UYGULAMALI DERSLER: BULUTA, YAPRAĞA, AĞACA SORDUK!

Bir kyıp snt olrk doğnın işretlerini okumk… Kendini ‘doğ seyrüsefercisi’ sıftıyl tnıtn İngiliz yzr Tristn Gooley bu sntın sntçısı işte… İki yıl ewel yyımldığı kitbı The Lost Art of Reding Nture’s Signs’t d neleri kybettiğimizi (ve onlrı tekrr nsıl keşfedebileceğimizi) detylrıyl nltıyor.

Neleri kybetmişiz bir bklım… Doğdki ipuçlrını kullnrk yolumuzu bulmk, hvnın nsıl döneceğini thmin etmek, su kynklrının yerini sptmk, hyvnlrı tkip etmek vs… Dh ne olsun? Bu prtik bilgilerin elbette erkekkdın yırmdn herkese fydsı vr m ‘kybedilen’ bir şeyden söz ediyorsunuz mdem, bu mğlubiyeti ewel bin yıllr boyu dışrıd olmkl, vlnmkl, eve et ve ekmek götürmekle övünen erkeklerin hnesine yzmk lzım. Bunlr DNA’d vrdı.

Dhsı, ‘idel’ erkek, idel insn olm yolund, doğd nsıl dvrncğını bilmek de lzım zten. Htt şimdi seyhtlerimizde ‘z bilinen yol’, ücr coğrfylr her zmnkinden fzl sptığımız için bu bilgiler ziydesiyle fydlı.

Doğd nsıl dvrnmlı? Kulk kesilmeli, gözleri dört çmlı, burnu hvy dikmeli… Çünkü diyor ki Tristn Gooley, En ufk bir işret, bulunduğunuz yer hkkınd düşündüklerinizi çok değiştirecek.”

ÖRNEKLERLE GİDELİM:

Bir ğcı pusul olrk nsıl kullnbilirsiniz?

Birçok yolu vr: en etkililerinden biri ’tik etkisi’. Ağçlrın güney trfınd dh çok dl bulunur; yine güneydeki dllr yty büyümeye meyilliyken, kuzey trfındkiler dh diktir: bu şekilde ’tik tılmış’ gibi bir görüntü verirler.

Sdece yprklr bkrk yönünüzü tyin edebilir misiniz? Kuzeye bkn yprklr güneye bknlr göre dh büyük ve koyudur.

Gökkuşğının renklerinde hngi sırlr gizli?

Size hvnın iyiye mi kötüye mi gideceğini gökkuşğı nsıl nltır? Çok kıs ve özlü bir bilgi verelim: Bir gökkuşğınd kırmızı hkimse büyük yğmur hzırlnın.

Bulutlrı gerçekten nlıyor musunuz?

Örneğin genelde dost cnlısı görünen kümülüs bulutlrının, yol çıkıyorsnız sizin için pek iyi niyetli syılmyck birtkım ykın rkdşlrı vrdır: Kümülüs kongestus ve kümülüs kstellnus. Ttlı, şirin bir koyun gibi görünen bu bulutlr, giderek büyüyors durum ciddiye dönmüş olbilir. Mevzuyu nlmk için bulutlrın üst ve lt kısımlrın bkın: şğısı düz, üstü krnbhr gibiyse sorun yok: üstü ufk ltı şişkinse kmp ypm plnınızı bir süreliğine gözden geçirin: yğmur geliyor.

Yıldızlrl yön tyin ediliyor tmm d; onlr bkrk zmnı d öğrenmek mümkün mü?

Evet. Büyük Ayı ve Kutup Yıldızı’nı kullnrk kendinize bir yıldız sti kurbiliyorsunuz.

Peki Ay’ bkrk yönümüzü bulbiliyor muyuz? Bunun birçok yolu vr; biri şu: Kuzey yrımküredeyseniz, hillin iki ucunu birleştirip, ufkunuz çektiğiniz hyli çizgi kbc güneyi gösterir. Bir bşksı: Doluny o günkü gün btımının tm ksi yönde doğr.

Hyvnlrın hreketlerini nsıl yorumlmlı?

Elbette mntığımızı kullnrk. Örneğin kuşlrın bir ğçtn hvlnm yönü, o ğc yklşn bşk cnlılrın tm zıddını gösterir; bu bsit. Am ess kuşlrı dinleyerek o ortmd neler döndüğünü y d döneceğini nlybiliriz. Kuşlr hberleşir; her ötüşleri bir nevi konuşmdır. Ykınlrd bir yırtıcı olduğunu d onlrdn öğrenebilirsiniz, hvnın değişeceğini de. Bhçenizde bulcğınız dh tnıdık türlerin sesleri dikleşiyors en zındn onlr dın bir tehlike vr demektir. Kızılgerdnın ’tıktıktıktıktık’ diye giden ötüşü, sksğnın mkineli tüfek gibi ’rkrkrkrrk’ı birer lrm zilidir.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz