Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur?

BERİL BAŞARAN Kimdir?

Artebel imtiyaz Sahibi & Başaran Hokling Yönetim Kurulu Üyesi

İş kadını kimliğini hem kendi şirketi Artebel’ de hem de sahibi oldukları Başaran Holding bünyesinde sürdürmek, aynı zamanda harika bir anne ve iyi bir eş ve en önemlisi güçlü bir kadın olmak, başarıya odaklı bir yaşam sürdürmek, iş kadını Beril Başaran’ı tam olarak anlatıyor. Dost, güvenilir, sade yaşam tarzıyla herkese örnek olan ve çok başarılı bir kadın.

İş hayatınızda bugüne kadar neler yaptınız?

Çalışma hayatıma bankacılıkla başladım, altı sene çalışıp iki sene aradan sonra kızım Mina dünyaya geldi. Çukurcuma’ da bir yıllık geçmişi olan bir mobilya firmasının ortağı olarak tekrar iş hayatına atıldım. Mobilya üretim, antika aydınlatma ithalatı üzerine AUTEHTIC HOUSE & UGHTING firmasını yaklaşık 10 yıl kadar iki ortağımla birlikte yürüttük. Son on beş yıldır Bebek’te kendime ait ARTEBEL DESIGN isimli tasarım, dizayn firması sahibiyim.

Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur? Resimleri
Çalışan kadın olmak size ne kazandırdı?

Daha geniş bir yelpazeden hayata bakıyor olmak. Daha fazla sorumluluk almakla birlikte, zorluklarla daha kolay baş edebilme gücü…

Başaran Holding sizin aile şirketiniz, aktif olarak bulunuyor musunuz?

Başaran Holding yönetim kurulu üyeliği yanı sıra; holdinge ait hemen hemen tüm projelerin içinde yer almaktayım. CMB Yachts’ dan mobilya grubuna, fuar organizasyonları bana bağlı çalışmakta. Bodrum Ramada ve Trabzon Ramada’nın tüm tasarım ihtiyaçları ARTEBEL DESIGN üzerinden hayata geçirildi. Başaran Holding’in merkez yönetim ofisi de yine ARTEBEL tarafından gerçekleştirildi. Kendinize bir firma kurma fikri nasıl oluştu?

Tasarım her zaman ilgi alanım oldu, bunun sonucunda kendime ait bir firma kurmam kaçınılmazdı, ilk zamanlar mobilya ve aksesuar üzerine yoğunlaşıp, devamında kişiye özel projeler ev, ofis, tekne geldi. Bu dönemde ise; otel projeleri, mega yatlar ve özel jet projelerini yürütmekteyiz. Dünyaya kadın gözüyle bakmak nasıl bir olgu?

Kadın gözü her zaman daha detaycıdır, ayrıntıyı fark eder. Bu yüzden kadın gözü her zaman gerekli ve önemlidir. Kadın olmak bir ayrıcalıktır.

Anne olmak ile iş kadını olmak arasındaki ayrımlar neler?

Anne olmak hiç bilmediğimiz ve bitmeyen bir meslek aslında… İş hayatında bir proje alırsınız, doğru yapma gayretiyle ilerlersiniz, sonucunda manevi bir haz ve biraz

da para sizi tatmin edebilir. Annelik ise bambaşka bir olgu… Emek, sabır, karşılıksız sevgi ve bitmeyen bir özveri.v Kadınlar günü size ne ifade ediyor?

Kadınlar Günü kadınlara verilmiş hakların hatırlatılması adına önemli bir gün; ancak önemli olan uygulamada neler yapıldığı… Kadına şiddetin ve tacizin en fazla yaşandığı ülkelerin başında gelmek bana acı veriyor. Her şeye rağmen umudu kaybetmemek gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal hayatınız da neler yapıyorsunuz, yardım dernekleri ile çalışmalarınız oluyor mu?

Ailemle vakit geçiriyorum. Çocuklarım büyüdüğü için ayrı ayrı paylaşımlar yapmak gerekiyor bazen. Ne var ki; fırsat buldukça sinema, konser ve tiyatroya gidiyorum. Yardım dernekleriyle zamansızlıktan faal olarak çalışamıyorum. Ancak her fırsatta dışarıdan destek veriyorum.

Kıyafet seçimlerinizde yardım alıyor musunuz, modayı takip eder misiniz?

Güncel modayı takip ediyorum. Kıyafet seçimlerimde herhangi bir yardım almıyorum, seçimler tamamen kendime ait… Bundan keyif alıyorum. Az ve öz olsun diyorum, sade ve şık giyinmeye çalışıyorum.

Sizce kadının gücü nerden kaynaklanıyor?

Kadın anaçlığıyla doğuştan gelen bir özel güce sahiptir. Bunun çok büyük avantajı olduğunu düşünüyorum. Dünyaya bir birey getirmek, onu büyütmek, ona öğretmek

o kadar büyük bir güç ki.

En sevdiğiniz aksesuarınız nedir?

Aksesuar kullanmayı seviyorum; özellikle kullandığım bir aksesuarım yok; ama mutlaka her kıyafetimde ona uygun bir aksesuar seçerim. Bunun kıyafeti zenginleştirdiğine inanıyorum.

Sizin hiç bilmediğimiz bir yönünüz var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

Deniz ve tekne vazgeçilmez tutkumdur diyebilirim. Her fırsatta kendi teknemizde ailemle ve dostlarımla olmak vazgeçilmezim.

Yorum Yaz