İstanbul’un En İyi Kahve Mekanları

KOKUYU TAKIP ET

ADIM BAŞI AÇILAN YENİ NESİL KAHVECİLER, NE İÇTİĞİNİ MERAK EDEN KAHVESEVERLER, ÖZENLE SEÇİLMİŞ, HİKAYELERİ BİLİNEN KAHVE ÇEKİRDEKLERİ… HIZLA YÜKSELEN BU KÜLTÜRÜN İÇİNDE ZİHNİMİZE İKONLARIYLA KAZINAN KAHVE DURAKLARI İÇİN, OKUMAYA DEVAM EDİN.

YAZI LİAN PENSO İLLÜSTRASYON YASEMİN KEÇECİOĞLU

Nitelikli kahve, çekirdeklerin ekiminden kavrulma ve demlenme aşamalarına kadar tüm sürecin en yüksek kalite standartlarında sürdürülmesi ve şeffaf olması anlamına geliyor. Ağaçlardan sadece olgunlaşmış çekirdeklerin elle toplanması, sürekli nem kontrolüyle uygun işleme metotlarının uygulanması, depolama, nakliye, kavurma teknikleriyle bu sürecin her adımı büyük önem taşıyor.

Nitelikli kahve aynı zamanda bir deneyim ve yaşam tarzı. Öğrendikçe, farklı çekirdekler tattıkça gelişen ve değişen uçsuz bucaksız bir dünya. Ölçülerin, gramların ve hatta dakikaların devreye girdiği kahve dükkanları, bir ’kafe den öte kahveyi anlamaya çalışan bir laboratuvar hissiyatı veriyor. Bu bakış açısıyla yaklaşan eğitimli kavurma uzmanlarının, baristaların ve kahve severlerin birleştiği, bir tutam çekirdek etrafında dönen tat analizleri ve sohbetler nitelikli kahvenin bileşenlerinin sadece birkaçı. Kahve kokusunun peşine takılıp. İstanbul’da nitelikli kahve kavuran veya bu kavuruculardan alıp kahveye aşkla, saygıyla ve tutkuyla yaklaşan dükkanları keşfe çıktık.

PETRA

Her şubesinde farklı menü ve konsept olan Petra. aslında çizgili tişörtlü Kaan ile aklımızda. Özellikle yoğun gövdeli; çikolata, esmer şeker ve kuru meyve tadım notlarıyla Petra’nın özel harmanı Acme ilginç bir espresso deneyimi yaşatıyor.

Panorama Selenium Residence, Hoşsohbet Sokak, Gayrettepe ve şimdi MEPUBLIC’te de bir köşesi var.

COFFEE DEPARTMENT

FOUR LETTER W0RD

Balat’ın tek nitelikli kahvecisi, ayni zamanda bir mikro kavurma tesisi. Kahve çuvalları, kavurma makinesi ve Balat çocukları arasında İstanbul’da kahve keyfinin en farklı hallerinden biri.

Ayvansaray Mahallesi.

Kürkçü Çeşmesi Sokak. No: 5/A Balat

Burgazada’nın tek nitelikli kahvecisi. Aynı zamanda Chicago’da da bir şubeleri var. Lezzetli kurabiyeleri ve buzlu latte’si önerilerin başında.

Burgazada Mahallesi.

Takımağa Sokak. No: 1/A, Adalar

NORM COFFEE

Cihangir’de küçük, sempatik bir dükkan burası. Hem nitelikli kahve hem de slow food’un sakin buluşması. Norm Coffee’nin huzurlu dekorasyonuna yansıyor.

Cihangir Mahllesi. Güneşli Sokak. No: 39. Beyoğlu

LOL

Karaköy’ün ‘kendi dalgalarında’ olan kahvecisi LOL’ün kahvelerinin yanı sıra ekşi maya ekmek ustası Tom Fellows’un ekmek arası lezzetlerinin tadına bakmak gerek.

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak. No: 8. Beyoğlu

MANUEL

MANUEL DELİ & COFFEE

Önce renkleriyle dikkat çeken Manuel. kahvenin dışında yumurtalı tostları ve zengin brunch menüsüyle popüler.

Cihangir Mahallesi.

Cihangir Caddesi. No: 23/A. Beyoğlu

BREW LAB

Brew Lab’in sembollerinden biri ’latte art’ şampiyonu Özkan Yetik. Gitmişken elinden bir latte içmekte fayda var.

Tomtom Mahallesi.

Yeni Çarşı Caddesi. No: 5/B. Beyoğlu

CUP OF JOY

Bebek’te Yasemin Pasajı’nın içindeki yerinden sonra Zorlu AVM’de kendine yer edinen Cup of Joy. kahve yanında sunduğu sağlıklı tatlılarıyla da ilgi çekiyor.

Zorlu Çenter. Levazım girişi. Zincirlikuyu

RAFİNE ESPRESSO BAR

KR0N0TR0P

BUT FIRST COFFEE

Bomonti’de bulunan But First Coffee. lezzetli kahveleri ve açık oturma alanıyla kahve severlerin buluşma noktası. Feriköy Pazarı’na Türkiye’nin ilk mikro kavurma tesisi olan

yakın konumuyla Bomonti’nin çehresini Kronotrop. nitelikli kahve kültürünün

değiştirmeye aday mekanlardan. Türkiye’deki öncülerinden.

Renkli Moda sokaklarının içinde adeta bir kahve durağı. Duvardaki Sylvester Stallone resmiyle aklımıza kazınan bu mekanda latte içip sokağı izlemeyi seviyoruz.

Cumhuriyet Mahallesi. Feriköy Fırın Sokak. No: 59/B. Şişli

Kuloğlu Mahallesi.

Firuzağa Cami Sokak. No: 2/B. Beyoğlu

Caferağa Mahallesi,

Moda Caddesi. No: 69/A. Kadıköy

İstanbul’un En İyi Kahve Mekanları Resimleri
İstanbul'un En İyi Kahve Mekanları _3.jpgİstanbul'un En İyi Kahve Mekanları _15.jpgİstanbul'un En İyi Kahve Mekanları _7.jpg

Yorum Yaz