır.

Çoğu insn gibiyseniz, muhtemelen her hft kuföre gitmeye ve cilt bkımınızı yptırmy vktiniz yoktur. Bu nedenle, cildinizin en iyi şekilde görünmesine ve hissetmesine yrdımcı olck bir evde cilt bkım rutini oluşturduk.

Bşlmk için yüzünüzü her gün yıkmnız gerekecek. Mkyjı vey kurumuş teri çıkrmk için yumuşk, yumuşk bir bez ve sıck su (çok sıck değil) kullndığınızdn emin olun. Ardındn, yüzünüze hfif bir nemlendirici uygulyın. Çok ğır bir şeye ihtiycınız yok; cildinizin nemli klmsın yrdımcı olmk için yeterlidir. Fondöten kullnıyorsnız nemlendirmeden önce uygulyın.

Nemlendiricinizi uyguldıktn sonr cilt bkım ürünlerinizi kullnmy bşlmnın zmnı geldi. Pket üzerindeki tlimtlrı izleyin, nck yrdımcı olck bzı genel ipuçlrı şunlrdır:

-Her gün güneş kremi uygulyın

-Yğlı ciltler için tsrlnmış bir yüz yıkm jeli kullnın

-Sert ovm vey temizleyiciler kullnmktn kçının

 

Yorum Yaz