Doğuma Hazırlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Destek, annelerin en önemli ilacı

İki çocuk sahibi bir anne olarak, düşünüyorum da annelerin desteğe ne kadar da çok ihtiyacı var. Mümkünse eşinizin ve ailenizin desteğine…

Bir kere öncelikle hamileliğinizde yeterince desteklenirseniz, bu dönemi çok rahat geçirebiliyorsunuz. Rahat ve mutlu bir hamilelik için daha fazlasına ihtiyaç var elbette. 54. sayfamızda bu konuda ayrıntılı bir haber sizi bekliyor.

Peki, ya doğum! Anne adayı sağlıklı ve coşkulu bir doğum için hamilelik boyunca doğuma mutlaka hazırlanmalı, ama aslında doğum ekibinin de desteği bu noktada çok önemli. Doğumun esas kahramanları anneler de olsa, o muhteşem anların yardımcı oyuncuları arasında önemli rollerden biri de ebelerin. Belki de yüzyıllar boyunca doğum, onların desteği ile sorunsuz ve rahat gerçekleşmedi mi?

Doğuma Hazırlığı Nedir? Nasıl Yapılır? Resimleri
Ne kadar da kutsal bir meslek. Şahit olduğu her bir doğumda yepyeni deneyimler ve duygu yoğunluğu yaşayan Ebe ve Doula Zeliha Erdoğan da, doğum yaptırdığı annelere başından sonuna kadar birebir destek veren profesyonel ebelerden… Onun heyecan veren pozitif doğum hikayelerini artık bu aydan itibaren dergimizde okuyabileceksiniz. Yeterince desteklenen anne adayları için, sezaryen sonrası normal doğum da mümkün. Bu konuda uzmanların önerileri ve annelerin deneyimlerine yer verdiğimiz haberimiz, ikinci ve üçüncü doğumunun normal olmasını hayal edenler için. Doğum sonrası bebekle karşılaşılan o eşsiz anlarda vakit kaybetmeden yapılması gereken ilk şeyi hepimiz biliyoruz: Emzirmek. Elbette başarılı bir emzirme için de anneler bebeğin doğduğu ilk saatlerde, sağlık personeli tarafından sıcağı sıcağına desteklenmeli ve bilgilendirilmeli. Emzirme Haftası’na özel hazırladığımız haberimiz, yeni anneleri aydınlatıcı ve cesaretlendirici bir içeriğe sahip.

Hangimizin hayatında her şey mükemmel gidiyor ki?

Belki de önemli olan pozitif olmayı başarabilmek. İşte iş hayatıyla ilgili küçük yaştan beri mükemmeli yakalamış olan sevgili Ece Erken tam da böyle biri. Hamileliğinin başından itibaren eşinin desteğini belki hiç göremedi, ama ailesinin desteği ve kendi çizdiği yolda şimdi hem çok mutlu bir anne hem de çok mutlu bir çocuk yetiştiriyor. Onun hikayesi, biz annelere güçlü olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Çocuklarımızın sağlığına hepimiz çok önem veriyoruz. Özellikle büyük şehirlerde okul döneminde sık sık hastalanan çocuklarımızın okula devam sürecini nasıl yönetmemiz gerektiği ile ilgili kimi zaman bocalama yaşayabiliyoruz. Aramıza yeni katılan yazarımız değerli Dr. Gülnihal Şarman, bu noktada bize ışık tutuyor.

Sevgiyle kalın, kendinize ve ailenize çok iyi bakın.

Yorum Yaz