MUTFAKTA YARATICILIK İÇİN İLHAM KAYNAKLARI

EN İŞTAH AÇICI MALZEME

Balık sosu! Oldukça iştah açıcı olan umami tadıyla, yiyecekleri Parmigiano Reggiano kadar lezzetli yapar. Yalnızca Asya’ya özgü yemeklerde kullanmak için değil, çorbalara lezzet katmak için ve tuz yerine de kullanabilirsin. Köftenin içine de birkaç tatlı kaşığı ekle.

ORGANİZE OLMAMI SAĞLAYAN MUTFAK ARACI

Mutfak askıları. Yemek pişirirken iyi organize olmamı sağlayan bu askılara tencere, tava ve diğer mutfak eşyalarımı asıyorum. Çünkü ihtiyacım olan şeyi anında bulamadığımda tüm ilhamım kaçıyor. —Amanda Cohen; Şef ve New York’taki Dirt Candy restoranının sahibi

HAZIRLADIĞIM EN YARATICI YEMEK

Altı arkadaşım bir anda çıkageldi. Bir saat kadar kısa bir süre içinde birbirinden güzel malzemeleri bir araya getirerek, -sirke ve tereyağıyla pişirilmiş tavuk, sebze, salata ve hatta bir de tatlı- durumun üstesinden geldim ve bir daha asla beklenmedik misafirlerden korkmadım.

MUTFAKTA YARATICILIK İÇİN İLHAM KAYNAĞIM

Bana göre ilham, hiç beklenmedik yerlerde bile ortaya çıkabilir: Basketbol sahasında, bahçede, plajda, vs. Sadece her şeye daha yakından bak, her şeyi kokla ve tüm bunları bir kenara not etmeyi unutma! —Richard Blais

ÖZEL TARİFLERE ULAŞMA YOLUM

Seyahat sırasında, yediğim tüm yemekleri not ettiğim bir yemek günlüğü tutarım. Eve döndüğümdeyse bu lezzetlerden bazılarını yeniden yaratmaya veya taklit etmeye çalışırım.

PİŞİRME TEKNİĞİMİ DEĞİŞTİREN ALET

Mutfak pürmüzü. Bunun yalnızca creme brûlee için kullanıldığını ve bu kadar masrafın gereksiz olduğunu düşünürdüm; ta ki son zamanlarda bir yemek kitabı çekiminde, bu aletin suşi yapmak üzere hazırlanmış ton balığı dilimlerini nasıl pişirdiğini görene kadar. Artık bu aletin bağımlısı oldum çünkü hem çok pratik, hem de çok lezzetli.

MUTFAKTA BİRDEN FAZLASINA İHTİYAÇ DUYDUĞUM ALET Zamanlayıcı. Mutfakta birden fazla yemek yapıyorsan; mesela ocakta sos ). 1 hazırlıyor, fırında sebze pişiriyor, diğer yandan da ızgarada kızartma yapıyorsan, bir şey unutma ihtimalin oldukça yüksek. Ben genellikle dört ayrı zamanlayıcıyı aynı anda kullanıyorum.

MUTFAKTA YARATICILIK İÇİN İLHAM KAYNAKLARI Resimleri
҉ ÇATI KATI mutfak ҉ Yaratıcı projeler,moda,dekorasyon ve DIY

Yorum Yaz