Sağlıklı saçlar için ne yapmalı?

Saç merkezi ortaklarından Evrim Bayraktar’la bir araya geldik.

3K MODA: Sağlıklı saçı nasıl tanımlarsınız.

EVRİM BAYRAKTAR: Temiz, uçlarında kırık bulunmayan, en az oranda şekillendiriciye ihtiyaç duyulan saçlar sağlıklıdır. Sağlıklı saç derisi saçın iyi görünmeli.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

3K MODA: Saç dökülmesi neden mevsim geçişlerinde artar?

E.B.: Özellikle sonbahardaki dökülme artışları vücudun yaz boyunca kafa bölgesini güneşten korumak amaçlı saçı uzama evresinde tutmasından kaynaklanır. Yazın normalden daha fazla uzayan saçlar, yaz sonu ve sonbaharda toplu halde dökülme evresine girer, böylelikle dökülen saç teli sayısı artar.

Sağlıklı saçlar için ne yapmalı? Resimleri
3K MODA: Saç dökülmesini tetikleyen iç ve dış faktörler neler?

E.B.: Kansızlığa bağlı anemi, tiroit fonksiyon bozuklukları, hor dönem, ateşli hastalıklar, ameliyatlar, ilaçlar, yoğun stres, beslenme bozuklukları ve sıkı diyetler saç dökülmesine neden olan iç faktörler olarak sayılabilir. Dış faktörlerse boya, röfle gibi kimyasal işlemler, maşa, düzleştirici gibi ısıl uygulamalar ve sıkı toplama veya kaynak saç gibi işlemler olabilir. Tüm bunlar saç uçlarında koparak dökülme yaratacağı gibi yanlış uygulama yapılan bazı durumlarda saç kökünü de etkileyerek kalıcı kayıplara yol açabilir. Saç genellikle maruz kalınan olaydan 100 gün sonra dökülmeye başlar. Bu sebeple şiddetli dökülme hissedildiği zaman bunun sebebimce yaşanan duygusal değişimle ilişkilendirebilir.

3K MODA: Merkezinizde nasıl bir tedavi programı uyguluyorsunuz?

E.B.: Önce bir analizle danışanımızın genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, yaşam ve beslenme şekli, genetik öyküsü, saç bakımı hakkında detaylı bilgi alıyoruz. İkinci aşamada mikroskop yardımıyla saç ve saç derisindeki aktif saç üreten kökleri ve var yapıyoruz. Ardından sorunu saç dökülmesi olan kişilere saçın ne kadar döküldüğünü belirlemek, saç kaybının geçici mi kalıcı mı olduğunu anlamak için saç dökülme testi uyguluyoruz. Bazen doğru teşhis için, kişinin detaylı kan testi yaptırması gerekebiliyor. Bu aşamada mutlaka hekim desteği isteniyor. Danışanın saç probleminin kaynağı teşhis edildikten sonra soruna yönelik farklı içeriklerdeki solüsyon uygulamalarıyla iazer ve mikro dermalterapi yöntemlerini kombinliyor, kişiye özel bakım programı tasarlıyoruz.

DAHA SAĞUKU SAÇIAR İÇİN

3K MODA: Program ne kadar sürüyor ve sonuçlar ne zaman fark ediliyor? E.B.: Programlar kişinin ihtiyacına göre farklı saç derisi sorunlarını iyileştirici tedaviler içerdiği için süresi probleme göre değişiklik gösterebiliyor. Bakımların haftada bir-üç defa yapılmasını öneriyoruz. İyileşme iki-altı ay arasında görülüyor, sorunun alt yapısına göre bazı kişilerde bir yılı bulabiliyor.

“ŞAMPUAN SAÇ DÖKMEZ”

3K MODA: Saçları ne sıklıkta yıkamak gerek?

E.B.: Aslında bu, kişinin saç derisinin yağlanma sıklığına, fiziksel aktiviteye ve saç yapışma göre değişiklik gösterir. Saç derisi sık yağlanan kişiler saçlarını her gün yıkayabilir. Saç derisi kuru olanlar için haftada iki-üç yıkama yeterlidir. Saç derisinde egzama veya sedef tarzı problemleri olan kişilerin saçlarını en az iki günde bir yıkamaları gerekir.

3K MODA: Şompuanlann içerdiği kimyasallann sağlığa zararlı olduğu ve saçta dökülmeye neden olduğu düşüncesi son zamanlarda hızla yayıldı. Bu konu hakkında ne duşunuyorsunuz? E.B.: Şampuan yüzde 80’i su olan, içeriğinde temizleyici ajanlar bulunan anndıncı bir ıdır. Saç derisinden suyla durulanıyor, bu içeriğinin deri içine emilimi olmuyor, m altı üretilen bir ürün almadığınız markalı ürünlerin saçınıza zarar vermesi mümkün değil.

Yorum Yaz