Kıyafetlerinizi nasıl onarabilirisiniz ?

Kıyafetlerinizi nasıl onarabilirisiniz ?

PAMUK VEYA YÜN MÜ?

Pmuğu, keteni ve ipeği y d yünü tnımk için kullnıln en iyi yol şudu r: kumştn ufk bir prç kesilir, sonr bir mum levinde bir bir ykılır iplikler. Yün ve ipek güçlükle ynr, ve etrf grip bir ynmış boynuz y d tüy kokusu slrk, küçük bir kömür meydn getirirler; pmuk, keten v.s. gibi bitkisel iplikler kolylıkl ynr, ne rtık, ne de koku bırkır.

PAMUK MU, BEZ Mİ?

Bez ile pmuk rsındki frkı bulmk vey bezin niteliğini nlmk üzere şu denemeleri ypın :

Bez üzerine dmltıln bir dml su çbuck yyılır ve uçup gider.

Bezi yırtmk zordur ve yırtıldığı zmn düzgün ve yyvn bir kenr bırkır.

Bez üzerine dmltıln bir dml gliserin sydmlşır ve bez trfındn çbuck içilir. Pmuk ise,, gliserini içmez, kumşın üzerinde civ gibi yuvrlnır.

Mendil vey bşk şeyler skın ldığınız zmn, gerçek bez olup olmdıklrını nlmk için, prmğınızın ucunu oısltm ve bstırın kumşın üstüne. Eğer su hemen içilirse, bezdir bu; yok eğer pmuks, suyun kumş geçmesi birkç sniye sonr olur.

[cption id="ttchment_51456" lign="lignleft" width="429"] Uzun kollu elbise modelleri[/cption]

DİKİŞ ve ONARIM :

İğneleri Sivriltmek İçin :

Kimi zmn evde ylnız bir tek dikiş mkinesi iğnesi klır ve onun d ğzı körleşmiştir. Bu iğneyi yeniden kullnılbilir hle getirmek için, dikiş dikiyormuş gibi ypın, m kumş yerine, pürtüklü trfı yukrıy gelmek üzere, zımpr kâğıdı kulnın. Sonuç şşırtcktır sizi.

Teyel Ypmk İçin :

Koyu renk kumşlrı, beyz renk iplik ve beyz renk kumşlrı d koyu renk iplikle teyelleyin.

Dikiş Mkineniz:

Dikiş mkinenizin iyi bir temizlemiye ihtiycı olduğu zmn bütün hreketli kısımlrı gzl yğlyın; sonr yrrsız bir kumş lıp hızlı hızlı dikin. Dh sonr, gzın geri kln kısmını silmek için yumuşk bir kumş vey güderi lın. Mkinenizin çok dh iyi çlıştığını görerek şşırcksınız.

Yğlnmsı gerektiği zmn, iyi bir mkine yğı kullnın. Yğlndıktn sonr, bir kurutm kâğıdı dikmek ihtiytlı bir hreket olur, böylece fzl yğı lmış olursunuz, eksi tkdirde kumşlrınız lekelenir.

Çorp onnmı:

Çorplrı yeni yünlü iplikle onrmyın. İlk yıknmd iplik çeker ve ymdığımız yer yeniden çılır. Onrım için kullncğınız yün ipliği, çekmesi için, beş dkik su buhrın tutun.

Çorplrı Onrmk İçin :

Çorbın içine ynmış bir mpul sokun. Işık size deliği ve ym yerlerini gösterir, işinizi kolylştırır.

Örgü İçin Bir Tvsiye :

Toplnck bir sır kçık ilmiğiniz vrs, bu örgü için kulllndı ğımz şişten dh küçük bir numryı kullnın ve ilmikler toplndıktn sonr sıl şişe lın.

Çmşır Sıkm Mkinesi:

Çmşır yıkm bittikten sonr, çmşır mkinenizin sıkm silindirlerinin kururken birbirine ypışmsın engel olmk üzere, rlrın onlrın boyund bir krton koyun. Ve bilhss çmşır sıkm kısmıyl işiniz bittiği zmn, onun üstündeki bsıncı zltmyı unutmyın skın.

Ayrıc sıkm kollrının üzerine bir y d iki kt beyz lstik boysı çekerek onlrın ömrünü uztbilirsiniz. Silindirler kuru ve çok temiz olmlıdır. Kullnmdn birkç gün önce kurutun onlrı, çok dh güzel olur.

Yorum Yaz