AYŞE TOLGA ORGANİK HAYAT LÜKS MÜ, ZORUNLULUK MU?

Merhb sevgili okur. Bu y. uzun zmndır hepimizin kflrını krıştırn önemli bir konudn bhsetmek istiyorum. Orgnik yşmdn. Beslenmeden, temizliğe günlük yşmd kullndığımız pek çok ihtiyç mlzemesinin neden orgnic olmsı gerektiğini birz nltmk isterim. Deterjnlr bize dh fzl beyzlık, temizlik vd etse de cb durum gerçekten ne? Hcettepe Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Adil Denizli ve Doç. Dr. Hndn Yvuz’un kleme ldığı “Evdeki zrrlı mddeler’ dlı mklede, birçok evsel ürün ve kozmetikte bulunn PFC dlı kimysl mddenin kdınlrd doğurgnlığı zlttığını belirtiyor. Binden fzl hmile kdın üzerinde ypıln rştırmnın sonuçlrın göre kdınlrın knlrınd yüksek seviyelerde per floro kimysllrı (PFC) tespit edildiği ve kdınlrın çok dh zor hmile kldığı orty çıktığını vurguluyor. Uzmnlr, su, kir vey yğ dynıklı tekstil ve deri üretiminde kullnıln PFC’Ierin yrıc tırnk cillrı, diş mcunlrı ve cilt nemlendiriciler gibi kişisel bkım ürünlerinde de bulunduğunu kydediyor.

Arştırmy göre evsel temizlik mlzemeleri, kısırlığın ynı sır nörolojik, kciğer ve böbrek hsrlrı, knser, körlük ve stım gibi ciddi rhtsızlıklr d yol çıyor. Çok kullnıln 15 bin kimysl mddeden yklşık yüzde 75’inin henüz zehirlilik testi ypılmmış. Ortlm bir evde bulunn 150’den fzl kimysl mdde lerji, doğum kusurlrı, knser ve psikolojik bozukluklr sebebiyet veriyor. Bunun ynı sır kişisel bkım ürünlerinde bulunn kimysl mddelerin 884’ü Beslenme: Orgnik gıdyı çoğumuz phlı olduğu için tercih etmiyoruz, nck İsveç’te özel bir firmnın İsveç Çevre Arştırmlrı Enstitüsü ile yptığı şu rştırm ve sonucundki video gerçekten çok düşündürücü. Yşlrı 12. 10 ve 3 rsınd değişen çocuğ ship 5 kişilik bir ilenin beslenme lışknlıklrı üzerine ypıln bu rştırmd, orgnik beslenmenini sğlık üzerindeki büyük önemi orty çıkıyor.

Kendi imknlrı ile stndrt mrket ürünleriyle beslenen bu ile, sonrki 2 hft boyunc sdece ve sdece orgnik gıdlrl besleniyor. Deney bşınd idrr thlili ypılrk, idrrlrınd 12 frklı tip trım ilcı klıntısı tespit edilen ilenin 2 hftlık orgnik beslenme sonrsınd idrr thlillerinde ise bu mddelerin tmmıyl gittiğini görmüşler. Videoyu izlemenizi özellikle tvsiye ederim. Sende Koşmynlr İçin Koş Omurilik felcinin tedvisine yönelik rştırmlr kynk sğlmk için. Dietrich Mteschitz ve Heinz Kinigdner trfındn kuruln Wİngs For Life Vkfı, 2004 yılındn bu yn fliyet gösteriyor. Kâr mcı gütmeyen bir kuruluş oln Wings For Life Vkfı, gerçekleştirdiği etkinlikler ve toplnn bğışlr ile omurilik felcini kesin tedvi bulmyı mçlıyor. Omurilik felci çok bsit kzlr sonrsı herkesin bşın gelebilecek bir sktlık. Tüm dünyd omurilik sktlnmsı nedeniyle engelli oln 3 milyon kişi vr ve her yıl 250 bin kişi omurilik zedelenmesine yol çn bir sktlık geçiriyor. Bu kdr çok hytı etkileyen bir sorun oln omurilik felcinin tedvisine yönelik rştırmlr çok kısıtlı ve desteklenmesi gerekiyor.

Omurilik zedelenmeleri için dünyd ilk olck tedviyi bulmk için çlışn “Wİngs for Life” vkfı, çlışmlrın dikkt çekmek ve fon sğlmk mcıyl Türkiye’nin de rlrınd bulunduğu 34 ülkede ynı nd gerçekleşecek bir koşu düzenliyor. Wİngs For Life World Run 34 ülkede ynı nd koşuln benzersiz bir yrış. Wİngs for Life düny koşusunun tüm sponsorluk gelirleri ve ktılım ücretlerinin tmmı doğrudn “Wİngs for Life” vkfının omurilik zedelenmeleri rştırmlrı için yrıln fon gidiyor. Amç Koşmynlr için Koşmk! Bu sene üçüncüsü düzenlenecek koşuy ktılım her yıl rtıyor.

Arlrınd Dvid Coulthrd, Felix Bumgrtner ve Dniel Riccirdo’nun buluduğu 400 elçi bu yrışın gönüllü destekçisi. Geçtiğimiz yıl 101 bin kişinin ktıldığı koşud toplm 4.2 milyon Euro bğış toplndı. 34 frklı loksyond herkesin ktılımın çık oln “Wİngs for Life” koşusu bu sene 8 Myıs Pzr günü yerel stle 14:00’d İzmir’de gerçekleşecek. Bestyle dergimizin de nvtnınd. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ktkılrıyl gerçekleştirilen Wİngs for Life düny koşusu bugüne kdr İzmir’de ypılmış en büyük koşu olck. yılınd “Engelli Dostu” seçilen İzmir’de Gündoğdu Meydm’ndn Çeşme yönüne doğru gerçekleşecek “Wİngs for Life” düny koşusund bu sene 5000 kişiyle ben koşmynlr için koşcğız.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz