Bodrum’da Dalış Noktaları

BODRUM’DA BİR ZIPKINCI

İLK KEZ 1973TE MURAT 124’Ü İLE TATİL YAPMAK İÇİN GELDİĞİ BODRUMA YILLAR SONRA TEMELLİ YERLEŞEN ZAFER GÜNEL, ARKADAŞLARININ ‘RÜYA İÇİNDE RÜYA’DİYE TANIMLADIĞI HAYATININ MERKEZİNE TEKNESİNİ KOYMUŞ. ZIPKINLA AVLADIĞI BALIKLARI MANGALINDA PİŞİRİP SEVDİKLERİYLE PAYLAŞIRKEN BİZE İLHAM VEREN BİR HİKAYENİN BAŞROLÜNDE.

AVINA SAYGI DUYMAK

Dalışa başlangıç hikayesi tahminlerin biraz ötesinde. ODTÜ’de bol klorlu bir havuzda tüplü dalış eğitimi alarak başlayıp üniversite yıllarında Bodrum’un kıyı kayalıkları ve mavi sularında serbest dalışlar ile devam ediyor. Denizaltı hayatla eşit şartlarda gerçekleşen avlanmaların ilki ve en özelinde ise zıpkın ile yakaladığı balık, bir müren tarafından bir hamlede elinden alınıyor. Yasal avlanma noktaları ve mevsime göre gerçekleşen bu zıpkın maceraları önce avına saygı duyarak başlıyor. Su altındaki ilahi sessizlik.avi cezbeden gırtlak sesleri ve taşa vurulan kabzalar ile heyecanın dorukları yaşanıyor. Haftalık dalışlar esnasında yanına uğradığı, sevip okşadığı bir müren var ki yerini ondan başkası bilmiyor. Biz de sormuyoruz.

EN İYİ TEKNE ARKADAŞININ TEKNESİ

Arkadaş teknesinin keyfini çıkarmak tabii ki en güzeli, Zagun ise hepsinden daha şenlikli. Zafer Günel. Ben kendi teknemi çok seviyorum ama beni asıl mutlu eden arkadaşlarımın teknemde mutlu olduğunu görmek. Teknede kendiliğinden benimsenmiş görevler de var; örneğin bulaşıkçı, aşçı, rakıcı, hatta operacı gibi diyor. Yani öyle kapıdan Ben geldim diyerek girmek yok. teknede kimse görevsiz kalmıyor.

Günün spesiyali

Kendi avladığı balıkları pişirerek kendi yemeğini yapmak Zafer Günel’in günlük hayatının bir parçası haline gelmiş.

En sevdikleri arasında ızgara lagos, barbun tava, yaprak mantar ve olmazsa olmazı rakı eşliğinde tulum peyniri var. Bugün ise zıpkına ahtapot, levrek ve çipura takılıyor.

Mangal başı

Mevzu denizden yeni çıkan levrek, çipura ve ahtapot olunca keyifli bir mangalın kokusu komşuları biraz kıskandıracak demektir. Erken hasat zeytinyağını elini korkak alıştırmadan bolca gezdiriyor, avları ise deniz tuzu, tane karabiber ve kekik ile marine edip bekletirken, mangal başında sıcaktan pişmemek için bol buzlu bir rakıyı yanı başına koyuyor Zafer Günel. Mangal ısısı biraz düşünce sırasıyla balıkları ve yancı garnitürleri üzerlerinde mangal izi çıkıncaya kadar pişirip ters çeviriyor. Mevzu basit aslında, önemli tarafı bu yemeği paylaştığınız eşiniz dostunuz diyor.

Malzemeler

DENİZ TUZU TANE KARABİBER BODRUM MANDALİNİ TARLA DOMATESİ MOR SOĞAN KEKİK ACI BİBER ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI

Ahtapot

Ahtapotun avlanması kadar pişmeye hazırlanma süreci de çok önemli. Ahtapotun mürekkebini çıkarmak ve onu yumuşatmak için verilen emek belki avlanmasından çok daha yorucu. Dışardan bakıldığında tam olarak ne yapıldığı anlaşılmayan bu işlemi inanın evde denemek istemezsiniz, bu işlemi bir kaya üzerinde yapmazsanız evinizin duvarları siyah tonlarda bir Jackson Pollock tablosuna benzeyebilir.

BODRUM’DA DALIŞ NOKTALARI

Büyük Reef. Küçük Reef Kargı Adası’nın körfeze bakan yüzü Karaada Kaçakçı Koyu, ada içindeki Delikli Mağara Karaada Aksona Burnu Yassıada Kurt Burnu

Bodrum’da Dalış Noktaları Resimleri
Bodrum'da Dalış Noktaları _3.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _0.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _7.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _2.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _6.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _1.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _9.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _8.jpgBodrum'da Dalış Noktaları _11.jpg

Yorum Yaz