KENZO X H&M KOLEKSİYONU

Müthiş ikili Humberto Leon ye Crol Lim; Kenzo’d yrttıklrı devrimi, bu sezon H&M’le oln iş birliklerine ynsıtıyor. 3 Ksım’d tüm dünyd stış çıkck oln koleksiyon göz tıyor ve sizi, ikiliyle gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbete dvet ediyoruz

DAMLA SUAY YOLLARI, ORTAK BİR rkdşlrı syesinde 1993 yılınd Kliforniy Üniversitesi, Berkeley’de kesişiyor. Crol Lim ekonomi, Humberto Leon d psikoloji ve snt mezunu slınd… Anck Leon, üniversiteyi bitirdikten sonr tsrım direktörü olrk çeşitli mrklrd çlışmy bşlıyor. Tnışm hikâyeleri ise bir hâyli ttlı. Leon ile tnıştığınd, Lim’in üzerinde pijmlrı vrmış. “Onunl bir rkdşımızın evinde tnıştık” diyor Leon ve ekliyor; “Crol ‘Hydi dışrı çıklım!’ dedi ve pijmlrının ltın topuklu ykkbılrını geçirdi. Hiç unutmycğımız, çok eğlenceli bir gece yşdık. Her şeyböyle bşldı.” KliforniylI ikilinin bu şekilde tnışmlrı ise büyük bir şns. Mod konusund ikisi de ynı zevkleri pylşıyor. Pop ğırlıklı, şehir stilinden hoşlnıyorlr… Ortklıklrın ise 2002 yılınd, kendi mrklrı Opening Ceremony’yi çrk strt veriyorlr. Bundn on yıl sonr yni’de de Kenzo Tkd’nın mrksı Kenzo’nun kretif direktörlüğü koltuğunu pylşıyorlr. 60’lrın ortsınd Pris’e tşınn Jpon tsrımcı Kenzo Tkd; 1999 yılınd kendi mrksındn emekli oluyor. Anck mrksının Amerik’d kıyfet koleksiyonundn çok, prfüm ve kişisel bkım ürünleriyle kendini gösterdiğini frk ediyor. Bunun üzerine tsrımlrınd Jpon sokk stilini, Prizyen şıklıkl birleştiriyor ve birz d küresel etnik esintiler ynsıtıyor. “İnsnlr hikâyeler nltmk konusund çok tutkuluyuz. Kenzo için yrttığımız koleksiyonlrın rdındki hikâyeleri de pylşmk istiyoruz” diyor ikili ve ekliyor; “Tkd’nın kendine it kişisel bir perspektifi vr. Trendleri tkip etmiyor ve biz de bu kişisel perspektifi iyi çözümleyip tsrımlrımız ynsıtmk istiyoruz.” Zten ilk koleksiyonlrınd d bu fikri lyığıyl ynsıttıklrını görmüştük. Bu iş birliği ise iki tsrımcının eğlenceli dünysının kpılrını rlmy yrdımcı oluyor. 70’ler ve 80’lerin hâkim olduğu koleksiyon imz tn tsrımcılr; prçlrı 21. yüzyıl görünümünde yorumluyor. Bolc renk ve desen gördügümüz koleksiyond, kurdeleler ve fırfırlrl folklorik bir yolculuğ çıkıyoruz. Bilirsiniz, kimonolr Kenzo’nun imzsıdır… İkili; H&M için kimonolrdn kbn ve fermurlı trikolr yrtıyor. Üstelik çift trflı modellerinden! Crol Lim ve Humberto Leon’un imzsı koleksiyond swetshirt’lerin üzerindeki Kenzo’nun ikonik kpln kfsı; çevresine uygulnn hyvn bskılrının ptchvrork şeklinde uyrlnmsıyl krşımız çıkıyor. Unutmdn ekleyelim; bu koleksiyon, 3 Ksım’d Zorlu Çenter, İstinye Prk, Bğdt Cddesi, Ankr Cep AVM ve İzmir MviBhçe AVM mğzlrınd stış çıkıyor!

ÖZEL HİSSETTİREN PARÇALAR

H&M İLE İS BİRLİĞİ YAPMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

HUMBERTO LEON: İnsnlrın ulşbileceği bir şey ypmk için çok iyi bir fırsttı. H&M ile bir iş birliği ypmnın ne kdr eğlenceli olduğunu d biliyoruz. Dh önceki tsrımcı iş birliklerine bktık ve ne kdr eğlendiklerini gördük.

Mesel Viktor &Rolf ile yptıklrı gelinlik modeli innılmzdı.

CAROL LİM: H&M’in Kri Lgerfeld ile yptığı iş birliği için biz de sıry girmiştik. New York, SoHo’dki H&M mğzsının önünde kuyrukt olduğumu htırlıyorum. Herkesin bu tsrımlr için ne kdr heyecnlı olduğunu d htırlıyorum. Aynı heyecn ve eğlenceyi Kenzo ile de yştmk istedik.

PEKİ, KENZO X H&M KOLEKSİYONUNUN ARDINDAKİ FİKİR NEDİR?

H.L.: Bu iş birliğini, Kenzo Tkd ile rmızdki dilogun üç boyutlu bir versiyonu geçek bskılr; koleksiyon eğlence ve cnlılık ktıyor.

Style olrk ynsıtmk istedik. Açıkçsı Kenzo’dki rşivlerle hiçbir zmn bu kdr oynmmıştık. Hikâyemizi nltmk ve eğlenmek için çok güzel bir fırsttı. Bu iş birliği ile gerçekten özgün bir şey ypmk istedik.

21. yüzyıldn gelen bkış çısıyl, mrknın trihine bktık…

C.L.: Kenzo’yu beş yıl önce, Humberto ile benim yrttığımızı düşünen pek çok genç insn vr. Kenzo Tkd’nın hikâyesini ve 1970’ler Pris’inde mod dünysınd yptığı devrimi bilmiyorlr. Kdınlr için özgür, kurllrı yıkn, eğlenceli ve heyecnlı kıyfetler ypıyordu. Her gün giyilebilecek düzeyde ve yüzde yüz modydı.

KENZO TAKADA NASIL BİRİDİR?

H.L.: Bskılrıyl ünlü olmsın rğmen, kt kt fırfırlrı seven biri… Penye üstüne yptığı desenler, suni kürk kullndığı, o zmn için çığır çn prçlrı vr. Kenzo Tkd modyl çok deney ypn bir tsrımcı. Bu d Kenzo x H&M iş birliğinde yklmk istediğimiz muzip hvy çok uygun.

C.L.: Kenzo Tkd; yenilikçi ve ust. Jpony’dn Pris’e geldiğinde modnın nsıl olmsı gerektiği konusund çok netti. Bir mğzsı vrdı ve istediği gibi deney ypıyordu. Kumşlr buluyor, üstlerinde oynuyordu. Şekillerle, kesimlerle oynyrk modyl eğlenmenin yolunu buldu. Kdınlr onun kıyfetlerini giydiklerinde tmmen stil shibi m bir o kdr d çbsız gözüktüler.

SİZ KENZO TAKADA İLE TANIŞMA FIRSATI YAKALADINIZ MI?

H.L.: İşe lındığımız ndkendisine bir mektup yzmıştık ve mrksınd çlışck olduğumuz için çok heyecnlı olduğumuzu söylemiştik. İşlerini ne kdr sevdiğimizi ve burd olmktn ne kdr onur duyduğumuzu bilmesini istedik. Onun d bizim yptığımız işlerle ve Kenzo’yu tşıycğımız bir sonrki seviye ile gurur duycğını umduk. İlk defilemizden sonr bize geri yzdı ve yrttığımız enerji için teşekkür etti. O günden beri de neredeyse her defilemize gelir.

C.L.: Ykın zmnd onunl bir röportj yptık. Sorck çok fzl sorumuz vrdı. Am onun d bize sormk istediği çok fzl soru oldu. Nsıl ki biz onun bütün hikâyelerini

bilmek istiyorsk o d Humberto ve benim nsıl berber çlıştığımızı bilmek istiyordu. 70’ler ve 80’lerdeki mod dünysını ondn dinlemek büyüleyiciydi. Cok hoş, kibr ve cömert bir insn. Kendisinin mirsını devm ettiriyor olmktn mutluyuz.

BUGÜNKÜ KENZO’YU NASIL TANIMLARSINIZ? H.L.: Bşldığımızd, Kenzo mrksın sygı duymkl birlikte kendi imzmızı d tmk istedik. Mrky bugünlerde dünyd nsıl giyinildigine dir bir vizyon, bir gerçeklik hissi getirmek istedik. Desenleri, moddki neşeyle birleştirip 21. yüzyıl bkışı kzndırmk istedik. İlk bşldığımızd Kenzo, swetshirt stmıyordu. Bizim içinse çok doğl, her gün giydiğimiz bir giysiydi.

C.L.: Hâlâ insnlrı Kenzo swetshirt’leri ile gördüğümüzde çok heyecnlnıyoruz. Mod rcılığı ile insnlr bir topluluk hissi yrtmyı çok seviyoruz. Küresel bir kbile gibi. KENDİ DÜNYANIZLA ARŞİVLERİ NASIL BİR ARAYA GETİRDİNİZ?

H.L.: Kenzo x H&M, bugüne kdr Kenzo’d yptığımız her şeyden dh neşeli ve çok gurur duyduğumuz bir koleksiyon oldu. Mrky normlde yptıklrımızdn birz dh frklı yklştık. Kendi desenlerimizi, Kenzo Tkd’nın desenlerini, onun look’lrını, kendi look’lrımızı lıp krıştırrk çok eğlendik. Hrik oln; dh önceki koleksiyonlrımızd bunun olmmış olmsı. Bu koleksiyonu H&M için tsrldık.

C.L.: Her bir prç Kenzo Tkd ile rmızdki ilişkinin bir ürünü. İkonik Bskılrın ve renkhrin hâkim, olduğu erkek koleksiyonund prklr, swetshirt’ler ve kpüsonlu trikolrKenzo Tkdnm rşivleriyle bir rygelerek yeniden yrtılıyor görsellerinde uzun kollu, jrse trikolr, bskılı jrse pntolonlr eslik ediyor bir stil için bskılrımızı kullnırken de, tsrımı kendi dünymız güncellerken de, hiçbir şey direkt olrk rşivlerden lınmdı. Bu yeni kurduğumuz ilişki, 40 yılı kpsıyor m cpcnlı ve güncel.

PEKİ, KOLEKSİYONDAKİ TEMEL PARÇALARI NELER OLUŞTURUYOR?

H.L.: Tüm koleksiyon neşeli ve muzip. Kuşklı elbisenin kıs bir versiyonunu yptık. Prçlrın, değişik desende ve frklı fikirlerin krışımı olmsını seviyorum. Detylr Kenzo Tkd için çok önemlidir. Ben de bu koleksiyond mndrin yklrı renklendiren, küçük çiçek düğmelere ve logolu swetshirt’ler için kullndığımız işlemeli ymlr byılıyorum. Her bir prçnın özel hissettirmesini istedik. Herkesin Kenzo x H&M koleksiyonundn özel bir prçy ship olmsını istedik.

C.L.: Hepsi temel prçlr. Eger ki seçmem gerekirse; kuşklı elbise rşivlik bir prç bence. Güçlü bir duruşu olmsını seviyorum. Tmmen fırfırlrdn oluşuyor. Bu fırfırlr koleksiyondn frklı desenlerde ve birbirlerine dikilmiş şekilde. Bir de tbii kimonolr vr. Leopr desenli omzu çık trikoyu ve uzun eteği de çok seviyorum. Suni kürk prçlr byılıyorum. Seçmesi gerçekten zor! AKSESUARLAR NASIL PEKİ?

H.L.: Bzı ksesurlrın çok iddilı olmsını seviyorum. Mesel erkekler için oln şpk y d üstten bir fiyonkl bğlnn kdın şpksı…

Öte yndn tmmen günlük kullnılbilen ksesurlr d vr. Boyundn skılı çnt y d çrpıcı renklerdeki Chelse botlr.

C.L.: Biz herkesin bu koleksiyon it özel bir şey lmış gibi hissetmelerini istiyoruz. Bu bir nhtrlık lmış olslr d geçerli. Aksesurlrın geneli oldukç eğlenceli; koleksiyonun tdı onlrd sklı diyebilirim. Örneğin; desenli şpklr, kulklıklr ve küpeler… Kenzo Shopper’ benzeyen deri çntyı seviyorum y d zigzg desenli güneş gözlüklerini… Kıscsı yıllrc, eğlenerek ve severek kullnıln prçlr yrtmk istedik. BU KOLEKSİYONU KİM İÇİN TASARLADINIZ? H.L.: Biz bu koleksiyon kutlm gibi bkıyoruz. Kenzo Tkd’nın işlerinin bir kutlmsı… Am ynı zmnd modnın ve kişisel stilin bir kutlmsı. Büyük düşünmek, iddilı olmk, beklenilmeyeni ypmk istedik. Biz Kenzo x H&M’in hikâyesini nlttıkç pek çok sürprizle krşılşcksınız. C.L.: Kenzo x H&M’in nesiller rsı bir koleksiyon olmsını istedik. 15 yşınd bir çocuğun ilk kez Kenzo giyecek olmsının ynı sır 20 y d 30 yşlrındki modseverlerin de Humberto ve ben mrkyı devrldığımızdn beri bzı prçlrı grdıroblrın ktıyor olmlrını çok seviyoruz. Bir yndn d Kenzo Tkd’yl ynı dönemde yşm şnsın erişmiş olnlr vr. Onlr d stil geçmişlerine duyduklrı sevgiyle, tekrr o desenler ve stillerle buluşmk için gelecekler, mc

[gllery ids=""]

Yorum Yaz