Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Nasıl saç dökülmesi önlenir?  Saç dökülme sebepleri nelerdir? Aslında saç dökülmesine sebep olan birçok neden vardır. Saç dökülmesi hem bayanlarda hem de erkeklerde çok sık görülen bir durumdur. Duştan sonra, evde dolaşırken, saçlarımızı taradığımız zamanlar, ya da kıyafetlerimizin üzerinde rastladığımız dökülen saçlar çoğu zaman moral bozar ve can sıkmaya neden olmakta. Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir?Saç dökülmesine sebep olan birçok sebep vardır. Buna örnek olarak ilk başta genetik yapıyı örnek verebiliriz. Bazı kişilerde genetik olarak saç dökülmesi sıkça rastlanır. Saçın dayanıklı ya da zayıf olması, saçın rengi, uzama hızı gibi birçok durum genetik sebeplerden kaynaklanabilir. Bunun dışında zaman zaman değişen hormonlarımız da saç dökülmesine sebep olabilirler.

Hormonsal durumların da etkilediği saç dökülmesi kullandığınız herhangi bir ilacın da yan etkisi olabilir. Bu sebeple eğer kullandığınız bir ilaç varsa yan etkilerine bakmakta fayda var. Saç dökülme nasıl önlenir?Saç dökülmesine sebep olabilecek bir diğer neden ise mevsimler olabilir. Saç dökülmesi mevsimsel olarak değişiklik gösterir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde saçların uzama hızı genellikle artar. Buna paralel olarak da diğer mevsimlerde saç dökülmesi artış gösterir.

Saç dökülmesi nasıl önlenebilir?Bunun için öncelikle kullandığınız saç bakım ürünlerini gözden geçirmekte fayda var. Şampuanınız ya da saç kreminiz veyahut saçlarınız için kullandığınız herhangi bir bakım ürünü saçınızda dökülme yapıyor olabilir. Bu yüzden saçınız için kullandığınız şampuan, saç kremi ya da saçınız için kullandığınız bakım ürünlerini gözden geçirip bir değişiklik yapabilirsiniz.

Saç dökülme nasıl önlenebilir? Bunun bir diğer yolu da saçınıza bakım yapmaktır. Zaman zaman çeşitli bitkisel yağlarla saçınıza bakım yapabilmeniz mümkün. Aktarlarda bulunan çeşitli yağlar saçınıza çok iyi gelecektir. Ya da yağ yerine birçok markanın bu tarza yönelik ürünlerine bir şans verebilirsiniz. Saç dökülmesine neden olan bir diğer faktör de her gün saçları yıkamaktır. Her gün yıkanan ve buna maruz kalan saçlar çabuk yıpranırlar, çabuk yağlanırlar ve kimi kişilerde saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle iki günde bir yıkamakta fayda var.

 

Yorum Yaz