Uyku Kalitesini arttıran yataklar ve yatak odaları

Pek çok insan uykusuzluktan şikayet ediyor.

Hayatımızın üçte birlik bölümünün yatakta geçtiğini düşünürsek (25 yıldan fazla!), uykunun değerini de anlamış oluruz. Sabaha zinde olmak şart. Bu nedenle yatak odamızı ve yatağımızı seçerken işin profesyonellerine kulak vermek gerekiyor.

Zevk ve ihtiyaç

Uyku fizyolojik bir ihtiyaç mı? Zaman kaybı mı? Yoksa zevk mi? Herkesin kendine göre bir cevabı var; ama yapılan araştırmalar sonucunda, % 5’lik bir bölüm uykunun zorunluluk olduğunu, % 58″lik bir bölüm zevk. % 37 lik bir bölüm ise bunun bir hak olduğunu belirtiyor. Her şeyden önce uyku, bir geçiş dönemi olarak kabul edilmeli. Pillerinizi şarj etmeye yarayan, ama aynı zamanda psikolojik dengeyi sağlayan (rüyalar aracılığıyla) dinlenme şekli. Uyku karşısında hepimiz aynı değiliz. Bir tarafta “kısa süreli uykucular”, ki bu kişiler için altı saatlik bir uyku dilüni yeterli oluyor, diğer bir tarafta ise “uzun süreli uykucular”, bu kişiler ise gün içinde dokuz saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Genellersek, yedisekiz saatlik bir uyku diliminin yetişkin bir insan için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Uykusuzluk ve uyku ilaçları

“Uykusuzluk ve aşırı uyuma, insanların % 30’unun şikayetleri arasında (çoğunlukla ise kadınlar ve yaşı ileri kişiler); ama bu kişilerden sadece % 1 O luk bir bölümü için gerçek şikayetlerin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz” diyor Montpellier den Nöroloji ve Uyku Uzmanı Jacques Touchon. Paris’teki Uyku Merkezi nde görevli olan ve “Kral uyku” isimli kitabı yazan Dr. Damien Leger, uykusuzluk için en çok ilaç tüketen milletin Fransızlar olduğunu, onları Almanların, îngilizlerin ve İtalyanların takip ettiğini belirtiyor. En iyi olmaktan uzak bir çözüm: “Uyku ilaçları ise uyku sırasında zararlı olabilecek zehirlerden oluşuyor” şeklinde belirtiyor Prof. Dr. Touchon. Büyük bir risk yaratarak kronik uykusuzluğa sebep olabileceklerinin önemle altını çiziyor. Tüm bunlara karşılık, iyi bir uyku için mükemmel konforlu bir düzenin yeterli olacağını bilmeniz gerek!

Yatma ve deneme

Uyku uyuyacağınız mekâna konsatre olmak iyi bir başlangıç olabilir. Diğer bir başlangıç noktası ise her gün kullandığınız yatağınızı, her on yılda bir kontrol etmek. Her gece en az otuz kez pozisyon değiştirdiğinizi ve çiftler için bu sayının ikiyle çarpılacağını düşünün… Yatağınız başlangıçtaki konforunu yitirecektir. Laboratuarlarda yapılan araştırmalar sonucunda, lıer gün bir saatlik uyku ile on yıllık bir kullanım sonucunda yatağınızı değiştirmeniz kaçınılmaz. Birinci kural: Yatak almaya zaman ayırın. Bu nedenle de cumartesi akşamı mağazanın kapanmasına yarını saat kala alınan bir yatağın içinize sineceğini düşünmek yanlış olur. Eğer çift kişilik bir yatak alacaksanız o zaman yatağı almaya birlikte gitmelisiniz. Bu arada yorgun olmamaya dikkat edin. Çünkü yorgunken bakacağınız herhangi bir yatak sizin için mükemmel görünebilir. Bu arada daha önce kullandığmız yatağa daha yakın olanım seçmenizde yarar var. Sou olarak yatağrnızın yüksekliğini düşünmenizde de ya rai1 var. Çok alçak bir yatak seçerseniz, sabahları yatağı düzeltirken belinizin ağrıyacağını unutmayın.

Döşekler ve yaylar

Başlangıç olarak somya ve şilteyi aynı marka almaya çalışın, çünkü bu iki parça, beraber kullanılmak üzere üretilir. Sadece şilteyi değiştirmek ise her zaman için kötü bir çözümdür. Kullanılmış bir somya üzerinde kullanılan yeni bir şilte, normal süresinden daha kısa zamanda eskiyecektir. Şilte ile aranızdaki uyuma gelince, en önemlisi iyi ve rahat olduğunuzu hissemıek. Yatma şeklinizi değiştirmeniz de gereksiz.

Döşeği alt üst etmek

Lateks döşekler genellikle alt yüzlerine göre yapılmıştır. Bu nedenle bu yatakları altüst etmenin gereği yoktur. Uyurken terleriz ve bu ter döşek tarafından emilir. Gerekli önlem alınmazsa kısa sürede nem oluşur ve bu da toz böceklerinin yuvalanması için ideal bir ortam oluşturur. Bununla birlikte, doğrudan zemine konabilen yataklarında altında

Eğer cinsel yaşamınız fantazilerden uzaksa, o zaman yatak odanızı kuzeye veya batıya taşıyın ve duvarlarınızı beyaz veya griye boyayarak kırmızı renkten kurtarın.

Mobilyalarda sırlı açılardan sakının, aynaları kaldırın, odada yatağınızdan pencere ve kapılan görebileceğiniz bir düzenleme gerçekleştirin. Onenıli bir ipucu: Objelerin çift olmasına dikkat edin (iki tablo, iki bitki…), bu aşk ilişkilerinizi iyileştirmeye yarayacaktır.

Feng Shui uzmanları iç seslerini duymayı ve dinlemeyi amaçlıyorlar ve mobilyalar için en uygun yeri, renk terchini ve materyalleri bulmaya çalışıyorlar.

zamanla küçük su birikintileri oluştuğu görülmüştür. Bu nedenle arada sırada döşekleri ters çevirerek havalandırmak gerekir.

Yumuşaklık ve sertlik

Sert döşek ya da tahta üzerinde uyumanın daha iyi olduğunu savunan görüş tamamen yanlıştır. Omurganın çok iyi korunması gerekmektedir. Bir yatağı denerken özellikle sırtınızın bel bölgesinde yatağa gömülmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer elinizi böbreklerinizin altına doğru geçirebilivorsanız, o zaman da döşek çok sert anlamına gelir. Çift kişilik bir yatak seçmeden önce, yatakta yatacak kişilerin vücut ağırlıklarının ve vücut biçimlerinin birbirinin aynı olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, her yatak üreticisinin bu alanda kendine göre bir tarzı vardır. Geniş yatakların avantajı yatışınızı kişiselleştirme imkanına sahip olmanız. Genllikle erkekler için daha sert, kadınlar için ise daha yumuşak yataklar tercih edilir. İki şilte bir somya üzerinde, iki somva bir şilte için, iki şilte ve iki somya ise bir yatak oluşturmak için kullanılabilir. Her türlü kombinasyon mümkün.

Uyku ve sağlık

Daha önce sadece hastanelerde bulunan ayak ve baş bölümü hareket edebilir yataklar da günlük yaşantımıza girdi. Bu yataklarda konfor isteğinize göre değişebiliyor: Baş bölümünü biraz kaldırarak televizyon seyredebilir veya kitap okuyabilirsiniz; bu yataklar özellikle sırt ağrısı olanlar için tavsiye ediliyor. Yün şilte de bugün tekrar odalarımızda belirmeye başladı, bu ürünün tercih edilmesine sebep ise estetik yanının dışında konforlu, yumuşak ve doğal ısıyı ayarlayabilir özellikte olması. Çok rahattır, teri emer, ama zamanla basılır. Her beş ya da altı yılda bir yün yatakların yeniden taranması gerekir. Bu yeni bir döşek almak kadar pahalıya malolabilir. Yünlerin eşit olarak dağılmasını sağlamak için başlangıçta yün yatakları hemen her gün ters çevirmek gerekmektedir. Daha sonra bu işlem haftada bire iner. Yün yatakların ağır olduğunu da hatırlatmakta yrarar var!

DOĞTAŞ – Yatak Odaları

Uyku Kalitesini arttıran yataklar ve yatak odaları Resimleri
Yatak Odaları

Angel Avangart Yatak Odası Avangart Yatak Odaları Mobilya İnegöl …

DOĞTAŞ – Yatak Odaları

Yatak Odası, Yatak Odaları, Yatak Odası Modelleri – İder Mobilya

Yorum Yaz