SELİNA DOĞAN ÖZUZUN

KA-DER Eski Başkanı Çiğdem Aydın, kadın milletvekili adayları sayısının artışını şöyle değerlendiriyor: “Bu sene adaylık sürecinde olumlu bir gidiş olduğunu söyleyebilirim, hem aday adayı olanlar, hem de listeye girenler arttı. Ama hala seçilebilir yerlerde yeterli değil. Genel Meclis aritmetiğine baktığımızda yüzde 15’i buluruz ama niyetimiz yüzde 20’ydi. Listelerde benim gördüğüm temel sorun kadın hareketinden gelen aday adaylarının tercih edilmemiş olması. Bu çok büyük bir eksiklik. Niyet iyi ama kadın bilinci yeterli değil.”

Bütün bu yarışın içinde hayatın her türlü meselesine kafa yoran genç milletvekili adaylarımızdan birkaçını yakaladık ve soluklandırıp sohbet ettik.

SELINA DOĞAN ÖZUZUN

CHP İstanbul 2’nci Bölge Millalvekili Adayı

PASKALYA SÜRPRİZİ, FARKLILIKLARIN SAVUNUCUSU

CHP’nin bu seçimlerdeki en hoş sürprizi Sglina Doğan Ozuzun. Yıllarca içinde yer aldığı sivil toplum mücadelesi onu ikinci bölgenin tepesine kontenjan adayı olarak taşıdı: 17 aylık oğlu Deran’ı bile bazen seçim gezilerine götün yor. Eyüp-Kağıthane hattında koştururken Beşiktaş’ta kafede yakaladım Selina Doğan’ı. Nötre Dame De Si Lisesi, Galatarasay ve Bilgi üniversitelerinde geçen öğreı cilik yıllarının ardından hep dışlanan, zorlanan, ötekileş-tirilen grupların sözcüsü, hak arayıcısı olmuş. Harika bir sarı pelerin ve krem rengi şık bluzla kafeye girdi ve sohbete başladık.

3K: Yemin edeceğiniz gün ne giyeceksiniz?

SELİNA DOĞAN ÖZUZUN: (Gülüyor) Benim pek düşünmeye vaktim olmuyor bu aralar ama çevremde herkes bu meseleyle meşgul. Çok sıradan ve sıkıcı olmaz, onu söyleyeyim. Bir sürpriz yaparım mutlaka.

3K: Adaylık sürpriz oldu mu peki?

S.D.O.: Evrakımı istedikleri gün Paskalya’ydı ve bütün aile bir aradaydık. Çok coşkulu oldu, heyecanlandık tabii. Hayatımı hemen organize etmem gerekti. En çok da oğlum Deran’ın düzeninin bozulmaması için çaba sarf ediyorum.

Ailem de eşim de destek oluyor, sağ olsunlar.

3K: Kadın vekiller Meclis’te farklı bir dayanışma sergileyecek mi sizce?

S.D.O.: Toplumun yarısını kadınlar teşkil ediyorsa, bunun TBMM’ye de diğer bütün toplumsal mecralara da yansıyor olması gerekir. Son yıllarda iktidarın kadına bakışı, onu “kadın kimliği”yle bir yere koyar şekilde. “Kadın çocuk yapsın, kızlı-erkekli yurtlarda kalınmasın” gibi bazı söylemlerle kadını belli noktalara hapseden bir söylem gelişti ve kadınların bunu kırması zorunluluktu. Ama bu mücadeleyi sadece kadınların vermesi doğru değil. Erkeklerin de özellikle günlük hayatın içindeki şiddet dilini yok etmek için çalışması gerekli.

3K: Türkiye’de farklı yetişmiş olmak, dini azınlığa ait olmak ne tür bir güç veriyor size?

S.D.O.: Ben azınlık kelimesini hiç sevmiyorum. Ama yerine koyacak kelime de bulamıyoruz. Sonuçta sayısal bir tanımlama benim için. Ben değil ama benden iki önceki kuşak kocasız, babasız kalarak yetişmiş. Hep koruma altında tutmuşlar. Dolayısıyla bu toplumlarda kız çocuklarının özgürleşmesi biraz daha geç oluyor. Hem kendi kültürünü korumak için hem de zorluklar, kötülükler yaşadıkları için biraz daha içe kapanık oluyorlar. Ama ben hep çok kültürlü ortamda yaşadım. Görevim de benim kadar şanslı olmayanların sesi olabilmek; Meclis’te bunun için çalışacağım. Daha az derdini anlatabilenlerin, daha güçsüz olanların, dışlananların, ayrımcılığa uğrayanların sözcülüğünü yapmaya gayret edeceğim. Nefret suçları üzerine çalışacağım. 3K: CHP çok uzun yıllar Ermeni toplumuyla mesafeliydi. Sizin varlığınızla birlikte artıkyeni bir dönem diyebilir miyiz? S.D.O.: Geçmişte CHP’yle azınlıkların yaşadığı olumsuz olayları inkar etmemiz mümkün değil. Ama artık geçmişe bakmamak lazım. Sayın Genel Başkan’ın da söylediği gibi yeni bir sayfa açmak lazım, yeni bir söylem lazım. Benim adaylığım da bunun en önemli göstergesi. Seçim bildirgesinde “Eşit yurttaşlık, çoğulcu demokrasi” diyoruz. Dolayısıyla Ermenilerin de artık güvenmesi lazım. Diaspo-ra’dan da tebrikler aldım. Onların da beklenti ve talepleri var. Vatandaşlık bağları olmasa da hala gönül bağları var. Buna cevap verecek bir yol bulmalıyız.
CHP’nin Ermeni asıllı adayı Özuzun: ‘Bana da sürpriz oldu’ haberi … 3KModa

SELİNA DOĞAN ÖZUZUN Resimleri
SELİNA DOĞAN ÖZUZUN

CHP’de Selina Özuzun Doğan sürprizi – Sözcü Gazetesi 3KModa

SELİNA DOĞAN ÖZUZUN

CHP’nin Ermeni Asıllı Adayı Selina Özuzun: “Birinci Sıra Bana Da … 3KModa

SELİNA DOĞAN ÖZUZUN

Yorum Yaz