Asena Sarıbatur

HOUSE OF DIV 1993 yılınd ITÜ Mimrlık Fkültesini bitirip, ynı üniversitede iki mster ypn sıkı bir ITU’lü Gülşh Sürel Erdem. Kendini kısc bir nne, bir kdın ve bir mimr olrk tnımlıyor… En büyük hyli oln mimrlık; hytının merkezi, işi ve ilhmı oluyor. Semboller, felsefe, snt trihi ise bşlıc ilgi lnlrı… İşte tüm bu dörtgende ‘House of Div’ dlı mrksı doğuyor… Y sonrsı mı? Fotoğrf: Burcum Bygut M ‘olmk”… tsrımcı ‘olmk”… sizin için ne ifde ediyor? — Mimrlık in kişiye bmbşk bir vizyon kzndırdığın innıyorum. Bir mimr her şeyden önce iyi bir tsrımcıdır. Anck mimri tsrım öyle bir iş ki, içinde ergonomi, proporsiyon. fonksiyon, estetik, teknoloji, mühendislik gibi dh birçok ekleme ypbileceğim kvrmlrı içerir. Ayrıc ekip çlışmsı, nlitik zek, litertür tkibi, insn ilişkileri gibi gereklilikleri de brındırır.

Uzun yıllr süren mimrlık kriyerinden sonr neden tsrımcı “olmy” krr verdiniz? Hyl ettiğim tsrımlrı dh hızlı orty çıkrbildiğim için. Sbırsızlığımdn yni! Bir de dh özgür olbildiğim için. Tsrım neden ksesur tsrımcısı “olrk” yönlendiniz? Mücevher tsrlrken ilhm ldığım günden bşlyrk, konuyu rştırmk, çizimlerini ypmk, prototip için ilk klıbı ypmk tmmen benim elimde. Bu süreci seviyorum. Am mücevher hricinde deri ve dekorsyon ürünleri tsrldığım ktegorilerim de vr. Çntlr, şmdnlr, mumlr… Özellikle mod lnınd tüketim hızı oldukç yüksek. Her geçen gün yeni bir mrk yeni bir tsrımcı doğuyor. Sizi bu mrklr rsınd frklı kıln, tüketici için “olmzs olmz” kıln detylr nelerdir? ‘House of DİV tsnmlrını en yrıclıklı kıln özellik her koleksiyonun rksınd güçlü bir hikye brındırmsı ve her tsrımın kendi içinde sklı bir nlmı olmsı. İkincisi, ltın orn üzerine oturmlrı. Üçüncüsü de işçilikteki mükemmel detylr. İleride tsrımcılık sınırlrını genişletiyor “olsnız” seçeceğiniz ln hngisi olurdu? St ve prfüm. Am mücevher tsrımı benim için hep ilk sırd.

Binlerce yıl önce, insnoğlu giyinmeye bşldığındn beri vr olduğu gibi benim için de hep olck. Mrk dınızın hikyesini sorck “olsk”, nereden bşlrsınız? ‘Div’ Snskritçe prlyn ve ışıldyn demek. ‘Div’nın koku. Okuduğum bir kitpt rstlmıştım. ‘House of’ d hem mster koleksiyonumuz oln ve trihteki ilk evin plnı Megron’ gönderme ypıyor, hem de mücevher evi nlmını tşıyor. Tsrımlrınızın bir hikyesi “olmsı”, kişiye özel tsrlnbiliyor “olmsı” benim ilgimi çeken en önemli detylrdn. Her yeni koleksiyonun çıkış noktsınd yine mimri ynınız gönderme ypn böyle detylr ve hikyeler olck mı? Çok teşekkür ederim, bu hikyeleri nltbildiğim zmn her şey dh nlmlı hle geliyor. Evet, mutlk olck. Bşk türlü tsrlymıyorum zten. Önce bir objeden, bir kvrmdn büyülenmem gerekiyor. Anck ondn sonr kurgulmy ve üretmeye bşlybiliyorum. Sdece mimri ile sınırlı değil. ‘Knots of Love for Edwrds” koleksiyonum denize oln tutkumdn çıktı örneğin. Tılsımlı Gömlekler’ koleksiyonum ise Topkpı Sryı nd gördüğüm bir pdişh gömleğinden…

Kişiye özel tsrımınızın sınırlrı neler? Yine koleksiyonunuzdn yol çıkrk ufk değişiklikler mi yoks istenen şeye tmmen yk uyduruyor “olmk” mı? Tsrımın ölçüsünü, rengini ve üzerinde kullndığım tşlrı kullnck kişinin tercihlerine göre değiştirebiliyorum. Keyifle kullnmsı ve tm içine için fc gerekli. Am rımın ruhun jir tsrım istenen değişikli: ykırı ise bşk yöneliyoruz. Diyelim ki bn özel bir tsrım ypcksınız. Ve ben trgusum için tsrlnn bir küpe, piercingle çok frklı “olmk” istiyorum. Bu süreci nsıl yönetiyorsunuz? Benim için en önemli şey nlm. Tsrlycğım piercing sizin için bir nlm tşımlı, formund bir sır gizlemeli. Öncelikle neyin hep sizinle birlikte olmsını istediğinizi buluyoruz. Sonr birkç eskiz çlışıyorum.

Dh sonr d mteryline krr veriyoruz. Yeni sezond nsıl ksesurlr trend “olck”? Siz trendleri tkip ediyor musunuz? İçerik trendlerden tmmen bğımsız bir konu olduğu için trendleri tkip ettiğimi söyleyemem. Zmnsız koleksiyonlr hzırlıyorum m çğın d gerisinde klmyrk. Örneğin önümüzdeki y Edwrds mğzlrınd stış çıkck teknolojik bilekliklerimiz geliyor. Hem bileklik hem de şrj kblosu. Size ilhm “oln” kynklr? Hiç beklenmedik bir nd formuyl beynimde hikye yrtn her şey olbilir. Stil shibi “olmk” için….? Bun Ameriklı Stilist Rchel Zoe’nun bir sözüyle ynıt vermek istiyorum. “Style is wy to sy who re you without hving to spek.’ Stil, kim olduğunuzu konuşmdn nltmnın bir yoludur. Mod kurbnı “olmmk” için? Mod o sezon stın ldıklrımız, stil ise stın ldıklrımızl ne yptığımız! Mod oln bir prçyı kendi stili içinde kullnbilen bir kdın, hiçbir zmn mod kurbnı olmz.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz