ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE

Kreatif direktörlük, fotoğrafçılık ve modellik yapan, her deneyimini bir sonraki işine en iyi haliyle yansıtan Zanita yaşadığımız sunum dünyası içinde kişiliği ile fark yaratıyor!

Zanita yılında bloğuna başladığında da zaten Avusturalya’da fotoğrafçılık ve modellik yapıyordu. Yani en başından beri moda fotoğrafçılığı ve artık daha da üzerine düştüğü kreatif direktörlük alanlarında etkindi. Bugün geldiği noktada ise Louis Vuitton, Jimmy Choo, Ralph Lauren ve Swarovski gibi isimlerle çalışıyor. Biz de Swarovski ile yaptığı son işbirliğinden ve marka, blogger, alıcı üçgeni gibi konulardan açtık sohbeti. Tabii bir de Zanita’nın objektifin ardında ve merceğin önünde geçen yoğun tempolu, dinamik hayatından!

İstanbul’u ziyaret ettiğini biliyorum. Bana biraz tecrübelediğin İstanbul’dan bahseder misin?

İstanbul’u gerçekten çok seviyorum! Tekrar geldiğinde yapacağım ilk şey, yine Four Seasons Sultanahmet’e giderek aperatifleri atıştırırken, arkada ezan sesine karşı gün batımını izlemek olacak. Bu yalnızca manzaranın büyüleyiciliği değil, Sultanahmet Camii ve Aya Sofya’nın arasında yankılanan çağrı da beni oldukça etkilemişti! Hayatım boyunca asla unutamayacağım bir an. İstanbul’u şimdiye kadar iki kez İstanbul ziyaret ettim ve her ikisinde de Çemberlitaş Hamamı’na uğradım. İstanbul’un kalabalık cadde ve sokaklarından sonra benim için her zaman güzel bir kaçış oldu. Bence İstanbul gerçekten gökkuşağı gibi renkli bir şehir!

Fotoğrafçılık, modellik ve bunun yanında kreatif direktörlük yapıyorsun. Aynı zamanda her gün güncellenen bir bloğun da var. Çok yönlü bir insan olmanın negatif ve pozitif tarafları nelerdir? Tek bir başlık altında çalışmak; örneğin bir işte yalnız modellik yapmak ya da fotoğraf çekmek seni ne kadar tatmin ediyor? Dikkatimi çok uzun süre aynı şey üzerinde toplayamıyorum zaten. Bu yüzden yaptığım işlerde rollerimin sürekli değişmesi, kişiliğimi oldukça tatmin ediyor. Negatif tarafı ise yalnız tek bir branşa yoğunlaşamadığım için her bir alanda yeteneklerimi geliştirmem çok zaman alıyor. Ama şimdilerde modellikten ziyade fotoğrafçılığı tercih ediyorum çünkü modellik yaptığım zaman ortaya çıkacak sonuç benim kontrolüm dışında gelişiyor. Bir de 10 yıldır kendi yüzümü görmekten biraz sıkıldım artık!

2008 yılında bloğuna başladığın zaman sosyal medya bugün olduğu kadar hayatımızın içinde değildi. Bugün bu dünyada yaşanan gelişmelerin yansımalarını nasıl değerlendiriyorsun? Sence gelecek, Generation Online neler getirecek?

Bence yansımaların en büyüğü paylaşımlardaki çeşitlilik oldu ve olmaya da devam ediyor! Bu çeşitlilik de beraberinde daha çok katılımcıyı getiriyor tabii. Günümüz dijital dünya idolleri bence gelecek, Generation Online’ın kendini ilerde nasıl ifade edeceğinin habercisi. Bir kişilik ya da bir marka geliştirmek ve bunun paylaşımını dijital komünikasyon ile yapmak.

Biraz televizyon macerandan bahseder misin?

Entertainment kanalında yayınlanan “Fashion Bloggers”ta yer almıştın.

Fashion Bloggers programı oldukça doğal gelişen bir süreç oldu. Zaten diğer bloggerlar ile sürekli bir iletişim ve paylaşım halindeyiz.

O yüzden herşey kolay ve hızlı gelişti. Ama sonrasında televizyonu hiç düşünmedim.

Yeni bir markayla çalışırken araştırma sürecin nasıl ilerliyor merak ediyorum. Nereden başlıyor, markayı nereye kadar takip ediyorsun?

Oldukça doğal bir süreç oluyor. Medya, sanat müzik, insanlar çevremdeki hemen hemen herşey bana ilham veriyor ve bütün bu ilhamlan da çalışma sürecine dahil ediyorum. Her zaman herşeyi, herkesi kovalıyorum bir müşteri ya da proje olmasa bile birşeyin peşinden gitmek ve onu takip etmek içimden gelen bir şeyi
Swarovski ile Sonbahar-Kış 16/17 işbirliğin süresince modellik, fotoğrafçılık ve kreatif direktörlük yaptın. Sen ve Swarovskl arasında ne gibi ortak noktalar var?

Konu stil ve hayat tarzına geldiğinde, birbirlerine olabildiğince yakın durmalanndan yanayım. Benim oldukça sakin bir stilim olduğu için Swarovski’nin parıltılı ve ışıltılı parçalarıyla üzerimde yarattığı kontrast bence harika görünüyor.

Swarovski’yi hangi üç kelimeyle tanımlarsın?

Işıltı, ruh ve yaratıcılık. Swarovski inanılmaz formlarda, zamansız parçalar tasarlıyor. Bu proje süresince bir çok büyüleyici loka&yonda,
inanılmaz çekimler yaptık. Fikir paylaşımlan ve üretkenlik anlamında da benim için oldukça keyifli bir deneyim oldu.

Gamze Biran ile yaptığınız çekim nasıl geçti? Biraz Swarovskl’nln bloggerlar İle İlgili projesinden bahseder misin?

Gamze’nin o kadar güzel bir yüzü var kil Bunun yanında çoğu blogger gibi, hangi açıdan nasıl göründüğünü çok iyi biliyor. Swarovski ile yaptığım herşey benim için harika bir tecrübe oldu. Bir çok farklı ülkeden, birbirinden farklı bir çok yetenekli isimle çalışmak beni çok gururlandırdı!
Son olarak marka, blogger ve müşteri üçgenini nasıl gördüğünü anlatır mısın?

Bloggerlar marka ve müşteri arasına daha önce hiç görülmemiş bir yakınlık getirdiler. Bugün yaşanan iyi, kötü herşey sosyal medyada anında binlerce insanla paylaşılabiliyor. Bunun yanında bloggerlar markaların pazar sunumlarını da tamamen değiştirdiler. Artık sunum daha birey odaklı gidiyor, ki bu da yakınlığı daha da arttırıyor. Bu durumun negatif ve pozitif oluşu, duruma bakan kişi ve algısıyla ilgili o yüzden tek ve kesin bir yargıya varmak zor. Fakat bugün trend bu.

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE Resimleri
ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_4.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_11.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_37.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_23.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_34.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_31.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_15.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_19.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_5.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_2.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_0.jpg

ZANITA WHITTINGTON OBJEKTİFİN ARDINDA MERCEĞİN ÖNÜNDE_3.jpg

Yorum Yaz