SculpSure; ameliyatsız lazer lipoliz uygulaması

Kilo verdiniz, spor yapıyorsunuz, sıkı bir vücudunuz var fakat ayva göbeğiniz hala yerli yerinde ve beliniz kesinlikle incelmiyor. Çözüm daha fazla kilo vermek veya daha fazla spor yapmak değil. Ameliyat da sizin için bir seçenek değil. Peki o zaman vücudumuzu ısrarla terk etmek istemeyen fazlalıklardan nasıl kurtulacağız?

Çözüm yepyeni bir tedavi, SculpSure; ameliyatsız lazer lipoliz uygulaması.

Geçtiğimiz iki sene içinde tam 12 kilo verdim. Genel olarak özetlemem gerekirse tüm vücudum daraldı, yüzüm arkadaşlarımın deyimiyle kaşık kadar kaldı, bacaklarım inceldi, selülitlerim yok oldu, popom küçüldü, kollarım forma kavuştu. Bu gazla spora başladım, şimdi çok daha fit bir vücudum var. Kendimi fiziksel manada muhteşem hissediyorum. Fakat tüm bu çabama rağmen bana savaş açmış iki bölgem kaldı, daha doğrusu kalmıştı: ayva göbeğim ve belimin iki tarafına konuşlanmış minik yağ birikintileri.

Ne yapsam, ne yapsam diye dolanırken, ameliyatla aldırmamı önerenler oldu. Bir saatlik operasyonmuş, o gün ofise dönebilirmişim! İki kilogram yağdan kurtulmak için bıçak altına yatmak mı? Bana göre değil. Kısa bir araştırmadan sonra Türkiye’de enfes bir tedavinin uygulanmaya başladığını öğrendim ve soluğu Avşar Klinik Kurucu Ortağı Op. Dr. Dilek Avşar’ın yanında buldum. Tek seanslık tedavi sonucunda hem göbeğimden hem de belimin iki kenarına çöreklenmiş yağlardan kurtuluverdim. Lazer lipoliz hakkında merak ettiğim tüm soruları da doktoruma sizler için sordum.

3K: Karın bölgesi, belin arka tarafı, sırt, bacak içi, basen gibi bölgeler problemli. Kadınlar bu yağları neden hiçbir şekilde veremiyor? Ve bu tedaviyle neyi çözebiliyoruz?

DiLEK AVŞAR: Doğarken aslında yağ hücrelerimizin sayısı bellidir. Yağ hücreleri kişinin boyu, göz rengi, saç rengi, ten rengi gibi ona özeldir. Örnek veriyorum, sen bir milyon yağ hücresiyle doğmuşsundur. Bu yağ hücreleri iki milyona çıkmaz ya da düşmez. Hep aynı kalır. Önemli olan yağ hücrelerinin dağılımıdır. Yağ hücreleri dağılırken örneğin benim göbeğimde toplanmıştır. Mesela muhasebeci arkadaşımızın basenlerin-dedir. Bazılarınınsa hemen sırtında. Ama genel olarak biz Türk halkına bakarsak yağlanma göbek ve basendedir. Problemli bölgede, mesela 250 adet yağ hücresi olması gerekirken 300-500 adet yağ hücresi bulunur ve bu yağ hücreleri vücut kontrolünü bozar. Kilo vermişsinizdir, hiç kilo probleminiz yoktur ama yağ hücre sayınız bu alanlarda fazla olduğu için o bölgelerde bir çıkıntı görünür. Ne kadar spor, ne kadar diyet yaparsanız yapın, bölgesel yağlar sonsuza dek o bölgede kalır. Yağ hücreleri orada birikmiştir. Bu yağ hücresini siz almazsanız orada hep kalır.

3K: Eskiden ne yapılıyordu?

D.A.: Liposuction. Yani o bölgeye incecik bir kanül sokuyorduk. Yağ hücrelerini alarak sayısını azaltıyorduk. Ve ciddi anlamda o bölge yok oluyordu. Şunu unutmayalım:

Yağ hücre sayımız sabittir, kilo aldıkça yağ hücrelerimiz büyür. Kilo verdikçe küçülür.

Şöyle düşünün, yün bir kazağı çamaşır makinesinde yıkayıp sıktığımda küçülür ama kazağı astığımda tekrar kendini bulur. Yani kilo aldıkça sarkarsınız. Kazağın içindeki iplik sayısı değişir mi? Değişmez. Hep aynı kalır. Bizim de vücudumuzdaki yağ sayısı hiç değişmiyor. Yağı azaltmanın tek yolu cerrahiyle almak. Ya liposuction yaparak, yani yağı çekerek ya da karın germedeki gibi büyük miktarlardaki yağlarda, vücudun dokusuyla beraber cilt altındaki yağı dışarı atarak.

3K: Ameliyatı tercih etmeyen veya benim gibi korkan insanlar varsa?

D.A.: Tabii ki lazer lipoliz müthiş bir yöntemdir. Özellikle üst kol ve diz altından ayak bileğine kadar, insanların kalınlığından şikayet ettiği dokuları inceltmekte lazer lipoliz ilk seçenek olarak görülmelidir. Bunun dışında göbek, bel, sırt, bacak içi, basen gibi liposuction da yapılabilecek, ancak hastaların cerrahi uygulama istemediği durumlarda lazer lipoliz tek seçenek olabilir. Kollarda ve diz altlarında, ayak bileklerinde liposuctionla her zaman istenilen sonucu alamayız. O nedenle liposuction bu bölgelerde çok iddialı değildir. Benim önerim liposuction’ın diz ve dirsek üstlerinde tamamlanıp daha aşağılara inilmemesidir. Bu bölgelerin liposuction’dan ziyade sıkılaşmaya ve lenf dolaşımının hızlandırılmasına ihtiyacı vardır.

3K: Liposuction çok fazla kilosu olan insanlar için sanırım. Bizim durumumuz farklı. Kurtulmak istediğimiz yağlar daha küçük ebatlarda.

D.A.: Aynen. Liposuction artısı ve eksisi olan bir işlem. Çok iyi düşünülmeli, hesaplanmalı. Bizim hedefimiz şu, sen kilonu vermişsin, ideal kilodasın, yağ hücrelerin ne büyük ne de küçük ama hücrelerinin sayısı fazla olduğu için bölgesel manada çikiyor ve hücre yaşlanmaya bağli ölüme GİDİYoR;

Eskiden iğnelerin yapıldığını ve o bölgelerden yağ atıldığını ya da soğutma yöntemiyle buzla kırdırma yapıldığını duyuyorduk. Lazer lipoliz şöyle işliyor: 1064 tane dalga boyu bulunuyor. Bu dalga boylarının çok çeşidi var. Her dalga boyunun ve lazerin farklı fonksiyonu mevcut. Epilas-yon yapan, dövme yapan, cilt gençleştiren, leke tedavisi uygulayan, göz tedavisi yapan var, kalp ameliyatında da kullanıyorlar ama bizim tercih ettiğimiz sistemdeki lazer sadece yağı tanıyor. Yani üstündeki cildi tanımıyor. Cilde zarar vermiyor. O yüzden sen esmer de olsan açık tenli de, bu kullanılabiliyor.

3K: İşlem nasıl gerçekleşiyor?

D.A.: Avuç içi kadar bir aplikatörü var ve onu yağın fazla olduğu bölgeye yerleştiriyoruz. Bölgedeki 1064 dalga boyu lazer enerjisi yağa gidiyor. Yağ hücresinin bütünlüğünü, yapısını bozuyor, parçalıyor. Yani hücrenin zarını yırtıyor. Hücre zarı yırtılınca içindekiler çıkıyor ve hücre yaşlanmaya bağlı ölüme gidiyor. Hücre sayısı ciddi anlamda azalıyor. Hücrenin içerisindeki organeller çıktığı için hücre ölüyor özetle. Vücudumuzda üç tane damar var: Bunlardan biri kirli kanı taşıyan toplardamarlar, diğeri atardamar dediğimiz temiz kanı vücuda pompalayanlar, üçüncüsü de lenf dola- Q şımı dediğimiz damarlar. Lenf sistemi hücrelerin artıklarını alıyor, böbreklerimizden atıyor. Hücrenin içindeki organeller lenf dolaşımına karışıyor. Yani senin yağ dokunu parçalıyor ve lenf sistemine akıtıyor ve idrarla beraber atılıyor. Bu sistem her 100 tane hücrenin 25 tanesini öldürür.

100 gram yağın 25 gramı gibi.

3K: Vücuttaki yağ hücrelerini azaltan ameliyatsız ilk yöntem diyebilir miyiz?

D.A.: Evet öyle. Ameliyatsız yapabiliyorsunuz ve kalıcı olarak yağ hücrelerinin sayısı azalıyor. Medikal uygulamalar yağ hücresini küçültüyor ama tam manasıyla yok edemiyor. Bu sistem yok ediyor. Bunun iyileşme süresi diye bir şeyi de yok. Aynı gün işe gidebiliyorsunuz. Sosyal hayata devam edebiliyorsunuz, kimseye bir şey söylemek zorunda değilsiniz. Hiçbir hayati riski yok. İyileşme süreci diye bir şey yok.

ALTI HAFTADA HIZLI DEĞİŞİM

3K: Hemen anında mı sonuç mu veriyor?

D.A.: Hayır. Yıllardır oraya yerleşmiş yağlardan bir seansta kurtulmak mümkün değil. Sağlıklı da değil. Bir buçuk aylık bir süreçtir bu. Bir buçuk ay içerisinde tam etkiyi görüyorsunuz.

3K: Peki bu bir buçuk ay içerisinde hastanın yapması gerekenler neler?

D.A.: Bol su içilecek, günde üç litre olmak kaydıyla. Bu, lenf sistemini aktive eder. Tuzsuz veya çok az tuzlu yiyeceğiz. Fiziksel akti-vitemizi artıracağız. Bol bol yürüyüş, yüzmek en güzeli. Nasıl olsa yağımı parçaladım kilo almam ben artık, diye bir şey yok. Yediklerimize dikkat edeceğiz. Diyet önermiyorum ama aşırıya kaçmadan yemek yemek her zaman önemli.

3K: Kollarda lazer lipoliz işe yarıyor mu?

D.A.: Kesinlikle. Özellikle kollarda niye etkili? Kol içindeki kaslarımız çok güçlüdür. Kol kasları ikili üçlü

birbirine girip çıkmalıdır. Oradaki yağ dokusu bu kasların arasında saklanmıştır. İnce bir yağ dokusu vardır ve kasların arasındadır. Lazer lipoliz sistemi kaslara zarar vermiyor ama kasların arasındaki yağı yok ediyor. Lazer lipoliz’i yaptırırsınız, memnun kalmazsanız üç ay sonra tekrarlatabilirsiniz kolunuz için. İkinci seansta sonuca ulaşırsınız. Liposuction’da böyle bir seçeneğiniz yok. Liposuction’da karnı veya kolu çok boşaltırsanız sarkma yapar ve buruşturursunuz. O zaman germeye gitmek gerekir. Bunda böyle bir risk yok. Sırt bölgesinde çok etkili. Özellikle kadınlar sütyen altı biriken yağları yok etmek istiyor. Bir de şu güzelliği var: Bu sistem cildi sıkılaştırıyor. Yani oradaki yağı alırken hafif de toparlıyor. İşte bu sistemle hem yağın sayısını azaltıyor, hem cildi gerginleştiriyor, hem de yağ hücrelerini vücuttan tamamen atmış oluyorsunuz.

3K: Peki özetle bu sistemin en faydalı olduğu alanlar hangileri? D.A.: Kolları, bacak içlerini çok iyi inceltebiliyorsunuz; basenlerde, göbekte, kol ve bacak içinde de çok etkilidir. Sırtta, sütyen altı bölgede sonuçlar enfes. Liposuction’da bu bölgeler kritiktir, çünkü deri ince olduğu için sarkıtabilirsiniz. Yeterli gelmeyebilir, çok alırsınız sarkıtır, az alırsınız eksik kalır ama lazer lipolizle şahane olur.

3K: Pahalı bir tedavi mi?

D.A.: Lazer lipoliz ve liposuction eş değerdir. Fakat lazer lipo-liz’in tek dezavantajı çok ucuz bir tedavi şekli olmaması. Çünkü yenidir ve sırf Amerika’ya bağlıdır. Yeni ve iddialı bir sistem olduğu için böyle. Ama inanın değer. Bir seans, yetmedi iki seans sonunda yıllardır birlikte yaşadığınız yağlardan, basenden,

“BU sistem cildi sikilaştiriyor. YANİ ORADAKİ yaği alirken HAFİF DE TOPARLIYOR. HEM YAĞIN ORANINI AZALTIYORSUNUZ HEM DE CİLDİ GERGİNLEŞTİRİYORSUNUZ

göbekten kurtulmanın verdiği mutluluk eşsiz. Bu zayıflatma değil, vücut şekillendirme yöntemi. Bu beklentiyle gelsinler. Ameliyatla karşılaştırırsanız çok çok daha ucuz tabii ki.

3K: Acılı bir işlem mi?

D.A.: Sen de yaptırdın ve gördün, hiç acı yok. Bölge sırasıyla ısınıp soğuyor. Sen de keyifle dergini, kitabını okuyorsun. Kişiye göre de değişiyor. Göbek bölgesinde ve basende hiç kimsenin acı çektiğini görmedim. Özellikle göbek kısmının üstündeki yağı almada çok etkili. Ama kol içi ve bacak içinde birazcık bir şeyler yanıyormuş gibi hissediyorsunuz, sonra geçiyor. Dayanılmayacak bir işlem değil. Anestezi ve ağrı kesici kullanmayı gerektirmiyor. Korse giymiyorsunuz, morluklar vs. oluşmuyor. FDA onayına sahip son derece güvenli bir sistem.

3K: Peki kaç seans yaptırmalıyız?

D.A.: Kişiye göre değişir. Senin ayva göbeğin ve belindeki fazlalıklar çok azdı ve tek seansta hallettik. Daha dirençli yağlar söz konusuysa ikinci ya da üçüncü seans gerekebiliyor. Her iki seans arasına minimum iki ay koyuyorum. Daha önce asla yapmam. 3K: Ne kadar sürüyor?

D.A.: Tek bölge 25 dakika. Göbek 25 dakika, basen de istiyorsanız bir 25 dakika daha gibi.

3K: Yaz, kış fark eder mi?

D.A.: Uygulama için mevsim farklılığı yok. Bronzluğun ya da bronzlaşacak olmanın bir önemi bulunmuyor. Özel bir şey giymek de gerekmiyor. Kanla hiçbir alakası yok, o yüzden vitaminleri ya da tatlandırıcıları hiç kesmeden kullanabilirler. Yan etkisi bulunmuyor, sadece hamilelere uygulanmamalı. Bunun dışında 18 yaş sonrası uygulanması gerekiyor.

3K: Erkek hastalarınız var mı lipoliz yaptıran?

D.A.: Olmaz mı? Sırt bölgesinde çok etkili bu işlem. Fakat kadınlarda yağların çok daha etkili parçalandığını görüyoruz.

SculpSure; ameliyatsız lazer lipoliz uygulaması Resimleri
SculpSure; ameliyatsız lazer lipoliz uygulaması_2.jpg

Yorum Yaz