Bodrum’da Dalış Noktaları

BODRUM’DA BİR ZIPKINCI

İLK KEZ 1973TE MURAT 124’Ü İLE TATİL YAPMAK İÇİN GELDİĞİ BODRUMA YILLAR SONRA TEMELLİ YERLEŞEN ZAFER GÜNEL, ARKADAŞLARININ ‘RÜYA İÇİNDE RÜYA’DİYE TANIMLADIĞI HAYATININ MERKEZİNE TEKNESİNİ KOYMUŞ. ZIPKINLA AVLADIĞI BALIKLARI MANGALINDA PİŞİRİP SEVDİKLERİYLE PAYLAŞIRKEN BİZE İLHAM VEREN BİR HİKAYENİN BAŞROLÜNDE.

AVINA SAYGI DUYMAK

Dlış bşlngıç hikyesi thminlerin birz ötesinde. ODTÜ’de bol klorlu bir hvuzd tüplü dlış eğitimi lrk bşlyıp üniversite yıllrınd Bodrum’un kıyı kylıklrı ve mvi sulrınd serbest dlışlr ile devm ediyor. Denizltı hytl eşit şrtlrd gerçekleşen vlnmlrın ilki ve en özelinde ise zıpkın ile ykldığı blık, bir müren trfındn bir hmlede elinden lınıyor. Ysl vlnm noktlrı ve mevsime göre gerçekleşen bu zıpkın mcerlrı önce vın sygı duyrk bşlıyor. Su ltındki ilhi sessizlik.vi cezbeden gırtlk sesleri ve tş vuruln kbzlr ile heyecnın doruklrı yşnıyor. Hftlık dlışlr esnsınd ynın uğrdığı, sevip okşdığı bir müren vr ki yerini ondn bşksı bilmiyor. Biz de sormuyoruz.

EN İYİ TEKNE ARKADAŞININ TEKNESİ

Arkdş teknesinin keyfini çıkrmk tbii ki en güzeli, Zgun ise hepsinden dh şenlikli. Zfer Günel. Ben kendi teknemi çok seviyorum m beni sıl mutlu eden rkdşlrımın teknemde mutlu olduğunu görmek. Teknede kendiliğinden benimsenmiş görevler de vr; örneğin bulşıkçı, şçı, rkıcı, htt opercı gibi diyor. Yni öyle kpıdn Ben geldim diyerek girmek yok. teknede kimse görevsiz klmıyor.

Günün spesiyli

Kendi vldığı blıklrı pişirerek kendi yemeğini ypmk Zfer Günel’in günlük hytının bir prçsı hline gelmiş.

En sevdikleri rsınd ızgr lgos, brbun tv, yprk mntr ve olmzs olmzı rkı eşliğinde tulum peyniri vr. Bugün ise zıpkın htpot, levrek ve çipur tkılıyor.

Mngl bşı

Mevzu denizden yeni çıkn levrek, çipur ve htpot olunc keyifli bir mnglın kokusu komşulrı birz kıskndırck demektir. Erken hst zeytinyğını elini korkk lıştırmdn bolc gezdiriyor, vlrı ise deniz tuzu, tne krbiber ve kekik ile mrine edip bekletirken, mngl bşınd sıcktn pişmemek için bol buzlu bir rkıyı ynı bşın koyuyor Zfer Günel. Mngl ısısı birz düşünce sırsıyl blıklrı ve yncı grnitürleri üzerlerinde mngl izi çıkıncy kdr pişirip ters çeviriyor. Mevzu bsit slınd, önemli trfı bu yemeği pylştığınız eşiniz dostunuz diyor.

Mlzemeler

DENİZ TUZU TANE KARABİBER BODRUM MANDALİNİ TARLA DOMATESİ MOR SOĞAN KEKİK ACI BİBER ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI

Ahtpot

Ahtpotun vlnmsı kdr pişmeye hzırlnm süreci de çok önemli. Ahtpotun mürekkebini çıkrmk ve onu yumuştmk için verilen emek belki vlnmsındn çok dh yorucu. Dışrdn bkıldığınd tm olrk ne ypıldığı nlşılmyn bu işlemi innın evde denemek istemezsiniz, bu işlemi bir ky üzerinde ypmzsnız evinizin duvrlrı siyh tonlrd bir Jckson Pollock tblosun benzeyebilir.

BODRUM’DA DALIŞ NOKTALARI

Büyük Reef. Küçük Reef Krgı Adsı’nın körfeze bkn yüzü Krd Kçkçı Koyu, d içindeki Delikli Mğr Krd Akson Burnu Yssıd Kurt Burnu

[gllery ids=""]

Yorum Yaz