Özel Tasarım Erkek Saatleri

TEMEL PARÇACIKLAR

RESSENCE İSİMLİ SAATİYLE BUNDAN ALTI YIL ÖNCE DEVRİM YARATAN BELÇİKALI TASARIMCI BENOÎT MINTIENS, TYPE 1 VE TYPE 3 MODELLERİNDEN SONRA ŞİMDİ DETYPE 5 İLE GELENEKSEL DALIŞ SAATLERİNİN DNA’SIYLA OYNAYIP ONLARI ORGANİK BİR CANLIYA DÖNÜŞTÜRMÜŞ.

1 CAM

Geleneksel dlış stlerinde kdrn su yüzünden yn etkisi ypr ve okuybilmek için belli bir çıdn bkmnız gerekir. Type

5. bombeli sfir cmının ltınd bulunn yğ dolu bölüm syesinde suyun ltınd her çıdn bkıldığınd mksimum görünürlük sğlıyor.

2 KADRAN

’Orbitl Convex System’ ismindeki ptentli sistemde st, sniye ve yğ ölçümünü gösteren diskler, onlrdn dh büyük oln ve dkiklrı gösteren disk içinde hreket ediyor. Bu sistemde diskler, dkik diskini ess lrk hreket ediyor ve üzerindeki gri spirl syesinde kontrol ediliyor.

3 MIKNATISLAR

Zmn ölçümü stin tbnındki kuru bölümde gerçekleşiyor ve ‘yğ içinde yüzen’ stin üçte ikisini oluşturn üst bölüme mnyetizm ile iletiliyor. Titnyum bir tbk üzerindeki mikro mıkntıslr, meknizmyı stin yğ içindeki çrklrın ve göstergelerine bğlıyor.

Eğer günümüzde İsviçre st endüstrisine yöneltilebilecek tek bir eleştiri vrs o d meknik y d estetik üzerine yeni, rdikl fikirleri kucklmktki çekingenlikleri olbilir. Bzen sektöre hreket getirmek için Benoît Mintiens’in kurduğu Belçik merkezli Ressence gibi sır dışı şirketler gerekir. Mintiens bir st üreticisi değil; LG için elektrikli süpürgeler, MxiCosi için bebek rblrı, Air Frnce için iç meknlr, yeni nesil TGV için detylr tsrlyn bşrılı bir endüstriyel tsrımcı.

Kendisi için st; fonksiyonellik, rht okunbilirlik ve zmnın prtik bir şekilde gösterilmesi demek. Ve bunun ill ki bir merkez etrfınd dönen üç koll olmsı gerekmediğini düşünüyor. Htt bir tsrımcı gözüyle bktığınızd zmnı dönüp durn kollrl göstermek idel yöntem değil. Evet bu hreketli tsrım dijitlden dh iyi, çünkü kdrn çok dh hızlı okunbiliyor. Am kullnıcının önce kdrnı okumyı öğrenmesi gerekiyor, nck bu şekilde klsik bir kdrn idel hle geliyor” diyor. Yine de bu kdrnı kullnıyoruz çünkü stçiler zmnınd zmnı hesplmk için bir yöntem bulmuş ve tm bir mühendis kfsıyl, kdrn üzerine kollr eklemişler. Endüstriyel tsrımcılrs bunun tersine, bir meknizmyı dıştn içe doğru tsrlmyı tercih ederler.” Bu fikirden yol çıkn Type 5, Ressence’ın rdikl tsrım nlyışının şimdiye dek en net görüldüğü ürün. ressencewtches.com

4 KÖRÜKLER

Nikel ve ltındn ypılmış yedi körük, sıcklığ göre değişen yğın hcmini kontrol ltınd tutuyor. Yğ ısındığınd sıkışıp hcmi genişleyen yğı kontrol ltınd tutuyor ve tm tersi durumd genişliyorlr. Bu işlem bimetl bir termometre (mıkntıslrın üzerindeki gri spirl) syesinde kontrol ediliyor.

5 KASA

Bir dlış stinin deniz kplumbğsı gibi yüzergezer bir cnlıdn esinlenmesinden dh doğl bir şey olmzdı. Type 5’ın titnyum kssı 87 grm ğırlığınd ve kplumbğ kbuğu misli ltı düz. üstü ise kubbe şeklinde. Böylece bileğe de dh rht oturuyor.

KURMA KOLU YOK!

Diğer Ressence stlerde olduğu üzere bu modelde de kurm kolu bulunmuyor. Onun yerine stin rksındki döner bezel ile yr ypılıyor.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz