AYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?

Merhaba sevgili okur. Bu ay. uzun zamandır hepimizin kafalarını karıştıran önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Organik yaşamdan. Beslenmeden, temizliğe günlük yaşamada kullandığımız pek çok ihtiyaç malzemesinin neden organic olması gerektiğini biraz anlatmak isterim. Deterjanlar bize daha fazla beyazlık, temizlik vaad etse de acaba durum gerçekten ne? Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Adil Denizli ve Doç. Dr. Handan Yavuz’un kaleme aldığı “Evdeki zararlı maddeler’ adlı makalede, birçok evsel ürün ve kozmetikte bulunan PFC adlı kimyasal maddenin kadınlarda doğurganlığı azalttığını belirtiyor. Binden fazla hamile kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kadınların kanlarında yüksek seviyelerde per floro kimyasalları (PFC) tespit edildiği ve kadınların çok daha zor hamile kaldığı ortaya çıktığını vurguluyor. Uzmanlar, su, kir veya yağa dayanıklı tekstil ve deri üretiminde kullanılan PFC’Ierin ayrıca tırnak cilaları, diş macunları ve cilt nemlendiriciler gibi kişisel bakım ürünlerinde de bulunduğunu kaydediyor.

Araştırmaya göre evsel temizlik malzemeleri, kısırlığın yanı sıra nörolojik, akciğer ve böbrek hasarları, kanser, körlük ve astım gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açıyor. Çok kullanılan 15 bin kimyasal maddeden yaklaşık yüzde 75’inin henüz zehirlilik testi yapılmamış. Ortalama bir evde bulunan 150’den fazla kimyasal madde alerji, doğum kusurları, kanser ve psikolojik bozukluklara sebebiyet veriyor. Bunun yanı sıra kişisel bakım ürünlerinde bulunan kimyasal maddelerin 884’ü Beslenme: Organik gıdayı çoğumuz pahalı olduğu için tercih etmiyoruz, ancak İsveç’te özel bir firmanın İsveç Çevre Araştırmaları Enstitüsü ile yaptığı şu araştırma ve sonucundaki video gerçekten çok düşündürücü. Yaşları 12. 10 ve 3 arasında değişen çocuğa sahip 5 kişilik bir ailenin beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan bu araştırmada, organik beslenmenini sağlık üzerindeki büyük önemi ortaya çıkıyor.

Kendi imkanları ile standart market ürünleriyle beslenen bu aile, sonraki 2 hafta boyunca sadece ve sadece organik gıdalarla besleniyor. Deney başında idrar tahlili yapılarak, idrarlarında 12 farklı tip tarım ilacı kalıntısı tespit edilen ailenin 2 haftalık organik beslenme sonrasında idrar tahlillerinde ise bu maddelerin tamamıyla gittiğini görmüşler. Videoyu izlemenizi özellikle tavsiye ederim. Sende Koşamayanlar İçin Koş Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak sağlamak için. Dietrich Mateschitz ve Heinz Kinigadner tarafından kurulan Wİngs For Life Vakfı, 2004 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wings For Life Vakfı, gerçekleştirdiği etkinlikler ve toplanan bağışlar ile omurilik felcini kesin tedavi bulmayı amaçlıyor. Omurilik felci çok basit kazalar sonrası herkesin başına gelebilecek bir sakatlık. Tüm dünyada omurilik sakatlanması nedeniyle engelli olan 3 milyon kişi var ve her yıl 250 bin kişi omurilik zedelenmesine yol açan bir sakatlık geçiriyor. Bu kadar çok hayatı etkileyen bir sorun olan omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalar çok kısıtlı ve desteklenmesi gerekiyor.

Omurilik zedelenmeleri için dünyada ilk olacak tedaviyi bulmak için çalışan “Wİngs for Life” vakfı, çalışmalarına dikkat çekmek ve fon sağlamak amacıyla Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 34 ülkede aynı anda gerçekleşecek bir koşu düzenliyor. Wİngs For Life World Run 34 ülkede aynı anda koşulan benzersiz bir yarış. Wİngs for Life dünya koşusunun tüm sponsorluk gelirleri ve katılım ücretlerinin tamamı doğrudan “Wİngs for Life” vakfının omurilik zedelenmeleri araştırmaları için ayrılan fona gidiyor. Amaç Koşamayanlar için Koşmak! Bu sene üçüncüsü düzenlenecek koşuya katılım her yıl artıyor.

Aralarında David Coulthard, Felix Baumgartner ve Daniel Ricciardo’nun buluduğu 400 elçi bu yarışın gönüllü destekçisi. Geçtiğimiz yıl 101 bin kişinin katıldığı koşuda toplam 4.2 milyon Euro bağış toplandı. 34 farklı lokasyonda herkesin katılımına açık olan “Wİngs for Life” koşusu bu sene 8 Mayıs Pazar günü yerel saatle 14:00’da İzmir’de gerçekleşecek. Bestyle dergimizin de anavatanında. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Wİngs for Life dünya koşusu bugüne kadar İzmir’de yapılmış en büyük koşu olacak. yılında “Engelli Dostu” seçilen İzmir’de Gündoğdu Meydam’ndan Çeşme yönüne doğru gerçekleşecek “Wİngs for Life” dünya koşusunda bu sene 5000 kişiyle ben koşamayanlar için koşacağız.

AYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU? Resimleri
AYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_0.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_3.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_4.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_7.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_2.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_1.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_8.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_11.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_9.jpgAYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?_10.jpg

Yorum Yaz