NİHAL AĞCA

NİHAL AĞCA

MHP İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili

“Siyaset, hatırlayabildiğim ilk hayalim, yaşındayım ve bu hiç değişmedi. Hep milletvekili almak istiyordum” diye başlıyor sözlerine. Adana’nın Kozan î|îçesinden çıkıp ÖSS sınavlarında Türkçe birincisi olarak girmfti ODTU’ye. “ODTÜ ve MHP’yi en doğru düzlemdebirleştirebildiğimi düşünüyorum” diyor Nihal Ağca. BanWci kökenli,\Finans-bank, Citibank gibi kuruluşlarda şube müdürlükleri yapmış. iki çocuk annesi, üstelik onları bin syr£Sir tek başına büyütüyor. Klasik müzik dinlemeye bayılıypr.

3K: Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

NİHAL AĞCA: Çok büyük sevgi ve ilgi görüyorum. MHP dışarıdan kadın adaylara mesafeli gibi algılanan raTLparti ama içinde çok güçlü isimleri var. Kadın vekilleri de çöfe çabuk sahipleniyor. Sayın Meral Akşener Türk siyasetinin en etkili isimlerinden. Sayın Ruhsar Demirel, Sayın Zuhal Topçu çok önemli figürler. Babam da MHP’liydi ve beni böyle yetiştirdi. Bakınca benden hep güçlü olmamı beklediğini görüyorum. Burada olmam lazımdı, bir şeylere dokunmam ve geliştirmem gerekliydi. Bir köyün kahve toplantısını unutamam: içerideki tek kadın bendim. Ve örgütümüze, partililerimize de sitem ettim. “Nerede eşleriniz, kızlarınız, kız arkadaşlarınız? Onları da getireceksiniz artık” dedim. Partimiz içinde duyarlılık yaratmaya çalışıyorum. Bir sonraki adımda kızlarını, eşlerini de parti toplantılarına getirmelerini sağlamaya çalışıyorum, ikinin biri biziz. Buralarda da olmamız gerekli.

3K: Yıllarca iş dünyasında yer aldınız. Kadın olarak son yıllarda gerilediğimiz hissine kapılıyor musunuz?

N.A.: Tabanda gerilediğimizi düşünüyorum. Beyaz yakalılara, eğitim seviyesi yüksek kişilere baktıkça, kadın meselesinin çok konuşulduğunu fark ediyoruz. Yurt dışında da çok ileri bir noktada. Ama halkın kadına bakışında gerileme görüyorum. Çünkü günlük hayat içindeki şiddet dili, alt tarafta bir şeyleri tetikledi. Finans sektöründe kadın ağırlığı çok belirgin desek de sosyal hayatta kademeli bir gerileme ve evlere çekilme görüyoruz. Ben biraz da bunu değiştirmeye talibim. Yıllarca şube müdürlüğü yaptım.

Oraya kadar kadın olarak çok iyi yükselirsiniz. Ama bir kademe üstü neredeyse tamamen erkektir. Ve hep aynı hissi taşırsınız, “Buraya kadar mı yani?” Ben kadın meselesinin şiddet konusunun dışına çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Konuşacağımız kadın konusu bunları içermeli.
Mesele sadece kocasından şiddet gören kadın değil – Milliyet.com.tr 3KModa

NİHAL AĞCA Resimleri
NİHAL AĞCA

Nihal Ağca (@nihal01) | Twitter 3KModa

NİHAL AĞCA

Yorum Yaz