Tasarımcı Ümit Ünal

Tsrımcı Ümit Ünl’l İrlnd, Dopegl

MASALLAR DİYARI

Hepimizin hritd nınd gösterebileceği yerlerden biri değil. Donegl Kontluğu olrk d bilinen, doğ hriksı bölge, tsrımcı Ümit Ünl’ın d nlttıklrın bkılırs seyht listemize hemen eklememiz gereken cennetten bir köşe.

3K MODA: Donegl’ ne zmn ve ne için gittiniz? ÜMİT ÜNAL: Donegl bir dönem ikinci yşm lnımdı. İlk gidişim 15 yıl önceydi. Sonrsınd uzun dönem bu ziyretlerimi Noel ttillerine denk getirdim. Donegl o gün bugündür nefes lmk, yşm enerjisi depolmk için gittiğim yer oldu. İstnbul’d tnıştığım ve en ykın dostlrım hline gelen Mndlılrın peşinden Donegl’e gitmek, Noel ttilinde ord klmk benim için tutkuy dönüştü.

3K MODA: En çok nesini sevdiniz?

Ü.Ü.: Tsrım, mod ve snt rlıksız yşndığınd bzen durum ktlnılmz hl lıyor. Bunlr slınd özünde yşm bğls d insnı gerçeklerden koprıyor. Tuhf biçimde yşml ilgili konuşmz, kimseyle ve hiçbir şeyle ilişki kurmz oluyorsunuz. Beni bn veren, yeniden nltn yer oldu Donegl. Kent ve tsrım dünysındki öneminizi hissederken Donegl size evrenin içinde neredeyse hiç olduğunuzu htırltn ve benim Tnrı’nın büyüklüğüne gözyşı döktüğüm yer. Donegl evrenin kendisi y d evrenin fotoğrfı gibi.

GÖKYÜZÜNE BİRAZ DAHA YAKIN

3K MODA: Donegl’de neler yptınız?

Ü.Ü.: Stlerce yürüdüm ve koştum. Donegl’i el dokumsı kzklrl dolşmk bn çok iyi geldi. Bisiklet ve uzk ksblr için otomobil kirlmk tüm Donegl ve bölgeyi gezmek için iyi fikir. İrlndlı dostlrım en bü-İLKBAHARDA yük şnsımdı. Syelerinde pek

GİTMELİ ç°k frklı yerini gördüm. Donegl’de, bir uçurumun üzerinden okynus bkmk büyüleyici. İşte o n (Dunfnghy’deki Hor-nhed Loop’un tepesinden bktığımd) gökyüzüne ve okynus birz dh ykın hissettim.

3K MODA: Sizce Donegl’e kimler gitmeli?

Ü.Ü.: İçinde bulunduğumuz, çıldırm noktsındki kotik yşmlrın bizi yok ettiğinin frkın vrmışlr için vzgeçilmez bir yer. Yşyn insnlr olduğumuzu htırlmk dın önemli. Michel Dougls’ın “The Gme” (Oyun) filmindeki gibi yşmyı unutnlr y d filozof Wittgenstein gibi gerçeğe srılmk dın kylıklrd yşmyı tercih edebilecek kişiler Donegl’e gitmeli. Günümüzde kendimizi yptığımız işle tnımlr olduk. Oys slt sl oln, çıplk kimliğimizin meknıdır. “Bir şey”le “hiçlik” rsındki denklemi sorgulyn; koşulsuz sevmeyi, evrene ve bütüne sygı duymyı bilen herkesin gitmesi gereken bir yer. Her nı yşm sntı kresi. Donegl’de bulunmk ruhu öyle besliyor ki… Yrtıcılığınız ve insn duyrlılığınız ord rtıyor.

3K MODA: Donegl’de bşk neler ypmlı?

Ü.Ü.: Geleneksel bir İrlnd evinde klmlı. İrlnd khvltısını, Donegl tereyğı, süt ve ekmeklerini denemeli. Ksblrı ve sermik tölyelerini gezmeli. Neredeyse her ptik bir sermik tölyesine çıkıyor. Her mekn bir sohbet yeri. Bizler insn ğırlm ve misfir krşılm konusund çok iyiyiz nck tecrübe ettiğim kdrıyl İrlndlılr bu konud bizden de ileri. Donegl ksblrınd snt glerileriyle kfeler iç içe. Donegl bt-

Bir rivyete göre nisn en güzel dönemi. Yzın hv sıcklığı 17-19 derece civrı. Ümit Ünl, “Ben en z 10 gün klıyorum. Bir yıl için oksijen depoluyorum” diyor.

3K MODA YASAM İLHAM

İrlnd’d yol lırken Kelt kültürüne dir pek çok simge ve dety denk gelirsiniz. Mesel dev hçlr . The Drk Hedges, “Gme of Thrones” doğl çekim meknı sunmuş meşhur bir ormn tniyeleri, el örgü kzk ve çorplrı stın lmlı. Çizgili “büyükbb pijm” elbiselerinden bende çok vr! İrlnd pub’lrı-nı d es geçmeyin. Gün içerisinde uzun stler geçirilen pub’lr tüm ile için khkhlrın tıldığı meknlr. İçten, keyifli m özünde hüzün tşıyn İrlnd şrkılrını dinlemeli. Otomobille kıyılrını dolşmlı, sörf ypnlrın buluştuğu kfelere gitmeli.

3K MODA: Donegl size tsrımcı olrk d ilhm verdi mi?

Ü.Ü.: Aslınd tüm yşmım için yklşımlr verdi bn. Dh doğl ve ksblı hissetmekle ilgili.

Renklerim, dokulrım, kumşlrım, formlrım, obje tsrımlrım, htt yzm biçimim ve kombinsyonlrım frklılştı, gelişti. Yollrd rstldığım tesdüfler öylesine koreogrfi ve kombinsyon zenginliğine ship ki bunlrdn etkilenmemek mümkün değil. Koleksiyonlrım el işçilikleri, el örgüleri ve ksblı formlr ekledim. Bu gezilerin rdındn o kdr çok yeni şey denedim ki…

Doğllığı en dokunulmdık hliyle nltmy yklştığımı snıyorum.

MEMNUN OLDUM, BEN TATLI CADI

3K MODA: Bşınız ilginç bir şey geldi mi?

Ü.Ü.: İkinci gidişimdi. İrlndlı ilem, dostum Aln ve nnesi, Dorothy Willy dınd bir “white witch”, yni “iyi/ttlı cdı” olrk tnımldılrı (ve geleceği okuyn) bir kdındn bhsettiler. Yol koyulduk. Bir tepede, bhçesindeki ğçlr yn prçlrıyl süslemiş eve vrdık. Kpıyı düny ttlısı bir kdın çtı. Dotlrım beni tnıtınc Türkçe, “Hoş geldin Ümit, ne işin vr burd?” dedi. Sonr durum nlşıldı: Uzun yıllr bir Azeri Türkle yşmış, Türkçe öğrenmiş. İrlnd’nın bir köyünde bn geleceğimi Türkçe nlttı… Her gün bşınız gelebilecek bir durum değil.

3K MODA: Genelde nelerden ilhm lırsınız?

Ü.Ü.: Yşmın tüm sürprizlerinden y d skinliğinden. Frnsız

İRLANDA LEZZETLERİ

Ümit Ünl’ın yemek tvsiyelerini not edin: “İrlnd khvltısı! ‘Shepherd’s pie’ (çobn turtsı), pttes, kıym vey kuşbşı etli… Deniz ürünleri y d kırmızı et lterntifi çok. Srımsklı istiridye, srımsk soslu midye, ızgr somon, Sirloin biftek, sodlı, pttesli, kurutulmuş domtes ve soğnlı ekmeklerini ttmlı. Kremlı ttlılr, tereyğı ve İrlnd Noel puding ttlısı d iyi fikir.”

YENİ KOLEKSİYONUNA DAİR

Ümit Ünl, “Sdelik ylınlık ve ylnızlığını kutsyn insnlrı nltn bir koleksiyon” diyor. En z ifdeyle çok şeyi vurgulmy çlıştığını ekliyor: “Dh güne it gösterişsiz şıklık. Özel bir kdını nltıyor. Zorlmsız. Kendi için kurguldığı ve en z indirgediği bşklrıyl ilişkileri. Vroluş evresinde yeni bir şmy ulşmışlıkl ilgili. İyi ve nitelikli pozitif ylnızlık. Güçlü ylnızlık…” umitunl.com şir ve heykeltırş Cmille Cludel bende bir bşk kimliktir. Akıl hstnesinden krdeşi Pul Cludel’e yzdığı tüm mektuplrı, kitplrı, heykelleri… Tbii her dönem önceliklerim değişiyor. Şrkıcı Nin Simone, şir ve yzr Sylvi Plth. Ve beni ltüst eden kdın şrkıcı ve oyuncu Chrlotte Ginsbourg. Modern yşmı ve on dir her şeyi reddeden Amişler. Beckett’m tüm krkterleri. Lrs von Trier filmleri. Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk filmleri. Aşık olduğum Rus yönetmen Trkovski. Bir de yşmı sevmemde en önemli insn, ölümsüz dostum Tuncy. “Dmdki Kemncı” filmindeki düğün shnesi, hhmlrın bşlrının üzerindeki şişeler, dnslrı…

3K MODA: Seyht ederken bvulunuz mutlk neler girer?

Ü.Ü.: Aslınd bvulumun hiç özel bir durumu yok. Çok fzl tişört ve skin-ny y d rht örme pntolon lırım ynım. Uyku kıyfetlerim önemlidir… Bvulum kitp, kğıt, klem doludur. Şık kıyfetim yoktur. Nereye gidersem gideyim klımı ve klbimi şık tutmy çlışıyorum sıl.

Ümit Ünl şrkıcı Nin Simone , yzr ve heykeltrş Cmille Cludel ve yönetmen Kim Kiduk filmlerinden de ilhm lıyor.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz