Zayıf Gösteren Elbise Modelleri

SONUNDA MODA ENDÜSTRİSİNİN ‘OLAĞANÜSTÜ’ PİYONLARI CİDDİ VE MÜKEMMELİYETÇİ TAVIRLARINI BİR KENARA BIRAKMA KONUSUNDA İKNA OLDULAR. ARTIK TÜM SEVGİLERİNİ KUSURSUZLUKVE DEKONSTRÜKSİYON ÜZERİNE KURDUKLARI YUVALARINDA GEÇİRİYORLAR. ÇÜNKÜ DAHA ÖNCE HİC OLMADIKLARI KADAR CESURLAR VE HATA YAPMAKTAN KORKMUYORLAR,

LERIE, PARTEMENTS DE MESDAMES

SİYAH RENGİN YA DA boyun çizgilerin zyıf, enine çizgilerin dh kilolu gösterdiği klişeleri sizce de rtık kulğ sıkıcı gelmiyor mu? Herkesin, her şeyi giyebildiği bir dünyd yşıyoruz. Bu konud kurcğınız her yrgılyıcı cümle sizi snob değil, yrımcı ve kötü bir insn ypcktır. Sonuçt insnlrı tek bir renge y d form hpsetmek çok zlimce. Her zmn modnın insn formlrı üzerinde çizdiği çizgilere uymk zorund değiliz. Htt her şeyden ziyde, mod d kendi çizdiği çizgilerin rtık üzerine uymdığını görerek bu kurllrı yıkm noktsınd. Özellikle 90’lrd bir mrk y d modevi için ‘kusursuz’ bir iş çıkrmk her zmn tkdir edilen ve insnlrın üzerinde büyük etkiler bırkn bir durum olmuştur. O yüzden bu kdr rzu edilir olmk berberinde de ‘bğımlılığı’ getirmez mi? Kusursuzluk bir bğımlılık mı? Önceden öyle ols bile mod endüstrisi rtık bu durumlrı tersine çevirecek bir yrtım gücüne ship. Ynlış prçlr rtık bir defo değilse, simetri de rtık bir kusur olmktn çok ötede. Yine söz, eski Sovyetler Birligi’nden göçen tsrımcı Demn Gvsli ve stylist Lott Volkov’y gelecek. Bildiğiniz gibi Lott, Gosh Rubchinsky’nin de stylist’ligini ypıyor. Sovyet estetiğini, özensizliğini, ikinci el swetshirt ile geçen koly hytı ve spor çorplrl giyilen sndletleriyle kulğ oldukç nti mod gelse de, o kdr çok tlep görüyorlr ki… ‘Anti’ sözcüğü onlr olumlu bir tvır kzndırıyor. Demn, hem kendi mrksı Vetements’dn hem de Blencig’dn sorumlu. Podyum model olrk çıkrdığı ‘sokk çocuklrı’nı ve prçlrındki Q.usimodo esintili kmbur formlrl kusurlu görünmeyi umursmıyor. Gosh Rubchinskiy’nin Kiril lfbesiyle ‘Ari’ yzn über geniş tkılrı ise resmen bir bşkldırı örneği…

Christopher Kne, Sonbhr/ Kış podyumu için çılgın fkt romntik bir grunge koleksiyon hzırldı. Modellerin bşın eşrp şeklinde bğlnn, Stephen Jones imzlı plstik yğmur şpklrı ve yğmurdn ıslnmış sç görünümüyle mrk, gerçekçi bir yklşım yklıyor. DKNY’nın (Donn Krn’ın yokluğunu rtmyn DoYi Chow ve Mxwell Osborne) XXXL proporsiyonundki prçlrı, her yerden srkn iplikleri ve kurdeleleriyle shibine it değilmiş gibi hreket ediyor. Joseph’in koleksiyonu ise ilkokuldki el işi derslerini htırltıyor. Ynlış dikilen düğmeler, cemi örgüler ve frklı kumşlrın simetrik dikimleri… Tbii ki, en ‘fshionble’ yol ile. Thom Browne yıllrdır tüm koleksiyonlrınd kusursuzluk içinde kusur yrtnlrdn. Onun dünysınd hiçbir zmn ‘sırdn’ formlr yer yok. Bir nd kendinizi Alis gibi hissedeceğiniz, sürrelist bir Hriklr Diyrı’nın içinde bulbilirsiniz. İşte bu yüzden bir Thom Browne koleksiyonund kusursuzluk rmk, dünynın en imkânsız beklentilerinden biri olbilir. İki frklı plto ve ceketten ypıln prçlr bunu en iyi nltn örnekler olbilir.

Kusurluluk durumu ksesur ve mücevherlerde de devm ediyor. Louis Vuitton’un her teki frklı formd oln küpeleri, Dior’un iki trfı frklı dizilmiş tşlrdn oluşn Chmbre De L Reine gerdnlığı ve Chnel’in göz kırpn bir emojiyi ndırn broşund olduğu gibi… Sizce de Crtier’nin en efsnevi stlerinden biri oln Crsh, Slvdor Dlı’nin eserinden kyboln bir prçyı ndırmıyor mu? Üstelik hikâyesi de oldukç ilginç. 1967 yılınd bir Crtier müşterisi trfik kzsı geçiriyor. Bunun sonucund kolundki Crtier st hsr görüyor ve formu bozuluyor. JenJcques Crtier sti tmir ediyor fkt sonrsınd bu ‘kusurlu’ formdn yol çıkrk Crsh’ı üretmeye krr veriyor. Bu d mükemmel olnl yetinmemek konusund oldukç mnidr bir hikâye doğrusu.

İnsnlığın mükemmeliyetçi yklşımdn yorgun düşmesi, simetri yoksunluğunun bu kdr trend olmsını sğlmış olbilir. Kusursuzluğun içindeki espri nlyışı, bu durumu dh d semptik kılıyor. Tsrımcılrın bu trendi sevmelerinin ltınd, ht ypm konusund suçluluk duymycklrı bir güven ytıyor. Modnın yıllrdır değişmeyen dengeleri ve mükemmelliği devm ettirmek isteyen bilirkişileri vr. Yine de trend söz konusu olunc, sürekli güncellenen frklı dünylr olck.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz