Mental Detoks Nasıl Yapılır?

Kışın soğuk örtüsünün altında filizlenen ilk çiçek baharın uyanışının habercisidir. Doğanın harekete geçtiği, güçlü bir yenilenmenin başladığı bu zamanda bizler de doğa gibi kendimizi yeniliyoruz. Geçtiğimiz yıldan itibaren hepimiz zorlu bir sürecin içine girdik ve belki de hiç geçirmediğimiz kadar uzun bir süreyi evlerimizde geçirdik. Kaygı, stres, asosyallik ve daha birçok etken birleşerek hem bedenimizi hem de zihnimizi oldukça yordu. Şimdi ise baharın yenileyici enerjisi ile bizleri yoran tüm bu olumsuzluklardan arınma vakti. Hayatınızda birkaç değişiklik yaparak kendinizi daha dingin ve rahat hissedeceğiniz mental detoks önerileri sizlerle. 

Doğru nefes 

Eğer nefes almanın yalnızca hayatta kalmak için vücudumuzun gerçekleştirdiği bir eylem olduğunu düşüyorsanız yanılıyorsunuz. Hepimizin bildiği gibi kendimizi kötü ve sıkışmış hissettiğimizde, bize en iyi gelen şey derin bir nefes almaktır. İhtiyaç duyduğunuz doğru nefesi hayatınızda kalıcı hale getirerek kaygı ve strese doğrudan bir çözüm sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde odaklanarak yapacağınız nefes egzersizleri sizleri hiç olmadığınız kadar rahat hissettirecek. 

Mental Detoks Nasıl Yapılır? ResimleriTitreşimin gücü

 İçinde bulunduğumuz evren titreşimler üzerine kuruludur ve ses en eski uygarlıklardan günümüze kullanılan çok kuvvetli araçlardan biridir. Sizler de sesin ve titreşimin şifasından yararlanarak kendi iç dünyanızda derin bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İnternette yer alan ses meditasyonu kayıtları oldukça işinize yarayacaktır. En rahat pozisyonunuzu alın ve kendinizi titreşimlerin gücüne bırakın. İlk denemenizde bile farkı hissedeceksiniz.

Aromaterapinin büyüsü 

Zamanın çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz bu süreçte aromaterapi ile bulunduğunuz ortamın enerjisini her gün yenileyip doğal bitki özlerinin yağları ile ruh, beden ve zihin dengesini sağlayabilirsiniz. Stresli günlerde buhurdanlığınıza damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı sizlere tüm yorgunluğunuzu unutturacak. 

Sosyal medyaya ufak bir ara 

Şüphesiz ki günlük hayat planımızda önemli bir yeri gasp eden sosyal medyaya ara vermek sizleri hem maruz kaldığınız reklamlardan hem de dayatılan güzellik algısı, zorunlu mutluluk gibi baskılardan arındıracaktır. Bahara taptaze bir başlangıç için biraz yavaşlamak ve iç dünyanıza odaklanmak atılacak en güzel adım.

Yorum Yaz