Gül Şehri Isparta

Geçtiğimiz Mayıs sonunda, Nar Gourmet, Yemek Sanatları Merkezi (YESAM) ve Bora Jet’in katkılarıyla düzenlenen gurme lezzet turlarının ilk durağı olan İsparta’daydım. Gül kokusunun peşinde hem birçok lezzet tattım, hem de bu özel çiçeği daha yakından tanıdım.

Bana anneannemin kokusunu hatırlatan gül, en sevdiğim çiçeklerden biri. Favori parfümlerimden birinin kalp notası gül, cildime her gece uyguladığım temel bakım gül yağı, en sevdiğim reçellerden biri gül reçeli… Gülün hayatımda hep bir şekilde yeri vardı ama onunla hiç bu kadar yakınlaşmamışım. Mesela bir gül tarlasına dalıp gül toplamayı hiç aklımdan geçirmemiş, onların içinde yuvarlanmayı hayal bile etmemiştim.

Gül şehri İsparta’nın kültürel ve tarihi dokusunu tanıtmak amacı ile düzenlenen “Aşkın Sembolü Gül’e Uzanmak” konulu kültür turu, 29-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Havanın buza kestiği, sanki Haziran değil de Ekim geliyormuş gibi hissettiren o günlerde… Bu sene geciken yazın payı olduğu kadar, çıktığımız yüksekliklerdeki yayla havasının da etkisi vardı bu soğukta. Neyse ki seyahatin son saatlerinde de olsa güneş yüzünü gösterdi.

Yolculuğumuz Türkiye’nin ilk ve tek özel bölgesel havacılık şirketi olan Borajet’in Antalya seferiyle başladı. Konforlu bir seyahatin ardından, kalacağımız otelin bulunduğu, Burdur’a bağlı doğa harikası Ağlasun’a ulaştık. Otelimiz Sagalassos Lodge&Spa, Toros Dağları’nın yemyeşil doğasına tam tepeden bakıyor ve hepimize “buraya kimseye haber vermeden kaçıp günlerce kalmalı” hayalleri kurduruyordu.

Bugüne dek hiç Burdur’da tatil yapmayı düşünmemiş olabilirsin; ama yemyeşil bir doğanın ortasında güzelce dinlenmek ve oksijen depolamak istiyorsan, bu konforlu oteli alternatiflerin arasına almanı öneririm. Uzun yürüyüş parkurunda gezintiye çıkabilir, dağ bisikletiyle civar köyleri ve pazarları gezebilir, otelin ücretsiz servisiyle Sagalassos Antik Kenti’ni keşfedebilirsin.

Mutfağındaki yerel ve sağlıklı lezzetler bir başka mutluluk sebebi, iki kişilik kaçamaklar için de ideal! (Sagalassoslodge.com)

GÜLÜN İZİNDE… Ağlasun’un yedi kilometre kuzeyinde yer alan Sagalassos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. Şehrin bin yıllık tarihini anlatan eserlerle dolu Yukarı Agora (meydan)’da yürüdüğünde, tarihe de bir yolculuk ediyor ve burada yaşayan eski insanların nasıl bir hayatı olduğunu hayal ediyorsun. Burayı 300 yıl önce keşfeden Fransız gezgin Lucas’ın neden bölgeye hayran kaldığını anlamak zor değil.

Gelelim bölgenin sembolü hâline gelen ve sadece burada yetiştirilen Damask(Rosa Damascena) güllerine: Gazeteci ve Yemek Kültürü

Araştırmacısı Aylin Öney Tan’ın rehberliğinde, bu müthiş çiçeğin hayatımızdaki yerini daha iyi anladım. Farklı üretim yöntemleri uygulayan dört ayrı gül fabrikasını gezdiğimiz tur boyunca, gül yağı ve gül suyu yapımını izleyip bilgi aldıktan sonra, geceleri kokusunu içime çekerek cildime uyguladığım gül yağının her bir damlasına duyduğum aşk arttı. Gül bahçesinde, güllerin kokusunun doruk noktada olduğu sabah saatlerinde yaptığımız gül haşatı ise inanılmaz bir deneyimdi. Topladığım gül yaprakları, İstanbul’a dönüşümde (onlara hiç kıyamasam da!) reçele dönüştü. insanlık tarihi kadar eski bir geçmişi bulunan gül, gerçekten de tüm çiçeklerden farklı olarak, biz kadınların hayatında trendlerle sınırlı olamayacak bir yere sahip. Kullandığımız birçok kozmetikte, parfümde, cilt bakım ürününde onun ayrı bir yeri var. Tedavi edici özellikleri olduğu isebir sır değil. Batı dünyasının Anadolu’dan tanıdığı Damask gülleri sayesinde,

Türkiye gül yağının en önemli üreticilerinden birisi hâline gelmiş durumda. 19. yüzyılın sonlarından beri gül yetiştirilen İsparta’da üretilen gül reçeli, gül yapraklı lokum, gül yağı, gül suyu ve çeşitli kozmetik ürünleri yurt dışına da ihraç ediliyor.

Kahvaltılarımıza lezzet katan gül reçellerinde ise Nar Gourmet’in imzası vardı. Bu nefis reçel, özel olarak reçellik yetiştirilen İsparta güllerinin iç açıcı, yoğun kokusunu taşıyor. Tamamen geleneksel yöntemlerle, güllerin narin yaprakları incitilmeden toplanıyor ve yine geleneksel yöntemlerle reçele dönüştürülüyor. (Nargourmet.com)

Gerek tarihi gerekse mutfak kültürü açısından zengin Anadolu coğrafyasına devam edecek YESAM kültür turlarında sırada, Ekim ayında düzenlenecek Safranbolu turu var. Detaylı bilgi için 444 4 287 numaralı telefonu arayabilir veya Yemeksana tlari.org adresinden bilgi alabilirsin.

Gül Şehri Isparta Resimleri
Isparta » isparta nereler gezilir, isparta nereler görülür
Müzeler: Isparta Müzesi, Uluborlu Müzesi, Yalvaç Müzesi Isparta Tatil - Mekan Tatil Yerleri – Tarihi Yerler – Tur Firmaları Isparta İli TanıtımıIsparta’dan gül manzaraları XV | Resimler. Isparta Haber, Isparta haberleri, Isparta Şehir Haberleri, Isparta

Yorum Yaz