Doğal Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal makyaj denince akla abartısı olmayan, kullanımı rahat ve sırıtmayan bir makyaj geliyor. Abartı ve sırıtmadan tam olarak ne kastedildiğine birazdan değineceğim. Öncelikle belirtmek isterim ki; artık yaşam içinde neye el uzatsak doğallıktan uzaklaşmış şeyler elimize geliyor. Bu gerçek makyaj ve makyaj yapmakta kullandığımız malzemeleri de içermekte. Artık son yıllarda “doğallık zihniyeti” tüm kesimlerce oturmuş ve hatta tabulaşmaya başlayan bir olgu. Nitekim makyajda da doğal makyaj ve doğal görünümlü makyaj yapmak mantığı giderek yaygın biçimde desteklenmekte ve bu yönde uygulamalar yapılmakta.

Doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır? Sorusuna gelirsek, cevabı içinde görüyoruz. Doğal yani abartıdan uzak varla yok arasında olan anlamına gelen bir makyaj çeşidi. Doğal görünen makyajı yapmak ve sonuçlarını keskin biçimde almak için yapılacak uygulama ve atılacak adımlar oldukça basit. Makyaj dediğimiz zaman atılacak adımların başında her makyajda olduğu gibi cilt bakımıdır.

Cilt bakımı dendiği zaman ise anlaşılması gereken, cildin özellikle çevresel hasarlardan korunmasını sağlamak için düzenli olarak yapılan bakımdır. Bu bakımın içinde cildin temizlenmesi ardından toniklenmesi ve cilt dokusunun nemlendirilmesi gelir. Cilt tipine uygun ürünler ile yapılan bu işlem cildi hem güne hazırlarken hem de makyaja hazırlar.

Doğal görünen makyajı yapmaya başlamak için cilt rengimizin bir ton altında bir tonda fondötene ihtiyaç vardır. Fondoten seçiminde de cilt tipimiz etkin rol oynar. Sünger ya da fırça yardımı ile yüzümüze debgeli ve eşit oranda dağıttığımız fondöten ardından sıra gözlere gelir. Doğal görünen makyaj yaparken, göz makyajımız da doğal görünmeli. Bunun içinde kullanılması önerilen göz farı tonları açık kahverengi ve turuncu tonlarıdır.

Farın ardından gözleri öne çıkarmak ve bakışları daha net kılmak için far üzerine mutlaka siyah kalem, kişi kullanabiliyorsa eyeliner sürmelidir. Yine bakışlara netlik kazandırmak için siyah renkte bir rimel doğal görünen göz makyajı için son adım olacaktır. Doğal görünümlü yüz makyajımızın son adımı ise allıktan geçer. Şeftali tonlarında ki allık ile doğal görünümlü makyaj tamamlanmış olur.

Yorum Yaz