Hangi elbise nasıl yıkanmalı?

ÇAMAŞIR YIKAMAK :

Bir küvet suya ilâve edilen bir limonun suyu, suyun sertliğini giderir.

Yumurta Kabuklarını Atmayın :

Tersine biriktirin onları, muslin bir torbaya doldurun. Çamaşır yıkadığınız zaman, bu torbayı çamaşır yıkadığınız kabın içine sarkıtıp, ancak çamaşırlar beyazlanınca çıkarın. Çamaşırlarınızın her zamankinden daha beyaz olduğunu göreceksiniz. Bu kabuk torbası çok uzun müddet işe yarar.

Çorapları yıkamak îçin :

Sabun köpüğünde yıkayıp, dikkatlice temiz sudan geçirdikten sonra, sirkeli ılık suya koyun ipek çoraplarınızı; parlaklıklarını muhafaza etmek için, her taraflarını eşit şekilde ıslatacak bir biçimde, iyice düz olarak suya yatırın.

İşlemeler, danteller ve ince çamaşırları biraz çivit ve limon suyu katılmış suda kaynatırsanız, kar gibi beyaz olurlar.

Eski ve kötü bir renk almış dantelleriniz varsa, çaya batırın onları; güzel bir krem rengi almış olarak çıkacaklardır oradan.

Yeşil abiye modelleri

Yeşil abiye modelleri

İnce Danteller İçin :

Önce, oldukça büyük bir şişe içinde, sabunlu suya batırın onları. Bütün yapacağınız iş şişeyi çalkalamak olacaktır. Böylece dantelleriniz yırtılma veya zedelenme tehlikesi olmaksızın yıkanacaktır.

Kolalamaktansa, kaymağı alınmış süte batırın onları. Daha güzel bir görünüşleri olacaktır.

Renkli pamuklularınızı ilk defa yıkamadan önce, bir avuç tuz atılmış suda 20 dakika bırakın.

Sirke renkleri canlandırır. Rengi atmış kırmızı veya pembe, hangi pamuklu kumaş olursa olsun. İlk durulama suyuna katılacak bir kaşık sirke, hemen hemen ilk rengine kavuşturur.

Kurdela ve Yünlerin Yıkanması:

İki üç tane patates doğranıp da, kurdela ve yünlülerinizi yıkadığınız leğene konacak olursa, sabun kullandığınız zamankinden daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Havlular iyice kirlendiği zaman, sabun ve limon suyu konmuş soğuk bir suya batırın onları. Kaynıyana kadar yavaş yavaş ısıtın, ılık suda durulayın, çivitli suya batırın

Yıkanabilir Renkli Kumaşlar :

Yıkanabilir renkli kumaşların, yıkandıktan sonra grimsi bir renk almasına engel olmak için, en son durulama suyuna bir çorba kaşığı sirke katm.

Eğer yıkama suyuna biraz tuz katarsanız, renkli kumaşlar yıkanırken solmaz.

Uzun Elbise

Uzun kollu elbise modelleri

PRATİK bir buluş

Evde yıkadığınız yün elbise ve süeterlerinizin şeklinin bozulmasını istemiyorsanız, yatık olarak kurutun. Bu iş için banyo küvetinizden faydalanabilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi paslanmaz telden büyük bir kafes yaptırın. Bunu dört bir tarafından küvete zaptedin. Süeterinizi şeklini bozmadan üstüne yerleştirip kurumaya bırakın.

Sararmış Kumaşlar için:

Sararmış kumaşlar için işte size çok güzel bir beyazlatma usulü. Her zamanki gibi yıkanıp durulandıktan sonra onları on dakika, içine bir iki kaşık kırımtartar ilâve ettiğiniz bir suda kaynatın. Sonra yeniden durulayın.

Eğer yıkanabilen kumaşları lekelerseniz, tuz serpip üstüne de sıcak su dökün. Veya lekenin üstüne tuz ve limon suyu koyup, bir dahaki yıkayışa kadar orda bırakın.

Yorum Yaz