Sokak Stili Giyim Nedir? Street Style Hakkında Her Şey

Stilinize Göre Giyinmek  STREET STYLE SOKAK STİLİ

Sokak stili dediğimiz aynı zamanda stil olarak da adlandırabileceğimiz bir stil bu. Eğer ki neyi beğendiğinizie karar veremiyorsanız hayatınızı değiştiriyorsanız böyle bir durumda nasıl adım atmamız gerektiğini bilmiyorsunuz, bir stil danışmanı tavsiye ederim. Sizin için en doğrusu olacaktır. Çünkü insanın kendini dışarıdan görmesi ve profesyonel tarafından görmesi çok daha yararlı olacaktır. Bunu da söylediğime göre hemen sokak stiline geçiyorum.

Aslında siesta yılı bir tarz olarak görmemiz pek de mümkün değil doğruya doğru söylemem gerekirse sokak stili dediğimiz şey bir geçiş ara dönem stili, yani bir insan işinde gücünde ve hayatını tutturmuş bir insansa sokak stiline sahip olması çok yüzdeler de bakılırsa çok düşük bir ihtimal neden? Çünkü bir çocuğu olan bir anne siesta yılda dışarlarda dolaşarak o şekilde o stille gezmez. Mesela örnek veriyorum ya da bir holding de çalışan o işe gidemez. Bunun gibi hayli giremeyeceğiniz birçok yer var. Elegans ile mesela her yere girebilirsiniz. Her yerde dikkat çekebilirsiniz. Her yerde iyi gözükebilirsiniz. Hiçbir yerde yadırganmaz, sistem böyle değil yani bu birazcık daha normal insanlar için hafta sonu stili olabilir.

Sokak Stili Giyim Nedir? Street Style Hakkında Her Şey ResimleriArkadaşlarla görüşme sosyal bir yaşantının kullanacağı bir sitil olabilir veya öğrenciler mimarlar dışarıda çok fazla işi olan serbest meslek sahipleri gibi insanlar için uygun olacaktır, ya da direk modayla işi olan insanlar olabilir, bir mimar olabilir, çok gezen bir inşaat mühendisi olabilir ya da böyle spesifik bir işi olmayan bir insan da olabilir spesifik hepimizin bildiği. Işte mimar, mühendis, doktor işte öğretmen gibi spesifik bir mesleği yoksa tabii ki olabilir.

İyi özellikleri ne derseniz özgüvenli ve cool gösterecektir. Neden? Çünkü başına buyruk hiç bir standardı olmayan bir stil bu yani sen şunu giydiğinde sahip olacaksın diye bir kaide yok, mesela bir kalem etekle bile isterseniz yapabilirsiniz. Örnek veriyorum mesela üzerine bir tişört giyersin zımbalı bir jean ceket giyersin, altına spor ayakkabı çekersiniz. Baktığınız kalem eteği bile sportif çizgiye birazcık çekebilirsiniz. O yüzden aslında sınırı olmayan stillerden bir tanesi, açıkçası her zaman giyebileceğiniz kapsül gardrobu oluşturun.

Onun üzerine kendi uygulayabileceğiniz, stilden parçalar eklemeye çalışın. Bu arada bunun için çok fazla marka var. Zarasından Kotona işte alabileceğiniz bir sürü tonlarca marka var. Hepsi street hala uygun markalar. Bu arada rahatlıkla oralardan aldığımız her şeyi bu stile uygulayabilirsiniz, ama dediğim gibi bir stil edinmek istiyorsanız kendinizde bu kriter olmamalı. Öğrenciyseniz o zaman başım üstüne ama bir hayat belirliyorsunuz ve bu sitili tamamen hayatınızda uygulamanız gerekiyorsa o bu stil değil, onu baştan söyleyim soğuk bir havası vardır.

Dışarlarda dolaştığınız için iddialı parçalar giyersiniz. Mesela sokak stilinin asıl amacı odur yani sokakta dikkati çekebilmek, sokakta bir stil oluşturabilmek, insanların bakmasını sağlayabilmektir. Sokak stilindeki amaç bu, bu yüzden de cool ve özgüvenli gözükürsünüz bu kesin olacak şeylerden bir tanesi bundan sonraki stilleri de bu alt başlıkları kullanarak seçmenizi öneririm.

Mesela özgüveninizi gösterecek stillere doğru yönelmeleri, öneri, dış koşullara uygun bir stildir aslında ne demeye çalışıyorum, kat kat renk yapabilirsiniz. Hem bu sene çok trend. Bu arada bu kristal trendleri en çok takip eden stillerden bir tanesi yani sokakta ne olmuş. Dünyada ne olmuş çok iyi takip etmenizi öneririm. Özellikle londra moda haftasını ve Newyork moda haftası’nda mutlaka takip edin ve bunların sokak stillerini de takip edin. Oralardaki blogerları falan da takip edebilirsiniz, ilham almak istiyorsanız bu konuya sonradan geri geleceğim. Mutlaka dışarıda koşturan insanlar için dediğim gibi cuting olayını kesinlikle yapmamızı tavsiye ederim.

Mesela ne gibi bir hırka giyip üzerine bir panço giyip ama içerisinde bir tane tişört giyip bir tayt giyip spor ayakkabı giyip stil yapabilirsiniz. Böyle oldu mu mesela atıyorum bir kafeye girdiniz, sokakta oturacaksınız. Evet ceketinizi çıkartırsınız ama içimizdeki sizi korumuş olursa ne bileyim bir atkıyla özellikle şallar sizin hayatınıza girebilir çünkü sokakta olduğunuz için genel olarak öğrenciyseniz bu şekildedir. Sıcak soğuk farkı çok yaşıyorsunuz, atıyorum bir anda boynunuz üşüyebilir, bu şeyi kullanabilirsiniz.

Omuzlarınız üşür üstünüze alırsınız yani çok fonksiyonel şeyleri kullanmaya çalışın derim. İçinde kürkü olan yağmurluklar alabilirsiniz hem yağmurluk olarak kullanırsınız, içine kürkü takarsınız, sıcak hale getirebilirsiniz. Kullanabileceğiniz böyle hayat kurtaracak şeylerden biri mesela içinden yağmurluk çıkan çantalar var. Mesela o şekilde bir şeyler kullanabilirsiniz. Sokak stilinde ilham vermek ve yaratıcı olmak çok önemli. Tabiki trendsetter dediğimiz bir stile sahip olmak zorunda değilsiniz ama olabildiğince yaratıcı olabildiğince kendinizin vizyonunu gösterebileceğiniz şeyler yapmanızı tavsiye ederim.

Mesela neler yapabilirsiniz?

Eteklerin üstüne zımbalar ekleyebilirsiniz, pullar yapıştırabilirsiniz, veya tişörtlerin ceplerini boyuna kesebilirsiniz. Eteklerinin, pantolonların paçalarını kesebilirsiniz. Aslında sınırsız yapabileceğiniz şey var. Yani kendimizden vizyonunuzdan bir şey katın çünkü öbür türlü sokak stili dediğimiz şeye ulaşamazsın. Bunlar jeanlerin arkalarını mesela renkli boyalarla boyayın. Yapabileceğiniz tonlarca şey var ve aklınızı kullanın. Yaratıcı olun, kopyala yapıştır yapmayın çünkü sokak stili dediğimiz şey aslında kopyala yapıştırdan ibaret bir şey tamamen trend üzerine gittiği için bir anda geride kalabilirsiniz.

Trendleri mutlaka takip etmeniz lazım. Dediğim gibi kopyala yapıştır sil olduğu için onda şunu gördüm ben gideyim arayım, şunu yapayım falan gibi bir stil olduğu için kendi vizyonunuzu koyun, eğerki tam olarak bu stile sahip iseniz, vizyonumuzu katarsanız çok şey kazanırsınız.

Mesela nasıl öne geçebilirsiniz?

Dolabınızın donatın arkadaşlar yani beğendiğimiz gözünüzün kaldığı bütçenize uygun şeyleri dolabınızda toplayın ki ileride mesela iki sene sonra o parçayı giydiğinizde kimse ulaşamamış olsun, ama herkes onu çok beğensin bu çok önemli bir detay beğendiğiniz bir püsküllü deri ceket alıyorum şu anda gözüme çarptı da ya da beyaz bir ceket. Bunun gibi böyle iddialı, farklı rugan bir ayakkabı mesela gibi şeyleri seçin kendinize. Çünkü soracaklar ama bulamayacaklar. Bu da sizin vizyonunuzu gösterecek bir adım stil sahibi olacaksınız çünkü öngörüsüz bir sonraki sezonların da fikirlerini araştırın.

Seneye ne moda olacak şimdiden indirimlerden onları kovalıyım. Seneye moda olacak şeyleri dolabınıza ekleyin bir bakın ki siz onu giydiğinizde evet moda olsun ama kimse sizin parçanıza sahip olamazsın. Dolabında mutlaka olması gereken şeylerden biri jean, diğeri deri ceket diğeri de bir tişört ve sweatshirtler bunlar olduğu sürece her şeyi style çevirebilirsiniz. Nasıl bu sezon mesela saten elbiseler çok trend saten bir elbisenin üzerine deri ceketinizi giyersiniz altında bir babet veya spor ayakkabı giyip tamamen sokak stiline çevirebilirsiniz. Elbisenizi veya saten elbisenin üzerine sweatshirt giyebilirsiniz. Böyle oldum işte stil bambaşka bir yere giderek gibi kullanmış olursunuz. Aynı parçası gibi görülmemiş olur içine boğazlı kazak giyen üstüne deri ceketini giyersiniz. Farklı kullanım alanları yarattığınız parçaları alın.

Artık yaptığınız şeyler yani kombinlerle beraber bambaşka yerlere gidebilirsiniz. Stilinizi birde mutlaka dolabınızda iddialı parçalar sürekli yani aldığınız parçalar, beğendiğiniz parçaların dolabınızda böyle yüzde 40, yüzde 50 si iddialı parçalar olsun. Çünkü neden bazen mesela daha yakın olmak istersiniz. O iddialı parça ile stilinizi yansıtabilirsiniz. Beyaz bir jean giyersiniz beyaz bir tişört giyip iddialı sarı püsküllü ceket giyersiniz. Mesela öyle bir şey giydiğinizde aslında hiç çaba harcamadan çok güzel bir stil yakalayabilirsiniz.

Zaman da birazcık daha o an iyi gözükmek istiyorsanız ve sıra dışı gözükmek istiyorsanız payetli bir eteğin üzerine ceketi giyersiniz içerisin de işte simli bir bluz giyersiniz ve iddianızı yansıtırsınız bir bakmışsınız ki orada bir moda yaratmışsınız bunları yapabileceğiniz için iddialı parçalar mutlaka olsun, ve şöyle bir kaide yok arkadaşlar, bir tane iddialı parça varsa 2-3 tane iddialı parça giyemezsin diye bir kaide yok böyle bir sınırlama yok. Eğer ki taşıyabiliyorsunuz ve birleştirmeyi biliyorsanız mutlaka, mutlaka kullanın. Mesela gözünüze hoş geliyor iki iddialı parçayı birlikte kullanmak ama uyguladığınızda çok doğru olduğunu düşünüyorsanız renklerle yapın bunu, yani koyu renk bir şeyle koyu renk iddialı bir ceketle koyu renk iddialı, bir pantolonu birleştirirseniz o kadar dikkat çekici olmaz ama sizin yine vizyonunu gösterir demek istediğimi anlatabildim mi?

İddialı parça kullanabilirsiniz ama sıradan renklerle yapabilirsiniz bunu. Bu arada sokak stili evet, birazcık daha toprak tonları birazcık daha doğal renkleri sever. Asker yeşilleri mesela çok sevebilir işte jean mavileri ve türevleri, beyazlar, kremler bu tip renkleri çok sever. Ama bu demek değil ki siz renk kullanmayacaksınız elbette kullanabilirsiniz ama baştan aşağı mesela monokrom giyim yapmayın. Siz çok elegan bir kırmızı giymek yerine kırmızı bir deri mini etek giyip üzerine mesela jean ceket alıp içerisinde beyaz bir tişört giyebilirsiniz.

Bu da sokak stiline yeter ama aynı zamanda çok güzel iddialı bir parça da kullanmış olursunuz. İkinci iddialı parçamız burda mesela dizüstü çizmelerin olur. Mesela örnek veriyorum, daha fazla söyleyecek bir şeyim yok. Neden stil aslında sizin hayal gücünüze kalmış bir stil sizin görüşünüze zevkinize göre şekillenecek. O yüzden olabildiğince görüşünüzü açık tutun. Sadece 1-2 tane blogger takip ederek çok stil sahibi gözükmeniz pek de mümkün değil. Özellikle dünyayı takip etmiyorsanız bu sitili uygulayabileceğinizi asla düşünmüyorum ve önünüze gelen her blogger mesela beyaz bir tişört deri bir ceket bir jean pantolon giyiyor ya işte o stil demek değil.

Bunu öğrenin aksesuar işini söylemeden geçemeyeceğim. Çünkü görüp görebileceğiniz en çok aksesuar kullanabileceğiniz stillerden bir tanesi asla korkmayın. Minimal küçük aksesuarlar kullanmak zorunda değilsiniz. Olabildiğince iddialı büyük şeyler kullanabilirsiniz. Hiç kuşkunuz olmasın dediğim gibi şallar kullanabilirsiniz. Yağmur çamur çok gördüğün için bol bol şapka edinin şapka kullanabilirsiniz. Büyük halka küpeler çok trend, onları kullanabilirsiniz. Modaya yeni giren şeylerden bir tanesi pantolon zincirleri mesela çok fazla trend aynı zamanda sokak stilini çok fazla yansıtıyor.

Onlara bakabilirsiniz bir ayakkabı giymeniz gerekiyorsa şu anda trend olan kovboy botlarından alabilirsiniz. Olabildiğince rahat ayakkabılar tercih edin ama iddialı kesimler mutlaka tercih etmeyi unutmayın. Çünkü siz sokak stiliyle ilham vermemiz gereken bir stile sahipsiniz tüller, fileler, desenler korkmayın, bol, bol bunlarıda kullanın bunlar işte, payetler kullanabilirsiniz. Çünkü sizin sitilinizin bir sınırı yok, bir zarif stile sahip bir insan gibi sınırlar içerisinde değilsiniz.

Siz açın gözünüzü açın iddialı diye küçük parçadan kaçmayın ince topuklu ayakkabı giyeceksiniz. Mesela üzerine bir elbise giyip belki feminen bir elbise giyip ama üzerine bir sweatshirt giyerek bütün orijinalliğini kırabilirsiniz. Elbisenin bu şekilde vizyonumuzu katılımını görün, görsellerinizi güçlendirin. Aynı zamanda mesela ne yapabilirsiniz? Bir deri ceket giyip bütün fermuarını çekip alttan elbiseniz ve ince topuklarınızla dışarıda gezebilirsiniz. Yapmamış olabilirsiniz bir ceket giyip bütün düğmelerini kapatıp mesela yakalarını dikleştirici kocaman halka küpeler ve fötr şapka ile mesela destekleyebilirsiniz, sınırı olmadığı için aralarında en yaratıcı olacak stillerden birine sahipsiniz. Ne kadar yaratıcı olursanız o kadar bu dönemi iyi anlatırsınız illerdeki bütün stillerinizi belirlerken de bir o kadar daha çekici, bir o kadar da özenilen, bir o kadar daha insanların konuştuğu bir kişi haline gelirsiniz. Söyleyeceklerim bu kadar hoşçakalın.

Yorum Yaz