En Çok Kilo Aldıran Besinler

MARKETLERDE SATILAN GLÜTENSİZ YİYECEKLER

“Glüten içeren yiyeceklerden uzak durmak herkes için son derece akılcı bir yaklaşım. Ama herhangi bir yiyecek sadece glütensiz diye sağlıklıdır anlamınada gelmez. Piyasada satılan glütensiz ekmek, pastane ürünleri, atıştırmalık ve tahıl gevreklerinin çoğunun içi şeker, koruyucu, katkı maddesi, süt ve tat artırıcı maddelerle dolu. Paketlerin arkalarını mutlaka okuyun ve özellikle içindekiler listesi çok uzun olan yiyeceklerden uzak durmaya, glütensiz besinlerin yerine doğal, işlenmemiş yiyeceklere, sebzelere yönelin.”

RENDELENMİŞ PEYNİR
“Fazla işlenmiş süt ürünleri ve renk-lendirici katılmış yiyeceklerden kaçınmaya çalışıyorum. Mesela rendelenmiş peynirin içinde parçacıkların birbirine yapışarak topaklanmasını önleyen kimyasallar bulunur. Ayrıca bazı peynirlerin turuncuya çalan rengi, içlerine gıda boyası eklenmiş olma ihtimalini akta getirmeli. Bu yüzden de mümkün olduğunca doğal, az işlenmiş peynirlere rağbet edin.”

İZOLE “WHEY PROTEİNİ”
“Peynir altı suyundan elde edilen bir proteinin konsantre formuna ‘whey protein izole’ (WPI) denir. Özellikle sporcuların rağbet ettiği bu protein kaynağının en önemli yan etkilerinden biri saç dökülmesidir. Dört yıl önce bir egzersiz programı uygulamış ve diyetimi WPl’yla desteklemiştim. O dönem saçlarım kaygı verici şekilde dökülmeye başladı. Yaklaşık sekiz haftada neredeyse saçlarımm yansım kaybettim. Meslektaşlarımdan, Dr. Larry Shapiro bana söz konusu protein desteği yüzünden yükselen testosteron seviyesinin saç dökülmesine neden olduğunu, bu yan etkiyi yaşayan yüzlerce hastası olduğunu söyledi. Bu yüzden, kas gelişimi için artık sadece özel olarak tasarlanmış bir protein desteği kullanıyorum.”

ŞARKÜTERİ ETLERİ
“Tamamen organik yiyecekler tüketmenin pek de gerçekçi bir yaklaşım olmadığının çok iyi farkındayım. Ama söz konusu hayvansal ürünler olduğunda kaliteden kesinlikle ödün vermem. Bu yüzden de sadece organik yumurta ve organik et ürünleri satın alıyorum ve işlenmiş şarküteri etlerinden uzak duruyorum. Sosis, salam gibi işlenmiş et ürünleri, genelde kötü koşullarda yetiştirilen ve bol miktarda hormon, antibiyotik verilen hayvanların etlerinden yapılıyor. Ayrıca içleri kimyasal katkı maddeleri, tatlandırıcı, hatta boya dolu. Evet, diyetinizde protein bulunması son derece önemli ama tesine de özen göstermelisiniz.”

TAHIL BARLARI
“Öğün atladığınızda ve yiyecek doğru dürüst bir şeyler bulmanın zor olduğu durumlarda tahıl barları sağlıklı seçenek gibi görünse de bunlarm içinde bol miktarda şeker ve sağlıksız katkı maddeleri yer aldığını unutmayın. Satın almadan önce mutlaka besin değerlerine göz atmanızı tavsiye ederim. İçlerindeki şeker, kalori ve karbonhidrat miktanna hayret edeceğinize eminim.”

En Çok Kilo Aldıran Besinler Resimleri
Yazın en çok kilo aldıran 10 besin galerisi resim 10

Yorum Yaz