New York Fashion İstanbul Defilesi

SENİ SEVİYORUM NEW YORK!

Rck İstnbul, New York Mod Hftsınd Fshion İstnbul defilesindeydi. Ajnsın shipleri Ysemin Eke ve Serht Şengül bu ilk NY yolculuğu sonund gururlu ve devmı için hzırlıklı. bğln keskİn fotoğrflr serkn eldeleklİoğlu

Rck’te neler ypıyorsunuz?

Ysemin: Rck slind birbirini besleyen iki yonlu bir kuruluş. Hem tsrımcılr ve mrklr iletişim ve brnding konulrınd dnışmnlık veren bir jns hem de tsrımcılrın kıyfetleriyle dolu bir showroom-styling ofisi olrk hizmet veriyor. İkimiz de iki trfı d besliyoruz slınd m deneyimlerimiz sebebiyle ben dh çok styling trfını Serht d bsın ilişkileri ve dnışmnlık trfını dolduruyor.

NYFW ve Rck nsıl bir ry geldi?

Y: Türk tsrımcılrı çok uzun zmndır yurtdışındki bir projeye dhil etmek için çlışıyorduk. Özellikle Amerik>nın doğru yer olduğun krr vermiştik. Biz NYFW zmnı New York’d bir pop-up Rck çmk için görüşmelere bşlmışken, ordki bir jnstn defile teklifi geldi. Biz de hemen rştırmy bşldık.

Serht: Bizim için çok heyecnlıydı, proje şmsındn gerçekleşmesine ve htt sonrsın kdr. New York öyle bir yer ki, Pris y d Milno Mod Hftlrı’nın ktı kurllrı, klıplr uydurm çbsı pek yok. Her türlü rengi brındırn defileler vr tkvimde. Zten ypıln defile syısıyl, dünynın en büyük mod hftsı niteliğinde.

Stış odklı olmsı d cbsı. Özellikle yetenekli, genç isimlerin kendini gösterebileceği bir pltform. Biz de bu nedenle ümit vdeden, yetenekli ve genç tsrım mrklrıyl yol çıktık. Neticede gerçekten ilk kez bizden birileri, podyumd koleksiyonlrını sergiledi. Devlet y d özel sektörden herhngi bir doğrudn destek olmdn. Anck bunun bşrıyl üstesinden gelmiş olmnın hklı gururunu yşıyoruz şu n.

Defileye çıkck mrklr nsıl belli oldu?

Y: Biz görüştüğümüz birçok tsrımcının dosysını, ABD’nin Mod Tsrımcılrı Derneği

New York Mod Hftsı bu sene bizim için dh bşkydı. Dev mrklrdn efsne tsrımcılr, ilhm kynğı sokk stillerinden süper modellerle dolup tşn NYFVV, Rck İstnbul’l birlikte Fshion İstnbul dıyl podyumdydı. Rck’in ortklrı Ysemin Eke ve Serht Şengül Türkiye’deki mod dünysınd çlıştıklrı mrklr, stil dnışmnlıklrı ve yzılrıyl tkip edilen insnlr. Modnın kumştn, eskizden öte insnsı ynını gösterebilen isimler. Bu yşyn hvlrıyl New York’t bizi temsil ettiler. 113 Studio, House of Oğn, Ltelier Cche NYFVV’e götürdükleri mrklr. Birçok yönetmenin bkışıyl birleşen “New York, I Love You” filmi tdınd hikyemizi nlttılr.

İlk kez yerli mrklr ordydı. Bu deneyimi oln CFDA (Council of Fshion Designer of Americ) onyın sunduk. Onlr seçim yptı. Bu şmd birçok zorlukl krşılştık. Ülkemizde rk rky yşnn üzücü ve belirsiz ortm, onylnn tsrımcılrın vzgeçmesine sebep oldu. Birçok değişiklik ypmk zorund kldık.

S: Türkiye’nin imjını yükseltecek bir proje olduğun hep inndık. O denli uzk bir yer ki, bizi hl bir bşk biliyorlr. Nitekim CFDA ve IMG toplntılrınd sunuln tsrımcılr it koleksiyon görselleri ve lookbook’lrın, toplntı sırsınd nsıl heyecn yrttığını, toplntıd sunumu ypn ABD’deki çözüm ortğımız Nilüfer Storius, “İçlerinde lkışlynlr oldu.” diye özetledi. Koleksiyonlrın çok güzel krşılnmsı, şırı güncel, modern ve düny stndrtlrını yklmış bulmlrı, bizi iyiden iyiye motive etti. Biz sunduğumuz tsrımcılrdn zten emindik; nck onlrı şşırtmk yrı bir keyif verdi. Tsrımcılrımızın mutlk Los Angeles’t ünlüleri giydirmeye bşlmlrı gerektiğini söyleyen yetkililer oldu. Bu d bizi yrıc sevindirdi. Demek ki doğru yoldydık.

Bckstge ortmı nsıldı? Gerçekten herkes tek bir dişlinin çrklrı mı?

S: Bckstge gerçekten büyüktü Bğln.

Biliyorsun, İstnbul’dki mod hftsının bckstge’ine, tmmen ypıcı olmk dın, eskisine ornl, ‘küçük’ diye yzdığım zmn tepki toplmıştım. Burdki bckstge, İstnbul’dki defile lnı kdrdı neredeyse, öyle diyeyim.

Ve insnlr çok rht. İşlerini ypıyorlr, çözüm üretiyorlr, pozitifler, eleştiriye çıklr ve çok yrdımseverler. Bize byıldıklrındn değil, defilenin hrik geçmesini istediklerinden. İşte bu d profesyonellik.

NYFW’in geri dönüşleri nsıl oluyor?

Y: Bsının ilgisi bizi çok mutlu ediyor. Am sıl geri dönüşleri 2 y içinde mrklrın ldığı geri dönüşle göreceğiz.

S: Ysemin hklı. Herkes ryıp tebrik ediyor.

Bu işi ilk ypn olmk hrik bir duygu. Bundn sonr ne ypılırs ypılsın, Rck olrk bu kpıyı rldığımız için çok mutluyum. Burdki bsının d desteği hrik. Ord bulunn bsın d ilgiyle tkip etti. ABD’den, İtly’dn Tylnd’dn gzeteci ve editörler izlediler defileyi. Defileye ktıln mrk müdürü bir Türk dostum, “İzlerken gurur duydum.” dedi. İşte bunu duymk bile yetiyor. Bir tek, o sırd New York’t bulunn ve defileye dvetli oln Türk editör, yzr ve it-girl’lerin ybncı mrklrın defilelerinden ziyde Fshion İstnbul defilesini izlemeye gelmiş olmlrını dilerdim. Türk mrklrın ilk kez tkvim dhilinde gerçekleştirdikleri defileye ktılıp izlemek büyük morl ve destek olur hlbuki. Am onu d nlıyorum bir şekilde. Neticede herkes kendi derdinde.

Bizdeki mod hftsıyl NYFW rsındki frklr neler? Y d frklılıklrın sebepleri?

S: Biz Türk klıyl, lışık olduğumuz üzere, “Y bir şey olur d New York Mod Hftsı y d defilemiz iptl olurs?” dediğimizde “1948’den beri öyle bir şey olmdı, olmz.” cevbını ldık. Ben burd defilelerin iptl olduğun kç kez denk geldim, bizzt yşdım. Temsil ettiğim tsrımcılrdn birinin Çrşmb günü ypılck oln defilesi

Cumrtesi’ye lındı, düşünün, neler kyboldu o rd… Tekrr tekrr dvetlilerin orgnize edilmesi, yeni bir oturm düzeni, erteleme duyurulrı. Koc mod hftsının iptl olduğu dönem oldu. Hl yklşn mod hftmızl ilgili çekincelerimiz vr.

Y iptl olurs, diye düşünmeden edemiyoruz. Mlesef bu işin binlerce kişiye istihdm sğlyn büyük bir endüstri olduğunu hl idrk etmiş syılmyız. Aslınd bkm, birz d İstnbul’d tm d olmyn bir sektörde iş ypmy çlışıyoruz hepimiz. Burdys her şey oturmuş durumd. Kıyslmk doğru bile değil. Ben modyl iligili bir stır yzmy bşldığımd, sektöre dım ttığımd, ilk yptığım iş ne ypıp edip Pris Mod Hftsın gitmek oldu. Bir defile için işten izin lıp, Pris’e gitmiştim. Boş vktimde de o sırd şehirde bulunn Who’s Next mod furınd lmıştım soluğu. Akbinde Florns’dki dünynın en önemli erkek giyim furının müdvimi oldum. Ve Milno Mod Hftsı. Berlin’den Zürih’e kdr birçok mod hftsınd defile izledim ve htt görev ldım. Demek istediğim, bizim Türkiye’deki mod hftlrın bir stndrt getirmemiz için, önce yptığımız işi tutkuyl ypmmız ve yurtdışındki örnekleri özümsememiz gerekiyor. Oturduğumuz yerden, en iyisini en güzelini ypmmız zor. Gidip, görmek lzım. Dolyısıyl gün gelip Rck olrk New York’t defile ypmmızı d slınd bu sürecin doğl bir sonucu olrk görüyorum. Orlrdki stndrtlrı Türkiye’de yklmk için uğrşırken, ynı zmnd burdki tsrımcılrı ory götürmekten dh doğru bir çözüm bulmıyorum.

Düzenli bir ktılım olck mı bu?

S: Amcımız gerçekten bu işin klıcı olmsı.

Stın lm görevlisi sizi 4 sezon izliyor. Sonr krr veriyor. Gerçekten istikrrl bu işi yptığın innınc stın lm işlemini gerçekleştiriyor. Dolyısıyl istikrrl ktılım önemli. Biz de hemen yeni dönem için çlışmlr bşlycğız elbette. Dilerim Rck, bu nlmd tsrımcılrın New York’ çıln kpısı olur ve htt birçok diğer jns örnek olur, bu trz oluşumlr rtr.

Yerli mrklr ord nsıl krşılndı?

Y: Çok klişe m herkes çok şşırdı. Snırım hl kendimizi nltmyı bşrmmışız. Tsrımcılrl defile sonrsı ypıln röportjlrd d bsın, koleksiyonlrın modernliğiyle ilgili sorulr soruyordu.

İstnbul Mod Hftsı’nın defile lnı kdr büyük oln New York Mod Hftsı bckstge’inde herkes birbirine yrdımcı oluyor.

S: Beklenmedik bulundu. Bizi ne snıyorlrs! Yni ben çocukken de durum böyleydi, hl d böyle. Nsıl ilerlememiş nlymdım. Y d ilerledi geri mi kçtı cb? Bilemiyorum. Hep berber gözümüzü ileriye diksek böyle dertlerimiz de klmyck. Dilerim bir gün gerçekleşir.

Mod dünysıyl ilişkiniz bireysel olrk nsıl?

Y: Snırım tmmiyle o dünynın içinde yşıyorum, yptığımız ttiller, yediğimiz yemekler bile bu dünynın içinde şekilleniyor. Henüz sıkılmdım.

S: Ben birz sıkıldım, slını istersen. Bşk bir şeyler ypsım vr. Neyse ki son bir yıld İstnbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğum için hytım öğrencilerimle birlikte bşk bir boyut geldi. Am genel nlmd mod sektörünün dünyd ve Türkiye’de yozlşmsı, popülerin iyi syılmsı, sosyl medy tkipçi syısıyl insn değer biçilmesini hzmedemiyorum. Aslınd mod ve trendler, insnın toplu şekilde ifde biçimi. Aşırı sosyolojik bir olgu. Zten gelecek yıllrın trendlerini thmin eden ‘trend khinleri’ de sosyolog profesörlerden oluşuyor. Yni bu d slınd bilim insnlrının temelinde olduğu, çok düzgün bir sektör. Bu dünyd kliteli, işini iyi ypn, düzgün insnlr vr. Sektördeki, eşimi dostumu d hep böyle insnlrdn seçmeye özen gösteriyorum. Yoks kıl sğlığımı koruymm.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz