Yüz Yogası

Klç kslrını kuvvetlendirerek dh klkık ve şekilli popoy ship olbiliyorsk, ynı şey neden lın, ynklr, çene ve boyun için de geçerli olmsın ki? O zmn en doğl nti-ging yöntemi yüz yogsıyl form girmek için ler l m sırsı simdi yüzümüzde!

Bu syflrd geçtiğimiz y yüz germe için cerrhi ve cerrhi ldım. Kendisiyle yklşık bir st süren (yüz temizleme, yog pozlrı dışı estetik yöntemlerini msy ytırırken “cilde dışrıdn ve yüz msjıyl birlikte) tek senslık çlışmmızın rdındn deliksiz müdhle etmek yerine onu içeriden kuvvetlendirmek dokuz st uyuduğum bir gecenin sbhındki gibi dinlenmiş yüzde seçenekler rsınd” dedim ve o n kendime sordum: ifdesiyle yrıldım ynındn. Çene ve boyun kslrıms snki hm

“Vücudumun formd klmsı için hftnın en z üç günü vücutl yrım st koşmuşum gibi ğrıyordu! (Bu durum, çlışmnın egzersiz ypıyorum, peki ynı şeyi neden yüzüm için uygulmıyorum verimli geçtiğinin göstergelerinden!) ki?” Ardındn soluğu yüz yogsı eğitmeni Zeynep Şensoy’un ynınd

YAŞ ALDIKÇA GENÇLEŞİN

Bu rd belirtmeden geçmeyeyim, tıpkı vücut için yptığınız egzersizlerdeki gibi yüz yogsınd d klıcı sonuçlr için hftnın en z üç-dört günü istikrrl hreketleri tekrrlmnız gerek. Çok değil bir y sonrsınd değişimi net görebiliyorsunuz. Üç y sonrys, “voil”! Egzersizleri yprken cildin bütün ktmnlrı çlışıyor, dolyısıyl kn dolşımı ve hücrelere tşınn oksijen seviyesi rtıyor, böylece cilt toksinlerden rınrk ışıldıyor ve nemi dh iyi bsorbe ediyor. Yüz yogsındki pozlr, ynı zmnd koljen ve elstin üretimini tetikliyor, bu d kırışıklıklrın zlmsını ve cildin sıkılşmsını sğlıyor. Yüzdeki kslrı kuvvetlendirdiği için srkmlrı engellediğini söylemeye gerek yok herhlde. Yüz yogsının bşk bir güzel trfı d gün içinde kş çtm gibi istemsizce yptığınız mimikleri bir süre sonr kontrol edebiliyor ve olsı pek çok kırığın önüne geçebiliyorsunuz. Yüz yogsının ynı sır hth yog ve hmile yogsı eğitimleri de veren Zeynep Şensoy’dn bkın bşk neler öğrendim.

3K: Neden yüz yogsı ypmlıyız?

ZEYNEP ŞENSOY: Yüz yogsı, yş ldıkç gençleşmenizi sğlyn bir terpi. Prmklrl yüz germe, ks çlışmlrı ve cilt nliziyle yıllrın etkisini tersine çeviren bir yüz jimnstiği. Şöyle düşünün; beslenmenize dikkt etmeden, spor ypmdn selülitli bölgenize sdece selülit kremi sürerseniz fydsını görür müsünüz? Servet ytırdığınız kırışıklık kremleri de yüzünüzdeki kslrı kuvvetlendirmedikten sonr sdece kıs süreli, yüzeysel fyd sğlr. Yüz yogsı, yüzünüzdeki kslrın güçlenmesine, bu syede kırışıklıklrın zlmsın ve yeni kırışıklıklrın meydn gelmesine engel olur. Kremlere de rtık eskisi kdr pr vermeniz gerekmez.

3K: Hreketleri uygulrken dikkt edilmesi gereken noktlr neler?

Z.Ş.: Birçok öğrencim, “Kşlrımı kldırmk isterken gözümün etrfınd kırışıklık oluştu, dudk kenrı çizgilerimi çmk isterken ynklrım srktı” gibi şikyetlerle geliyor bn. Dolyısıyl yüz yogsını bir uzmnl öğrenmek çok önemli. Hem pozlrı doğru uygulmk hem de disiplinli çlışmyı sürdürebilmek için.

“YUZ YOGASIYLA ELMACIK KEMİĞİ BÜYÜMEZ!”

3K: Yüz yogsıyl yüzde nsıl değişiklikler elde etmek mümkün? Z.Ş.: Yüz yogsını kimse nedir, ne değildir diye nltmdığı için bzılrı onu evde ypıln bir estetik cerrhi olrk lgıldı. Mesel en çok ldığım sorulrdn biri elmcık kemiklerini büyütmekle lklı. Yptığımız egzersizlerin kemiklere, yüzümüzün şekline

BAKIM TAKVİYESİ

Yüzdeki fitness etkisini onlrl rtırmy ne dersiniz? Dolşımı hızlndırmk için hftd iki def yüzünüzü hsss peelingle ölü derilerden rındırın ve yüz için tsrlnn bu cihzlrl msj yprk kslrı hrekete geçirin.

ZEYNEP ŞENSOY KİMDİR?

Bir zmnlr o d plz kdınıydı. Ekonomist olrk bşldığı kriyer hytınd tnıştığı yüz yogsını, İngiltere’de Dnielle Collins yüz yogsı eğitmenlik progrmını tmmldıktn sonr profesyonel kriyere dönüştüren Zeynep Şensoy, iki sene önce kurumsl hyt ved ederek kendi mrks Yogdyog y kurdu.

Yüzümüzdeki kslrı çlıştırrk cildimizin srkmsını engelliyor, kırışıklıklrdn kurtuluyor, kendi doğl güzelliğimizi çığ çıkrıyoruz. Doğuştn gelen ntomiyi yüz yogsı gibi doğl bir yöntemle değiştirmek mümkün değil, iyi ki de değil. Çünkü herkes ship olduğu htlrl çok güzel.

3K: Bu hreketler düzenli ypıldığınd yüz germe opersyonlrın ve botoks, dolgu gibi uygulmlr lterntif olbilir mi? Z.Ş.: Ben yüz yogsını çok yrı bir sepete koyduğum için botoks

ve dolguyl krşılştırmk istemiyorum. Beslenmenize dikkt etmeden, spor ypmdn krın yğlrınızı opersyonl ldırmkl ynı şey bence bu işlemler. Bir trft yüz yogsıyl kendi eforunuzl, kslrınızı kuvvetlendirerek cildinize nefes ldırdığınız bir sens vr, diğer trft vücudunuz enjekte ettirdiğiniz ybncı bir mdde. Hngisini tercih edersiniz?

3K: Yüz yogsın erken yşt mı bşlmk gerek, yoks her yşt ttmin edici sonuç lınbilir mi? Z.Ş.: Erken yşt spor bşlyn bir beden düşünün; ks hfızsı geç yşt spor bşlyn birine göre dh kuvvetlidir. Am ileri-ki yşlrd spor bşlyn biri de zim ve sbırl çlışırs benzer ks kuvvetine erişebilir. Yüz yogsınd d kslrı çlıştırdığımız için ynı kurl geçerli. Cilt srkmdn, kırışmdn bşlmk en güzeli m sonr bşlnıls d kişi çlışkns sonr sonuç hep mutluluk verir.

EN HIZLI CEVAP VEREN BÖLGE BOYUN

3K: Yüz yogsıyl toprlnmyck bölgeler vr mı?

Z.Ş.: Toprlnmyck bölge yok, sdece dh uzun vdede cevp veren bölge vr. Nsıl ki krın ksı ypmk zordur, hem beslenmenize hem spor ypmy dikkt gerekir, yüzde de en zor kısım göz çevresidir, çünkü burd çok z ks vr ve bu kslr zyıf. En koly geri dönüşümü oln bölgeyse boyun ve çene kısmı. elle: Neredeyse tüm günü bşımız öne eğik şekilde kıllı telefonlrımız bkrk geçiriyoruz. Bunun olumsuz fiziksel sonuçlrını yüz yogsıyl engellemek mümkün mü? z.ş.: Geçen kış bir mkle okumuştum, “10 sene içerisinde hepimiz hindi boyunlu olcğız” diye uyrı veriyordu. Bu kdr öne doğru eğik boyunlr yrın boyun fıtığın d zemin hzırlyck. Elimizde telefonlr bulunms dhi gün boyu bilgisyr bşındyız. Ben evdeyken uznmış şekilde ekrn bkmy özen göste-

riyorum. Dışrıdyken de mümkün mertebe telefonumu göz hizm tşıyorum. Fotoğrfldıklrımız rsınd yer ln “zürf” pozu, boynumuzun rht etmesi ve kırışıklıklrın çılmsı için en temel pozlrdn biri.

YÜZ YOGASIYLA KASLARI TANININCA

3K: Yogdki beden-zihin ilişkisinin spi-ritüel etkisi yüz yogsınd d geçerli mi? Z.Ş.: İtirf etmek gerekirse yüz yogsın “Amn güzel görüneyim, kırışıklıklrım olmsın, cildim srkmsın” gibi klsik endişelerle bşlmıştım. Anck deneyim-leyince ve öğrencilerimdeki psikolojik etkilerini görünce benim için vzgeçilmez oldu. Sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, hepsi yüzümüzde. Sinirleniriz kşlrımızı çtrız, ğlrız gözlerimiz kısılır. Dışrıdn mimik çizgileri diye görünen bu kırışıklıklr slınd içimizdeki sinir sıkışmlrının yüzümüze ynsımsı. Yüz yogsınd örneğin ynk kslrını kuvvetlendirdiğimiz ileri seviye pozlrl dil kökünü de çlışıyoruz. Dil kökü klbe bğlı olduğu için, buryı çlıştırmk sdece ynk kslrını güçlendirmiyor, ynı zmnd sğlıklı ve sevgiye çık klbin kpılrını çıyor. Dil tembelliğini engelliyor. Bu d sizi kıcı konuşn, toplum içerisinde kendini dh iyi ifde eden birine dönüştürüyor.

HAYDİ, BAŞLIYORUZ!

Yüz yogsı eğitmeni Zeynep Şensoy, her yştki yşlnm belirtilerinin önüne geçmek için bize bşlngıç seviyesinde birkç hreket gösterdi. Alın, göz çevresi, dudk kenrlrı, çene konturu ve boynu hedef ln bu pozlrı hftnın dört günü, birer set şeklinde günde 15 dkiklık zmn diliminde ypmnız yeterli.

HEDEF BÖLGE: DUDAK KENARLARI

Dudk kenrlrınızdki çizgileri yok etmek istiyorsnız “Pofuduk Ynklr” pozu birebir! Dudklrınız kplıyken ğzınızın içine hv doldurun. Şimdi o hvyı sğ trf doğru gönderin. Burd 10 sniye kldıktn sonr hvyı sol trf doğru gönderin ve burd d 10 sniye tutun.

HEDEF BÖLGE: ALIN

Üzüntü, sevinç ve şşkınlık özellikle kş ve lınl belli ettiğimiz duygulr. Kşlr bu kdr oynyınc hliyle lnımızd yty ve dikey kırışıklıklr oluşuyor. Am yok etmek elimizde. Şimdi dik durup vuç içlerinizi kşlrınızın bşldığı nokty yerleştirin. Avuç içlerinizle kşlrı yukrıy doğru kldırıp iki kşın ortsını ynlr doğru çın. Ynlr ve yukrıy doğru iki yönde bir etki oluşck. Bu şekilde nefes lıp verirken 10 sniye bekleyin.

HEDEF BÖLGE: GÖZ ÇEVRESİ

Göz etrfındki kslr zyıf olduğu için bşlngıç seviyesinde bile buryı diğer bölgelere göre dh fzl çlıştırıyoruz. Bu pozun dı “Oynk Gözler”. Ayn krşısınd dik dururken boyun ve bşı hiç hreket ettirmeden gözleri önce sğ ve sğ yukrıy doğru oyntın. Gözleri burd 10 sniye tutup bkışlrı orty getirin. Aynı hreketi sol trf d ypın. Dh sonr 10 sniye boyunc sol şğıy doğru bkın, rdındn sğ şğıy. En sonund bkışlrınızı tm yukrı çevirin. Bu seti iki tur tekrrlyın.

HEDEF BÖLGE: BOYUN

“Zürf” isimli bu egzersiz boyundki gevşemeyi ve gıdıyı yok etmek için hrik. Bşınızı tvn bkck şekilde yukrı kldırın. Ellerinizle boynunuzun hemen bitiş yerinden tutrk nzikçe şğı doğru çekin. Bu pozisyond 3C sniye bekleyin. Sonrsınd yvşç boynunuzu düzeltin ve krşıy doğru bkın.

HEDEF BÖLGE:

YANAK VE DUDAKLAR

Ynklrınızdki gevşemeden mi şikyetçisiniz? O zmn öpücük gönderme vkti! Omuz bşlrı rkd ve dik duruştyken krşınızd çok sevdiğiniz birini hyl edin ve on dudklrınızı iyice uztıp geri çekerek 20 kere öpücük gönderin! Gözlerinizi de kocmn çın ki göz etrfındki kslr kuvvetlensin.

HEDEF BÖLGE: GÖZ ÇEVRESİ

Gözün içerisindeki kslrı çlıştırn, k-zyklrı ve srkn göz kpklrı için şhne oln bu diğer pozun dı “Bykuş”. Ayn krşısınd dik dururken bş ve işret prmklrınızl “C” hrfi oluşturun. İşret prmğınızı yty şekilde kş üzerine, bşprmğınızı gözün ltın yerleştirin. İşret prmğı göz kpğını yukrıy doğru tşırken bşprmk göz torblrını şğıy doğru tşısın. Prmklrı 10 sniye bu şekilde tutun.

Gözleriniz yorul-duys iki-üç sniyeliğine kptıp bekleyebilirsiniz.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz