Tasarımcı Ümit Ünal

Tasarımcı Ümit Ünal’la İrlanda, Dopegal

MASALLAR DİYARI

Hepimizin haritada anında gösterebileceği yerlerden biri değil. Donegal Kontluğu olarak da bilinen, doğa harikası bölge, tasarımcı Ümit Ünal’ın da anlattıklarına bakılırsa seyahat listemize hemen eklememiz gereken cennetten bir köşe.

3K MODA: Donegal’a ne zaman ve ne için gittiniz? ÜMİT ÜNAL: Donegal bir dönem ikinci yaşam alanımdı. İlk gidişim 15 yıl önceydi. Sonrasında uzun dönem bu ziyaretlerimi Noel tatillerine denk getirdim. Donegal o gün bugündür nefes almak, yaşam enerjisi depolamak için gittiğim yer oldu. İstanbul’da tanıştığım ve en yakın dostlarım haline gelen Mandalıların peşinden Donegal’e gitmek, Noel tatilinde orada kalmak benim için tutkuya dönüştü.

3K MODA: En çok nesini sevdiniz?

Ü.Ü.: Tasarım, moda ve sanat aralıksız yaşandığında bazen durum katlanılmaz hal alıyor. Bunlar aslında özünde yaşama bağlasa da insanı gerçeklerden koparıyor. Tuhaf biçimde yaşamla ilgili konuşmaz, kimseyle ve hiçbir şeyle ilişki kuramaz oluyorsunuz. Beni bana veren, yeniden anlatan yer oldu Donegal. Kent ve tasarım dünyasındaki öneminizi hissederken Donegal size evrenin içinde neredeyse hiç olduğunuzu hatırlatan ve benim Tanrı’nın büyüklüğüne gözyaşı döktüğüm yer. Donegal evrenin kendisi ya da evrenin fotoğrafı gibi.

GÖKYÜZÜNE BİRAZ DAHA YAKIN

3K MODA: Donegal’de neler yaptınız?

Ü.Ü.: Saatlerce yürüdüm ve koştum. Donegal’i el dokuması kazaklarla dolaşmak bana çok iyi geldi. Bisiklet ve uzak kasabalar için otomobil kiralamak tüm Donegal ve bölgeyi gezmek için iyi fikir. İrlandalı dostlarım en bü-İLKBAHARDA yük şansımdı. Sayelerinde pek

GİTMELİ ç°k farklı yerini gördüm. Donegal’de, bir uçurumun üzerinden okyanusa bakmak büyüleyici. İşte o an (Dunfanaghy’deki Hor-nhead Loop’un tepesinden baktığımda) gökyüzüne ve okyanusa biraz daha yakın hissettim.

3K MODA: Sizce Donegal’e kimler gitmeli?

Ü.Ü.: İçinde bulunduğumuz, çıldırma noktasındaki kaotik yaşamların bizi yok ettiğinin farkına varmışlar için vazgeçilmez bir yer. Yaşayan insanlar olduğumuzu hatırlamak adına önemli. Michael Douglas’ın “The Game” (Oyun) filmindeki gibi yaşamayı unutanlar ya da filozof Wittgenstein gibi gerçeğe sarılmak adına kayalıklarda yaşamayı tercih edebilecek kişiler Donegal’e gitmeli. Günümüzde kendimizi yaptığımız işle tanımlar olduk. Oysa salt asal olan, çıplak kimliğimizin mekanıdır. “Bir şey”le “hiçlik” arasındaki denklemi sorgulayan; koşulsuz sevmeyi, evrene ve bütüne saygı duymayı bilen herkesin gitmesi gereken bir yer. Her anı yaşam sanatı karesi. Donegal’de bulunmak ruhu öyle besliyor ki… Yaratıcılığınız ve insan duyarlılığınız orada artıyor.

3K MODA: Donegal’de başka neler yapmalı?

Ü.Ü.: Geleneksel bir İrlanda evinde kalmalı. İrlanda kahvaltısını, Donegal tereyağı, süt ve ekmeklerini denemeli. Kasabaları ve seramik atölyelerini gezmeli. Neredeyse her patika bir seramik atölyesine çıkıyor. Her mekan bir sohbet yeri. Bizler insan ağırlama ve misafir karşılama konusunda çok iyiyiz ancak tecrübe ettiğim kadarıyla İrlandalılar bu konuda bizden de ileri. Donegal kasabalarında sanat galerileriyle kafeler iç içe. Donegal bat-

Bir rivayete göre nisan en güzel dönemi. Yazın hava sıcaklığı 17-19 derece civarı. Ümit Ünal, “Ben en az 10 gün kalıyorum. Bir yıl için oksijen depoluyorum” diyor.

3K MODA YASAM İLHAM

İrlanda’da yol alırken Kelt kültürüne dair pek çok simge ve detaya denk gelirsiniz. Mesela dev haçlara . The Dark Hedges, “Game of Thrones”a doğal çekim mekanı sunmuş meşhur bir orman taniyeleri, el örgü kazak ve çorapları satın almalı. Çizgili “büyükbaba pijama” elbiselerinden bende çok var! İrlanda pub’ları-nı da es geçmeyin. Gün içerisinde uzun saatler geçirilen pub’lar tüm aile için kahkahaların atıldığı mekanlar. İçten, keyifli ama özünde hüzün taşıyan İrlanda şarkılarını dinlemeli. Otomobille kıyılarını dolaşmalı, sörf yapanların buluştuğu kafelere gitmeli.

3K MODA: Donegal size tasarımcı olarak da ilham verdi mi?

Ü.Ü.: Aslında tüm yaşamım için yaklaşımlar verdi bana. Daha doğal ve kasabalı hissetmekle ilgili.

Renklerim, dokularım, kumaşlarım, formlarım, obje tasarımlarım, hatta yazma biçimim ve kombinasyonlarım farklılaştı, gelişti. Yollarda rastladığım tesadüfler öylesine koreografi ve kombinasyon zenginliğine sahip ki bunlardan etkilenmemek mümkün değil. Koleksiyonlarıma el işçilikleri, el örgüleri ve kasabalı formlar ekledim. Bu gezilerin ardından o kadar çok yeni şey denedim ki…

Doğallığı en dokunulmadık haliyle anlatmaya yaklaştığımı sanıyorum.

MEMNUN OLDUM, BEN TATLI CADI

3K MODA: Başınıza ilginç bir şey geldi mi?

Ü.Ü.: İkinci gidişimdi. İrlandalı ailem, dostum Alan ve annesi, Dorothy Willy adında bir “white witch”, yani “iyi/tatlı cadı” olarak tanımladıları (ve geleceği okuyan) bir kadından bahsettiler. Yola koyulduk. Bir tepede, bahçesindeki ağaçlar ayna parçalarıyla süslemiş eve vardık. Kapıyı dünya tatlısı bir kadın açtı. Dotlarım beni tanıtınca Türkçe, “Hoş geldin Ümit, ne işin var burada?” dedi. Sonra durum anlaşıldı: Uzun yıllar bir Azeri Türkle yaşamış, Türkçe öğrenmiş. İrlanda’nın bir köyünde bana geleceğimi Türkçe anlattı… Her gün başınıza gelebilecek bir durum değil.

3K MODA: Genelde nelerden ilham alırsınız?

Ü.Ü.: Yaşamın tüm sürprizlerinden ya da sakinliğinden. Fransız

İRLANDA LEZZETLERİ

Ümit Ünal’ın yemek tavsiyelerini not edin: “İrlanda kahvaltısı! ‘Shepherd’s pie’ (çoban turtası), patates, kıyma veya kuşbaşı etli… Deniz ürünleri ya da kırmızı et alternatifi çok. Sarımsaklı istiridye, sarımsak soslu midye, ızgara somon, Sirloin biftek, sodalı, patatesli, kurutulmuş domates ve soğanlı ekmeklerini tatmalı. Kremalı tatlılar, tereyağı ve İrlanda Noel puding tatlısı da iyi fikir.”

YENİ KOLEKSİYONUNA DAİR

Ümit Ünal, “Sadelik yalınlık ve yalnızlığını kutsayan insanları anlatan bir koleksiyon” diyor. En az ifadeyle çok şeyi vurgulamaya çalıştığını ekliyor: “Daha güne ait gösterişsiz şıklık. Özel bir kadını anlatıyor. Zorlamasız. Kendi için kurguladığı ve en aza indirgediği başkalarıyla ilişkileri. Varoluş evresinde yeni bir aşamaya ulaşmışlıkla ilgili. İyi ve nitelikli pozitif yalnızlık. Güçlü yalnızlık…” umitunal.com şair ve heykeltıraş Camille Claudel bende bir başka kimliktir. Akıl hastanesinden kardeşi Paul Claudel’e yazdığı tüm mektupları, kitapları, heykelleri… Tabii her dönem önceliklerim değişiyor. Şarkıcı Nina Simone, şair ve yazar Sylvia Plath. Ve beni altüst eden kadın şarkıcı ve oyuncu Charlotte Gainsbourg. Modern yaşamı ve ona dair her şeyi reddeden Amişler. Beckett’m tüm karakterleri. Lars von Trier filmleri. Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk filmleri. Aşık olduğum Rus yönetmen Tarkovski. Bir de yaşamı sevmemde en önemli insan, ölümsüz dostum Tuncay. “Damdaki Kemancı” filmindeki düğün sahnesi, hahamların başlarının üzerindeki şişeler, dansları…

3K MODA: Seyahat ederken bavulunuza mutlaka neler girer?

Ü.Ü.: Aslında bavulumun hiç özel bir durumu yok. Çok fazla tişört ve skin-ny ya da rahat örme pantolon alırım yanıma. Uyku kıyafetlerim önemlidir… Bavulum kitap, kağıt, kalem doludur. Şık kıyafetim yoktur. Nereye gidersem gideyim aklımı ve kalbimi şık tutmaya çalışıyorum asıl.

Ümit Ünal şarkıcı Nina Simone , yazar ve heykeltraş Camille Claudel ve yönetmen Kim Kiduk filmlerinden de ilham alıyor.

Tasarımcı Ümit Ünal Resimleri
Tasarımcı Ümit Ünal_2.jpg

Tasarımcı Ümit Ünal_8.jpg

Tasarımcı Ümit Ünal_1.jpg

Tasarımcı Ümit Ünal_13.jpg

Tasarımcı Ümit Ünal_10.jpg

Tasarımcı Ümit Ünal_0.jpg

Yorum Yaz